Naslov teme: AH lastniku podjetja
1443 07.03.2011 - 11:46h / Ostalo / Avtor: Bojan / 39 / 2
100% lastnik enoosebne d.o.o., ki je polno zaposlen drugje, bi si rad izplačal avtorski honorar (za pripravo priročnika za stranko).
Je AH najboljši način za dobit denar iz podjetja ali je kaka druga, ugodnejša varianta?
Kako je s pogodbo o poslovodenju? Lastnik je v registru vpisan kot zastopnik. Kako je tam obdavčeno? Lahko dobi na osnovi pogodbe o poslovodenju povrnjene samo potne stroške (dokazljive, za sestanke s stranko), ostalo pa kot AH?






martina - 07.03.2011 - 13:18
Dejanske stroške (kilometrino) lahko uveljavlja tudi pri AH s pritožbo na dohodninsko odločbo.
Bojan - 07.03.2011 - 13:55
To vem, da lahko pri AH zavezanec vloži ugovor pri dohodnini in uveljavlja poleg normiranih še dejanske stroške kilometrin po uredbi in nočitev.
Ne vem pa, kako bi DURS obravnaval tak AH, saj bo sicer šlo za napisan priročnik, bo pa potrebno kar nekaj sestankov in predstavitev (relacija KR-MS) in se bojim, da ne bi tega prekvalificirali kot delo po podjemni pogodbi med lastnikom podjetja B in samim podjetjem B (čeprav bo avtorska stvaritev, ki bo prodana podjetju A).
Razvija se namreč obsežen rač.program (v podjetju A) in bo za različne module (pač tako, kot bodo šli na trg) sproti pisan priročnik v delih. Račun podjetju A bo izstavilo podjetje B, ki bo svojemu lastniku izplačalo AH.
Tudi rač.program razvijajo fizične osebe, ki jim bo tisto podjetje A prav tako izplačalo AH.
Te fizične osebe bodo prav tako morale na redne koordinacijske sestanke v podjetje A in ocenjujemo, da bo cca 20-25% dogovorjenega bruto AH teh kilometrin.
Bo tudi pri njih nesporen AH (in kasneje ugovor pri dohodnini), saj bo končni izdelek rač.program?
Za vse skupaj pa računamo glede na obsežnost del in število različnih modulov na trajanje cca 1 leto in skupaj izplačane AH v vrednosti 8 - 10.000 €. Končni izdelek pa bo, kot rečeno rač.program in pripadajoči priročnik.