krpan in druščina postani član

Naslov teme: datum prejema

4474  01.06.2004 - 09:25h / Ostalo / Avtor: dada / 608 / 14

Zanima me, kakšen pomen ima sedaj datum prejema računa, saj po 1.5.04 določa v katerem obdobju si priznavaš vstopni DDV samo DATUM PREJEMA DOBAVE
na prejetem računu (P-RAČ).
npr.račun si prejel 6.6.04 z datumom 1.6.04, dobava pa 31.5.04.
Pravica do odbitka nastane v maju(v knjigi prejetih rn za maj bo potem datum računa in datum prejema junij?)

1000 x hvala za odgovor

i. - 01.06.2004 - 10:06

To, v katerem obdobju si priznavaš vstopni DDV, je po 40.členu trenutek, nastane obveznost obračuna DDV. (To je LAHKO datum dobave blaga, NI PA NUJNO. Če je bil pred dobavo blaga izstavljen račun, potem je pravica do odbitka na datum izdaje računa)
VENDAR je pogoj za priznavanje vstopnega DDV tudi, da IMAŠ RAČUN (7.odst.40.čl. ZDDV).
V maju ga pa še nisi imela (v tvojem primeru). Zato si priznaš vstopni DDV v juniju (če bi ga prejela v juliju, pa v juliju itd. itd.)

Še ostali: ali imam prav?

- 01.06.2004 - 10:09

Jaz razumem drugače, če imam 06.06. račun za dobavo 31.05., si odbijam v maju, saj v začetku junija še delamo obračun za maj.......razmišljam narobe?

Brina - 01.06.2004 - 10:13

Se strinjam.

Andi - 01.06.2004 - 10:52

Tudi jaz se strinjam. Vendar me pravtako kot "dado" zanima, če je datum prejema računa še potrebno evidentirati (na prejetem računu)?

Manca - 01.06.2004 - 11:11

Pravica do odbitka nastane v trenutku, ko nastane obveznost obračuna DDV. Torej je pomemben datum izdaje računa. Datum prejema je pomemben, ker moraš za odbitek DDv-ja imeti tudi račun. To pa ni nujno, da je v istem davčnem obdobju, kot je datrum izdaje računa.

sun - 02.06.2004 - 09:03

Stvar se mi zdi zelo zakomplicirana. Moje razmišljanje je naslednje:

V 19. členu ZDDV piše: "Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene." Glede na 1. odstavek 4. člena se po mojem mnenju šteje, da je blago dobavljeno šele ob prenosu lastninske pravice (incoterms-i, ki jih po mojem občutku v SLO za SLo ne uporabljamo, navajamo veliko). V običajni prodaji SLO - SLO največkrat lastninska pravica preide na kupca na dan, ko je kupec prejel blago. Torej dat. opravljene storitve oz. dobave blaga iz računa (datum, ko je prodajalec blago poslal) ni datum, ko nastane obveznost obračuna DDV, temveč je to šele ob prenosu lastninske pravice. Stvar je zakomplicirana za prejemnika blaga, saj to pomeni, da bomo morali datum za DDV prepisovati iz potrjenih dobavnic (pa jih knjigovodje dobite pravočasno in s potrjenim prejemom - TO BO GROZA). S Strani prodajalca ne vidim problema - ker obveznost obračuna nastane pač, ko kupec prejme robo, temveč ni nič narobe, če ga obračunaš že prej, torej na datum(odpošiljanja) dobave blaga, pa četudi račun izdaš šele kasneje.

Sedaj vključimo še komponento izdaje računa.
2. odstavek 19. člena ZDDV pravi: " Če je račun izdan pred opravljeno dobavo blaga oz. pred opravljeno storitvijo, nastane obveznost obračuna DDV, ko je izdan račun". Ena rešitev zgornjega problema bi bila, da se vsi navadimo, da izdamo račun na dan, ko dobavimo (odpošljemo) blago in je s tem datum izdaje računa enak datumu dobave blaga na računu. V tem primeru lastninska pravica preide na kupca npr. čez 2 dni od dat. dobave blaga, a zato, ker je pred prenosom lastninske pravice že izdan račun, nastane obveznost obračuna DDV na datum izdaje računa. Prejemnik bi tako videl, da je datum izdaje računa in datum dobave na računu isti in bi neizpodbitno vedel, da nastane obveznost obračuna DDV na datum izdaje računa. V praksi - to ne bo izvedljivo - ker vsi nikoli ne bomo izdajali račune na dan dobave blaga.

