Naslov teme: Poslovna uspešnost
4354 10.12.2025 - 23:03h / Drugi davki in takse / Avtor: Pia / 465 / 11
Sonja - 11.12.2025 - 07:19
Da je dovoljeno, samo ne smete izključti delavcev, ki so odsotni recimo zaradi bolniške ali pa starševstva.
Živa - 11.12.2025 - 08:28
Ne, za davčno ugodnejšo obravnavo to ni dovoljeno.
Tinca - 11.12.2025 - 07:43
Mene pa zanima kako imate napisan akt o poslovni uspesnosti. Razlog, je to povezan z dobickom, ker tega decembra se še ne ve.
Živa - 11.12.2025 - 08:27
Določimo kriterij, da se uspešnost podjetja meri na dan 31.10.
Živa - 11.12.2025 - 08:26
V kolikor želite davčno ugodnejšo obravnavo poslovne uspešnosti, potem je ta kriterij (da poslovna uspešnost pripada samo zaposlenim, ki so na presečni datum zaposleni v podjetju) diskriminatoren. Če ne želite davčno ugodnejše obravnave poslovne uspešnosti, potem to seveda lahko naredite.
nana - 11.12.2025 - 09:27
Gospa Živa.
Lahko dobim neko zakonsko osnovo za tole navedbo.?
Živa - 11.12.2025 - 12:21
(Ne)diskriminatorni pogoji so bili že večkrat jasno zapisani. Takole je bilo zapisano v IKS-u:
PRIMERI DISKRIMINATORNIH MERIL
Pri določanju meril za izplačilo dela plače za poslovno uspešnost delodajalec ne sme določati diskriminatornih meril. To so na primer:
- Do izplačila dela plače za poslovno uspešnost so upravičeni zaposleni, ki so na dan izplačila v delovnem razmerju pri družbi.
- Do izplačila dela plače za poslovno uspešnost so upravičeni zaposleni, ki so bili v koledarskem letu, na katero se izplačilo nanaša, v delovnem razmerju vsaj šest mesecev.
- Delavci, ki so bili v koledarskem letu, na katero se izplačilo nanaša, na letnem dopustu več kot 100 ur, niso upravičeni do izplačila dela plače za poslovno uspešnost.
- Osnovno merilo pri določanju pravice do izplačila poslovne uspešnosti je efektivna prisotnost delavcev na delovnem mestu.
- Če je bil delavec v letu zaradi zdravstvenih razlogov odsoten več kot dvakrat, se mu izplačilo poslovne uspešnosti za vsako nadaljnjo odsotnost zmanjša za 5 %.
- Družba bo delavcem, ki so bili v letu prisotni več kot 1.800 efektivnih ur, izplačala del plače za poslovno uspešnost.
Izplačilo dela plače za poslovno uspešnost ne pripada delavcem, ki jim je delovno razmerje prenehalo po njihovi krivdi ali volji.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Seveda zaposlenemu, ki je bil zaposlen samo določen del leta, pripada sorazmerni del poslovne uspešnosti.
Pravila so jasna, to pa še zdaleč ne pomeni, da so nam všeč ali da se z njimi strinjamo. Pa vendar je naša naloga, da smo strokovni in naredimo tako. Naj ta forum ostane točka, kjer se lahko vsi kaj novega naučimo. Pisanje o tem, kako nekaj ni fer ali kako bi bilo to "po mojem" treba narediti, gre v škodo tistih, ki pridejo sem gor po nasvet. Raje delimo znanje, kot naše frustracije
mm - 11.12.2025 - 13:58
Ker različne osnovne bruto plače (očitno) niso disktriminatorne, ali lahko lahko imamo le-te za kriterij?
x - 11.12.2025 - 19:32
IKS ni zakon.
Katka - 11.12.2025 - 09:56
Ne razumem, kako bi lahko bilo diskriminatorno to, da je nekdo zaposlen na presečni datum.
Poslovna uspešnost gre tistim, ki celo leto prispevajo k uspešnosti podjetja. Tudi če so na bolniški, porodniški ... Ne pa, če so se recimo zaposlili v oktobru. Da bi takšni dobili poslovno uspešnost v celoti je diskriminatorno do vseh, ki so delali celo leto. Mogoče sorazmerno, vendar menim da ne sploh če so v poskusnem obdobju.
Tudi odpovedni rok po moje zasluži poslovno uspešnost - saj gre za zadnje mesece leta, torej je bila prisotnost daljša od odsotnosti v enem letu.
Bistvo akta je določitev pravil, ki potem veljajo za vse zaposlene, ne glede na funkcijo in položaj in jih vodstvo zagovarja.
logika - 11.12.2025 - 18:30
"Poslovna uspešnost gre tistim, ki celo leto prispevajo k uspešnosti podjetja. Tudi če so na bolniški, porodniški ... Ne pa, če so se recimo zaposlili v oktobru."
Tudi če sem se zaposlil z oktobrom sem od oktobra do decembra prispeval k poslovni uspešnosti. Del plače za poslovno uspešnost mi pripada, seveda pa ne "polni" znesek (takšen kot ga dobi tisti, ki je bil zaposlen celo leto), ampak sorazmerni del.
Glede ostalega: je že Živa lepo napisala - se strinjam z njo.





