Naslov teme: amortizacija stare nepremičnine
7025 09.09.2006 - 11:13h / Ostalo / Avtor: nanika / 72 / 3
Prenos nepremičnine iz gospodinjstna na s.p.
Nepremičnino oddajam v najem.Kako je z amortizacijo, ker je nepremicnina ob prenosu stara 20 let.Ali je amortizacija davčno priznan strošek in od katere vrednsori se obraćunava(poštene tržne vrednosti??)
Hvala
Nepremičnino oddajam v najem.Kako je z amortizacijo, ker je nepremicnina ob prenosu stara 20 let.Ali je amortizacija davčno priznan strošek in od katere vrednsori se obraćunava(poštene tržne vrednosti??)
Hvala






Matjaž K - 09.09.2006 - 12:56
Glede osnove za amortizacijo:
Iz SRS 39.27. (2006)
Osnova za obračun amortizacije osnovnega sredstva, pridobljenega s prenosom stvarnega premoženja iz gospodinjstva, je njegova gospodarska vrednost, ki ne sme presegati tržne vrednosti.
in SRS 39.52. (2006)
Gospodarska vrednost osnovnega sredstva, pridobljenega s prenosom stvarnega premoženja iz gospodinjstva, je vrednost, ki izhaja iz izvirne listine ali cenitvenega poročila.
AM je priznana je v višini, kot to določa ZDDPO-1.
Ali bo dejansko kakšen efekt na davčn oosnovo, pa je odvisno od tega, ali bo treba ob prenosuoblikovati davčne rezervacije prihodkov, ki se nato prenašajo v davčne prihodke, ali ne. Pri tem mislim na tretji stavek 2. odst. 37. člena ZDoh-1:
Stvarno premoženje, ki je preneseno iz gospodinjstva v podjetje po začetku opravljanja dejavnosti, se ne šteje za prihodek, če je bilo to stvarno premoženje pridobljeno oziroma zgrajeno pred začetkom opravljanja dejavnosti.
lp
nanika - 09.09.2006 - 15:15
Torej, ker je bilo stvarno premoženje pridobljeno pred pričetkom opravljanja dejavnosti,se prenos ne šteje za prihodek, amortizacija predstavlja strošek ne glede na to, da gre za 20 let staro nepremičnino.
Imam prav?
Matjaž K - 09.09.2006 - 17:34
Da.