krpan in druščina postani član

Naslov teme: DOPOLNILNA DEJAVNOST NA KMETIJI IN DDV

3069  16.04.2004 - 20:09h / DDV / Avtor: ZAJČEK / 746 / 6

Spoštovani, na vas se obračam s prošnjo za pomoč pri rešitvi naslednjega problema:
Fizična oseba- kmet je dobil odločbo-dovoljenje za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji (za rezanje, kisanje in pakiranje zelja in repe.Prej je pri prodaji obračunal pavšalno nadomestilo, sedaj pa se bo zaradi planiranih visokih investicij prijavil v sistem DDV-postal bo davčni zavezanec.
Zanima me sledeče: ali se prijavi v sistem DDV samo za dopolnilno ali tudi za osnovno dejavnost? Ali je to sploh možno? Ali pa je edina možnost, da je prijavljen kot fizična oseba in mora potem za obe dejavnosti skupaj oddajati obračun DDV? Njemu se je namreč porajalo vprašanje, če osnovna dejavnost "proda" dopolnilni dejavnosti kmetijske proizvode (s pavšalnim nadomestilom) in da v tem primeru nastane promet blaga. Moje mnenje je, da ne, ampak da dopolnilna dejavnost kmetijskemu proizvodu s predelavo "doda vrednost", promet blaga pa dejansko nastane šele ob prodaji kupcem. Smatram, da ne more blaga prodati sam sebi.Skratka ali je ista fizična oseba zavezanec lahko samo za dopolnilno dejavnost ali se z vidika DDV potem dejavnosti ne ločuje? Pa še nekaj: kakšne knjige mora - po standardih ali katerih drugih predpisih voditi poleg evidenc za DDV? Isto kot s.p.?
Najlepša hvala za pomoč.

Matjaž K - 16.04.2004 - 22:17

Ker sem "specializiran" na dohodke iz dejavnosti fizičnih oseb mi vprašanje ni dalo miru in sem šel malo brskati po Internetu za viri.

Pri mojem razmišljanju izhajam iz:
Zakona o dohodnini (37. člen)
Zakona o kmetijstvu (68. in 71. člen)
Uredbi o vrsti, obsegu in pogojih za opravljanje dopolnilnih dejavnosti na kmetiji (Ur.l. RS, št. 46/2001)

ZKme
68. člen
(definicija dopolnilne dejavnosti)

Dopolnilna dejavnost na kmetiji je s kmetijstvom oziroma gozdarstvom povezana dejavnost, ki se opravlja na kmetiji in omogoča kmetiji boljšo rabo njenih proizvodnih zmogljivosti ter delovne sile družinskih članov.
...

Iz tega izhaja, da dopolnilna dejavnost je dejavnost (je posebna oblika dejavnosti, ki je povezana z gozdarstvom oz. kmetijstvom).


71. člen
(evidenca dopolnilnih dejavnosti na kmetiji)

Ministrstvo vodi evidenco dopolnilnih dejavnosti na kmetiji.
V evidenco dopolnilnih dejavnosti na kmetiji se vpišejo:
– identifikacijski podatki o nosilcu dopolnilne dejavnosti in kmetiji (ime in priimek ter naslov s hišno številko);
– vrsta dopolnilne dejavnosti;
– drugi podatki o dejavnosti.
...
Predpostavimo da beseda evidenca pomeni enako kot register.


Če gremo sedaj na ZDoh:
37. člen
Zavezanec za davek od dohodkov iz dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: davek iz dejavnosti) je fizična oseba, ki opravlja dejavnost (v nadaljnjem besedilu: zasebnik) in je vpisana v ustrezni register ali drugo predpisano evidenco na območju Republike Slovenije


Ker je normirane odhodke pri dopolnilnih dejavnosti na kmetiji to možno uveljavljati samo za kmečke turizme in opravljanje storitev drugim s kmečko mehanizacijo me to napeljuje k zaključku, da bi bilo treba voditi poslovne knjige po SRS 39 (na podlagi določb Pravilnika o poslovnih knjigah in drugih davčnih evidencah).

Imate pa 100%-no prav, ko opozarajte na problem, da če boste nekaj prodajali z računom preko dopolnilne dejavnosti, da bodo premalo izkazani stroški materiala (ker bo material "zrasel" v osnovni kmetijski dejavnosti, v dopolnilni bo samo predelan (drugače izraženo - sami sebi ste dobavitelj) - vendar bo cena vsebovala tako material kot tudi stroške predelave - prodaja samemu sebi pa ni možna (tako vsaj meni zatrjujejo pravniki)).

DDV:
če/ker je kmetijska dejavnost obsega osnovno + dopolnilno sem mnenja, da če greste z dopolnilno prostovoljno v sistem DDV, da to potegne za seboj tudi osnovno.

Ni pa enaka logika pri dohodku iz dejavnosti. Poglejte npr. kmečke turizme:
če ima nekdo kmečki turizem je glede osnove dejavnosti še vedno lahko obdavčen preko katastra.

S spremembami ZDoh se bo ta problem dalo rešiti, če s eboste prijavili tudi z osnovo kmetijsko dejavnostjo za ugotavljanje davčne osnove z uporbao dejanskih prihodkov in odhodkov. Če pa boste osovno dejavnost "pustili v katastrskem dohodku" pa bo problem ostal.

anča - 17.04.2004 - 19:13

Matjaž K. je navedel Zakone. Jaz bom razmišljala samo po logiki. Kmet z dopolnilno dejavnostjo je obdavčen ravno tako po katastru. Ravno zato je to dopolnilna dejavnost. Kot zavezanec za DDV bo z osnovno in dopolnilno dejavnostjo.
Za obračunanje pavšala na osnovni dejavnosti, bi za namesto dopolnilne, moral odpreti s.p. ali drugo obliko družbe.

Matjaž K - 18.04.2004 - 20:47

Motite se.
Zasebnik ne rabi biti s.p.

Dovolj je:
da ste fizična oseba
vpisani v register
in da opravljate dejavnost

Sicer pa, kmečki turizem je tudi dopolnilna dejavnost osnovni kmetijski dejavnosti, pa ni obdavčena po katastru, temveč po dobičku (bodisi dejanski P-O, bodisi P - normirani O).

ani - 19.04.2004 - 07:27

zavezanec za DDV je samo z dopolnilno dejavnostjo. Za prirastek v osnovni dejavnosti-kmetiji pa dela interne obračune, tako da ima kot vstopni DDV pavšalno nadomestilo, ki ga kot kmet , če ima za to doboljenje obobračunava naprej.

- 19.04.2004 - 11:05

KO POSTANE KMET ZAVEZANEC ZA DDV SE MU ODVZAME DOVOLJENJE ZA PAVŠALNO NADOMESTILO. pOMET VAŠA RAZLAGA "ANI" NE MORE V CELOTI DRŽATI.

ZAJČEK - 20.04.2004 - 13:18

RESNIČNO SE ZAHVALJUJEM ZA VAŠA POJASNILA.
VENDAR GA. ANI V CELOTI ZOPET POSTAVI VSE PREJŠNJE TRDITVE NA GLAVO. KOLIKO JE NA TEM GA.ANI?
ALI SE TOREJ KMETU ODVZAME DOVOLJENJE ZA PAVŠALNO NADOMESTILO, KO LE TA POSTANE ZAVEZANEC ZA DDV ALI NE? IZ KATEREGA ČLENA TO IZHAJA? HVALA LEPA