Naslov teme: Odbitni delež
5416 17.06.2006 - 21:40h / Ostalo / Avtor: Lisa / 43 / 5
Zavezanec opravlja obdavčljivo (veleprodajo) in oproščeno dejavnost (dajanje lastnih nepremičnih v najem). Enemu najemojemalcu zaračunava DDV, drugemu ne. Pri obeh vsi stroški glasijo na najemojemalce. Sedaj me zanima ali bi moral kakorkoli izračunavati odbitni delež? Ali zanj velja 41. člen ZDDV? Vse sem že prebrala, pa nikjer ne zasledim tak primer. za vsak odgovor ali namig hvala lepa.






Matjaž K - 18.06.2006 - 15:53
Pravilo:
če obdavčena in oproščena dejavnost, se znesek V-DDV določi z odbitnim deležem,
razen če te podatke uspete zagotoviti z ločenim knjigovodstvom.
Če ločenega knjigovodstva niste v stanju zagotoviti => odbitni delež (na ravni celotne dejavnosti).
Kako in kaj z odbitnim deležem (na ravni celotne dejavnosti) pa (še enkrat) preberite v 41. členu ZDDV.
lp
Mici - 19.06.2006 - 12:07
Ločeno knjigovodstvo pomeni ločene evidence - lahko po SM. Davčni obračun pa je samo eden, imam prav?
Mi imamo tudi takE primerE, pa razbijamo prejete fakture glede na % zasedenosti (najemnina z davkom in brez). To sem brala v IKS -1-2/2004, STR. 208.
Mici - 19.06.2006 - 12:27
Še nekaj: kaj pa odbitni delež po dejavnsti? A to ne pride v poštev? lp
BOR - 19.06.2006 - 12:36
Zagotoviti je potrebno samo ločeno izkazovanje prejetih računov po oproščenih in obdavčenih dejavnostih, ni pa predpisana oblika. Če boste ugotavljali odbitni delež po dejavnostih (dajanje najem), boste vodenje DDV evidence za to dejavnost, za katero boste ugotavljali odbitni delež, ločili od evidence za ostale dejavnosti (oproščene, obdavčene ali tiste z drugim odbitnim deležom). Nekatere zadeve pa je potrebno prijaviti tudi DU, tam vam lahko določijo odbitni delež z odločbo.
Lisa - 19.06.2006 - 22:19
Kaj se dogaja s V-DDV, če ni prejetih faktur za oproščeno dejavnost, torej najemojemalec krije vse stroške. Je potrebno izračunavati odbitni delež? Hvala in lp.