krpan in druščina postani član

Naslov teme: ponderirana medbančna obr.mera

277  29.01.2001 - 17:48h / DDPO / Avtor: Ramona / 69 / 9

Dragi moji, prosim vas,da mi pomagate priti do pravilnega zaključka.
Lastnik da podjetju po pogodbi brezobrestno posojilo, ki se samo revalorizira. Ali moramo kljub temu,za obračun davka od dobička,od posojila obračunati obresti po skupni povprečni ponderirani medbančni obrestni meri in znesek upoštevati v obrazcu? Se v takem primeru smatra, da so pogodbene obresti nižje (čeprav jih sploh ni, ker je taka pogodba) od skupne povr.pond.medb.obr.mere? Jaz sicer menim,da to je tako. Kar podjetje da, ali dobi moramo upoštevati medb.pond.mero, kar je več ali manj pa v obrazec.Kako vi gledate na to, oz.kako je pravilno? Pa še nekaj, ali obresti obračunavate od revalorizirane glavnice? Eni da, drugi ne, tako sem ugotovila, kakor jim bolj odgovarja zaradi denarja. Zanima me pa kako je najbolj prav?
Oh te obresti! Hvala za vaša tolmačenaja!

Paula - 29.01.2001 - 18:45

Če se obračunavajo revalorizacijske obresti, potem to ni brezobrestni kredit. Torej mora v pogodbi pisati, da se obračunavajo revalorizacijske obresti. Ponderirana medbančna je tako verjetno nižja od revalorizacije in ni povečanja osnove za davek od dobička. Predlagam, da se vseeno opravi obračun in primerjava med enimi in drugimi obrestmi.

Sicer pa obresti knjižimo na terjatve za obresti in ne povečujemo glavnice (običajno). Razen če je v pogodbi opredeljeno, da se pripisujejo glavnici.

LP

mp - 29.01.2001 - 19:22

Lastnik da posojilo podjetju
Če reval.obresti presegajo obresti izračunane s p.p.obr.mero, morate za razliko povečati davčno osnovo.
Podjetje da posojilo lastniku
Če so pogodbene obresti nižje od tistih, ki so izračunane s p.p.obr.mero, morate povečati davčno osnovo za razliko.

Ramona - 29.01.2001 - 21:05

Ja dve bi rekla neenaki mnenji.Pa smo zopet tam. Bližje mi je mnenje mp.
Medbančna pond. mera povprečna za 2000 je 6,9%. Vsebuje revalor.del in realni del, torej so skupne. Je tako? Revalorizacija pa je 8,9%. Realnih obresti na posojilo ne zaračunamo. Tako je že samo revalorizacija presegla
medb.pond.mero., torej jo skoraj vedno preseže. In tako vedno v prihodke ali pa davčno nepriznane odhodke, odvisno kdo daje posojilo.
Ja ta medbančna mera je res čudna, še vedno me muči in nisem sigurna.
Naj še kdo poda svoje mnenje prosim. Hvala!

Iva - 30.01.2001 - 06:58

Ne muči preveč sivih celic. Stvar je taka:
obresti po ponderirani o.m. so že nekaj let NIŽJE od TOM, torej se osnova za davek od dobička poveča za razliko med TOM in POM.
Dohodnine za lastnika pa ni do višine TOM.
LP

MARTIN KRPAN - 30.01.2001 - 09:36

Pravilno razmišljanje, Ramona. Poglejte le, kdaj je bila kreditna pogodba sklenjena, saj se upošteva pri teh primerjavah medbančna ponderirana obrestna mera na dan sklenitve pogodbe (kar pa je lahko bilo v letu 1999 ali še prej).

lira - 29.01.2001 - 20:43

Vse je stvar pogodbe, najbolje je napisati dobro posojilno pogodbo in se je tudi držati, v takih primerih ti bo težko kdo oporekal kaj je prav in kaj ni, davčno priznan strošek pa so le obresti do višine revalorizacije.
lp
lira

STARI POŠTAR - 29.01.2001 - 22:28

Se strinjam z vami.
Kar se obračunavanja obresti tiče, je pa potrebno pogledati v pogodbo, tam pa mora biti napisane nekaj stroke. Če govorimo o realnem vrednotenju, potem je obračun od vsakokratne revalorizirane glavnice. Če obresti nesemo na konto obresti in tam čičajo in čičajo, potem smo podvrednotili posojilo. To se dela pri kratkoročnih posojilih. Zato je v tem primeru smiselno obresti kasirati sproti. Ni pa nič narobe, če revalorizacijo izpustite. To pomeni, da nekomu nekaj odpustite - v slovenskih inflacijskih razmerah. Da vam le ne bo lastnik - posojilodajalec glavnice odpisal in boste imeli dobiček iz tega. To je pa že del znanstvene fantastike, ki še v kino ne pride, kaj šele v podjetje.

špela - 30.01.2001 - 12:06

Katero pond.medb.obresto mero se upošteva v primeru, da je posojilna pogodba sklenjena 18.2.2000 in vsebuje določbe, da lastnik daje posojila podjetju glede na likvidnostne razmere in potem je v letu 2000 cca 20 nakazal posojilo firmi, pa tudi podjetje mu nazaj občasno kaj vrne. Ali za vse velja pond.obr.m. na dan 18.2.2000

Ramona - 31.01.2001 - 17:54

Za vsako posojilo nova pogodba in na ta dan p.med.mera. Torej 20x posojilo v letu 2000, 20 različnih pond.mer. Tudi jaz imam take primere, po potrebi gor, po potrebi dol. Ja tako je to.