Naslov teme: pravica do odbitka DDV zaradi kasneje ugotovljene obdavčene uporabe
1826 18.06.2026 - 07:57h / DDV / Avtor: ana / 310 / 2
Mit - 18.06.2026 - 09:46
DDV lahko zahtevate še leto po letu računa.
Kar en - 19.06.2026 - 07:37
Vsekakor imate pravico do tega DDV. Imate dve možnosti.
1. Če ste nepremičnino že aktivirali kot osnovno sredstvo in jo tudi uporabljali ter z njo dosegali prihodke (verjetno oproščene), se bodo sedaj spremenili pogoji, zato lahko po 69.členu ZDDV-1 opravite popravek odbitka DDV v sorazmernem delu.
2. Predpostavljam, da ste vse račune za nabavo oz. novogranjo prejeli letos in lani, prav tako nepremičnine še niste aktivirali kot osnovno sredstvo. Če ste vse račune evidentirali v Evidenci odbitega DDV kot neodbitni DDV, jih v mesecu, ko boste hišo prodali na način, kot ste opisali, evidentirajte kot storno neodbitnega in jih v isti Evidenci evidentirate kot odbitni DDV. Ne bi bilo slabo, da bi k obračunu priložili dopis, v katrem navedete, kaj ste naredili in da ste ob prodaji obračunali DDV.





