Naslov teme: Praksa PUD na TRR 380,40 ali 358,63
1822 17.06.2026 - 12:30h / Ostalo / Avtor: Polona5 / 594 / 13
dijak na praksi dobi celo nagrado izplačano na TRR. Ali dobi izplačano
380,40 ali 358,63?
1 - 17.06.2026 - 14:43
Je delel cel mesec?
Polona5 - 17.06.2026 - 15:20
Če je dijak delal cel mesec ali dobi 380,40 ali 358,63?
Joži - 17.06.2026 - 15:41
Če ste gospodarstvo, dobi 380,40 +prevoz in malica.
Polona5 - 17.06.2026 - 15:55
Hvala Joži za odgovor. Na portalu davkoplačevalci večina navaja da izračuna prispevke od 380,40, torej dijak dobi manj.
Za malico se strinjam. Za prevoz v zakonu nisem našla, v kolektivni tudi ne. Potem je potrebno nagrado obrutiti, da izračunamo prispevke? Torej je BRUTO 403,50 .... osnova za prispevke 363,15, prispevek ZZ 23,10?
Tako je 403,50 - 23,10 = 380,40
Dijak - 18.06.2026 - 07:00
Če je delal cel mesec in je nagrada 380,40 eur, je izračun:
BRUTO NAGRADA..... 380,40 EUR
+ povračila (malica, prevoz) ..... npr. 200 EUR
= SKUPAJ ..................580,40 EUR
- normirani str.(10%)...... 58,04 EUR
= OSNOVA ZA PRISP.... 522,36 EUR
PRISP. ZA ZZ (6,36%)..... 33,23 EUR
PRISP. ZA DO (če je že star 18 let).... 5,22 EUR
PRISP. DELODAJ. POŠK.PRI DELU ..............7,72 EUR
IZPLAČILO DIJAKU:..... 541,95 EUR
ST - 18.06.2026 - 08:07
Dijak, vaš izračun ni pravilen. Če gre za obvezno prakso in ima podjetje pogodbo z izobraževalno ustanovo, je malica in prevoz neobdavčena. Normiranih stroškov ni. Nagrada pa je mišljena v bruto znesku in se nič ne dodatno obruti, da dobi dijak 380,40 €. Bruto je 380,40 € in pika. Če si je pa država omislila, da bo dodatno obdavčevala tudi obvezno prakso, je pa problem nekje drugje.
Polona5 - 18.06.2026 - 08:24
S 1.2.2024 JE BIL POPRAVEK ZPIZ 2N Osnova za obrač. Prispevkov je celoten prejet dohodek to je vključno s prehrano in prevozom.
Polona5 - 18.06.2026 - 09:14
Jaz sem tudi vedno tako računala.
V tem primeru dijak na TRR ne dobi 380,40 eur nagrade (brez prevoza in malice) ampak 358,63.
Če bi želeli, da dijak dobi 380,40 eur nagrade bi moral biti znesek BRUTO nagrade 403,50.
Večina na temu forumu računa tako, jaz sem pa dobila eno izobraževanje na drugem portalu, kjer piše, da je potrebno nagrado obrutiti, da dijak potem dobi na račun znesek nagrade 380,40. Zdaj sem čisto zmedena, ker se mi zdi preračunavanje (obrutenje nagrade komplicirano in TRAPASTO) Količnik naj bi znašal 0,94276380 PA ŠE TO LE za dijaka, ki je pod 18 let...
in naj bi se izračunal
90 % osnove (× 0,9)
Zato efektivni prispevek ni 6,36 %, ampak:
0,0636×0,9=0,057240,0636 \times 0,9 = 0,057240,0636×0,9=0,05724
2. Neto faktor
Če od bruto odšteješ ta efektivni delež:
1−0,05724=0,942761 - 0,05724 = 0,942761−0,05724=0,94276
???? To je točno tvoj faktor 0,94276
BRUTO= 380,40/0,94276
ALI LAHKO ŠE BOLJ ZAKOMPLICIRAJO!!?! ;(
Sedaj je moje vprašanje : ALI mora na račun dobiti 380,40 EUR (če je to polna mesečna nagrada po uredbi in ni drugih posebnosti), ne pa 380,40 EUR zmanjšano za prispevke????
Res sem jezna. Se že dva dni ubadam, če so bili moji izračuni pravilni... :(
B - 18.06.2026 - 08:39
Zanimivo, tako enostavna zadeva pa toliko različnih mnenj. Kaj pa pravi Furs?
Magda - 18.06.2026 - 10:18
No evo ... pa sem mislila, da ta tema ni aktualna zame ... pa se je nasla stranka s to nagrado
zanima me sledece ... ce se prispevki placujejo od celotnega zneska (nagrada plus malica in prevoz) ... potem presezemo famoznih 380 eur in je potrebno obracunati se dohodnino??
Polona5 - 18.06.2026 - 12:38
Kot jaz vem, sta prehrana in prevoz posebej. Baje ju tudi ne smeš potem upoštevati pri davčni olajšavi. Moraš samo nagrado.
Ampak tudi za to sem slišala od dveh strokovnjakov dve različni razlagi ...
Lahko si pomagate s tem izračunom od LAN (samo ima stare podatke) prispevki delodajalca so sedaj 7,72
https://davkoplacevalci.com/davcni-klepet/prikaz/601619/placilu-dijaku-praksa
mm - 18.06.2026 - 12:47
če je nagrada do 380,40 in malica ter prevoz do Uredbe ni nič obdavčeno z dohodnino
je pa vse to troje (90% tega zneska) obdavčeno s 6,36% ZZ prisp + 7,72 pavšal
dijak plača še 1% dolgotr.oskrb, če je star več kot 18
SaraB - 24.06.2026 - 15:01
Dijak ki je mlajši od 18 let ne plača 1% dolgotrajne oskrbe. A mi sistem javlja kritično vsebinsko napako. Ali je potrebno kje označiti, da je mlaši od 18 let?. Tega namreč ne najdem.