Menim tudi, da zakonodajalec ni želel tako komplicirati. Po moje je bil namen piscev zakona, da se kot datum, ko nastane obveznost obračuna DDV šteje datum dobave (odpošiljanja od prodajalca) blaga in storitev iz računa, saj je tako DDV preglednejši. Na ta datum, ga ena stran obračuna, druga si ga odbija kot vstopnega. To je bil po mojem njihov cilj, samo s trenutnim zapisom zakona, ga po moje niso dosegli.

Kako lažje bi bilo, da bi bilo napisano, da se datum dobave blaga in storitev naveden na računu šteje za datum, ko za prodajalca nastane obveznost obračuna DDV, za kupca pa je to datum, ko si vstopni DDV lahko prizna, seveda, če do oddaje obračuna razpolaga z računom.

Kateri datum naj, glede na povedano, po vasem mnenju v računovodski program vpisem kot datum za DDV pri prejetih računih (pri izdanih ni nič sporno)?
a) datum dobave blaga in storitev naveden na prejetem računu ali
b) datum, ki mi ga fantje pisejo na dobavnice in je dejanski datum prejema blaga v naso firmo.

Izredno me zanimajo se mnenja drugih.

Hvala

sun - 02.06.2004 - 09:11

Dodajam še možnost c) za vsako dobavo preveri: - če je datum izdaje računa pred datumom dejanskega prejema iz potrjene dobavnice: potem vpisem datum izdaje računa
- če je datum izdaje računa po datumu dejanskega prejema iz potrjene dobavnice: potem vpisem datum dejanskega prejema blaga, ki so mi ga fantje ročno dopisali na potrjeno dobavnico

zlatka - 02.06.2004 - 14:13

Pišete datum, ki vam ga fantje pišejo na dobavnice in je dejanski datum prejema blaga v hišo.

sun - 02.06.2004 - 14:27

Se bojim, da je res tako. Vseeno pa moram biti pozorna, da ni datum izdaje prejetega računa pred datumom dejanskega prejema blaga iz dobavnice.

Dobavnice so s tem kar pridobile na vrednosti a ne?

Lep pozdrav

zlatka - 02.06.2004 - 14:56

Imam vprašanje: zakaj morate biti pozorni da ni datum prejetega računa pred dejanskim prejemom blaga v hišo (razvidno iz dobavnic)?
Npr. izdan račun (prejet) in datum opravljene dobave blaga datirana z 31.05.04 robo pa dobite v mesecu juniju. Prodajalec je zakonsko dolžnost izpolnil in je DDV obračunal, ko je blago dobavil, jaz kot kupec pa imam pravico do odbitka DDV na osnovi dokumenta z dobavnice; torej npr. 01.06.
Eh, dost mam - grem rajši domov! LP

sun - 03.06.2004 - 07:42

Po moje zato, ker 2. odstavek 19. člena ZDDV pravi: " Če je račun izdan pred opravljeno dobavo blaga oz. pred opravljeno storitvijo, nastane obveznost obračuna DDV, ko je izdan račun". Če je blago odposlano 31.05.04, prejeto pri nas 01.06.2004, račun pa je izdan z datumom 31.05.2004, potem je treba upoštevati ta odstavek in se vstopni DDV prizna v maju.
Kaj menite?
Cao

LUJZEK - 02.06.2004 - 18:34

JAZ PA RAZUMEM TAKO:ZA VSE OPRAVLJENE STORITVE IN DOBAVE V MAJU ODBIJAM V
MAJU PA ČE TUDI DOBIM RAČUN POZNEJE.ČE PA DO ROKA NE DOBIM RAČUNA TO JE DO KONCA OBRAČUNSKEGA OBDOBJA PA SI ODBIJEM DDV PO DOBAVNICI.

JAAA - 02.06.2004 - 19:19

ZLATKA NAJBOLJE DA VPIŠETE DATUM IN URO ZA DDV KO STE ŠLA DOMOV,TUDI JAZ IMAM TAKE SODELAVCE.

zlatka - 04.06.2004 - 06:54

Le čevlje sodi naj kopitar. Namesto mene ne bo nihče nič naredil, ker sem one women bend.