krpan in druščina postani član

Naslov teme: osnova za bolniško

1821  17.06.2026 - 11:53h / Ostalo / Avtor: sara / 494 / 10

Ali je osnova za izračun bolniške za razlog  05-Boleznine do 30 dni -poškodba potretji osebi 70%  v breme delodajalca povprečje preteklega koledarskega leta ali plača preteklega meseca. 

Joži - 17.06.2026 - 12:37

137. člen ZDR-1
8. ODSTAVEK
(8) V primeru odsotnosti z dela delavca zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, znaša višina nadomestila plače delavcu, ki bremeni delodajalca, 80 odstotkov plače delavca v preteklem mesecu za polni delovni čas.

KATJA - 18.06.2026 - 07:40

Ampak brez nadur...

Petrina - 18.06.2026 - 07:41

osnova bolniške do 30 dni je plača preteklega meseca, mi vzamemo 3-mesečno povprečno plačo.

sara - 18.06.2026 - 08:02

ali ne velja 3 mesečno samo za obračun dopusta in ne za bolniško

 

B - 18.06.2026 - 08:33

Beri 137.člen ZDR. Nadomestilo ne more biti višje kot če bi delavec delal, zapisano v istem členu ZDR.

KATJA - 19.06.2026 - 10:46

B pa pride več, kot bi delavec delal, če se vzame bruto povprečje, v čem je potem fora, pol lahko ima normalno obstoječo urn postavko in je to to....

mm - 19.06.2026 - 13:47

samo treba je pa vseeno obe izračunat

Simbi - 19.06.2026 - 21:40

Res je, pa tudi nasploh je zaradi tega 137. člena preveč preračunavanja, na koncu pa nihče ne more dati roke v ogenj, da je pravilno to, kar je izračunano/preračunano/primerjano.

Tanha - 22.06.2026 - 08:38

Mi obračunavamo bolniško po sistemu bi dobil, če bi delal in potem 90 80 ali 70% kot je obračun. 
Res mi je zanimivo, da bolniške obračunavamo vsak po svoje. 
Sama vedno izhajam iz tega: "Kar je ugodneje za delavca." 

kol - 22.06.2026 - 13:40

Skrajni čas je, da ta 137. člen spremenijo.Trenutni zapis je tako kompleksen, da je v praksi neizvedljiv. Se strinjam, da nihče ne more dati roke v ogenj za te izračune.