Naslov teme: Popravek in odpis terjatev
5003 06.10.2012 - 08:54h / DDV / Avtor: Taja / 65 / 1
Pozdravljeni,
moram narediti odpis ene terjatve. To naredim, tako da zaprem terjatev do kupca in knjižim znesek na konto 721*. Zanima me ali moram prej oblikovati popravek terjatve in anto narediti odpiis terjatve ali ne?? Ali se tejatev odpiše skupaj z ddv-jem in gre na isti konto. Ta terjatev je potem davčno nepriznana in jo je potrebno iz obrazca DDPO izločiti - pod katero postavko.
Hcala za pomoč in lep dan, Taja






martina - 06.10.2012 - 15:03
Popravek terjatve naredite takrat, ko postane dvomljivo, da bo terjatev tudi plačana, aki pa v primeru, da se s kupcem še pregovarjate o vrednosti in/ali kvaliteti dobave. Popravek delate delno ali v celoti, knjiženje je na 721|129. Popravke terjatev lahko delate tudi kalkulativno, to pomeni, da od vse količine odprtih terjatev oblikujete nek izkustven procent za popravke.
Terjatev odpišete tako, da med seboj zaprete 129|120. To naredite takrat, ko je dokončno jasno, koliko ste ali boste od terjatve dobili poravnano. Za razliko med oblikovanim popravkom in končnim odpisom popravljate 721, prav tako je šele takrat jasno, kako je z DDV, ali ga lahko popravljate ali ne. Kdaj smte popraviti DDV, je kar dobro napisano v zakonu.