krpan in druščina postani član

Naslov teme: Pravice - Amortizacija in DDPO

5122  17.06.2004 - 18:11h / DDPO / Avtor: XXX / 119 / 1

Dejavnost družbe je distribucija filmskih pravic. Družba kupuje pravice za dobo od 1 leta do 12 let. Vrednosti teh pravic so verjetno po SRS 2.10.c. "razmeroma velike" torej jih bomo morali pripoznali kot neopredmeteno sredstvo.
DDPO trenutno priznava maksimalno 20%, od 1.1.04 pa 10% amortizacijo na druga vlaganja, torej amortizacija najmanj 5 oziroma 10 let. Torej pravica, katere veljavnost bo dokazljivo npr. 3 leta, se bo če želim vse odhodke upoštevati kot znižanje davčne osnove amortizirala najmanj 5 let (če pohitim in jo kupim še letos).
Torej postavljen sem pred naslednjo trilemo, ali amortiziram 5 let, pa so moje poslovne bilance čista neumnost ali amortiziram 3 leta in mi davek začne nažirati moj RVC ali pa napokam kufre in grem ven iz te butaste države. Zadevo pa še bolj zakomplicira dejstvo, da bo film za katerega imam npr.3 leta pravico, najbolj gledan prvo leto in potem vedno manj (razen v Kinoteki z nekaj sedeži), torej bodo prihodki temu primerno padali, DDPO pa mi ne dovoljuje drugačne kot "kmečke"(enakomerne) metode amortiziranja.
Če ima kdo vsaj namig ali pa kakšno misel, ki bi ovrgla moje razmišljanje da je DDPO butast ali da obstaja rešitev tega problema, se priporočam.
Lep pozdrav.

Matjaž K - 18.06.2004 - 22:31

Imate prav.

Primarni so SRS.

Če pa AM po SRS presega davčno priznano AM po DDPO, morate presežek AM na davčno priznanim v Obr-DPDO izločiti (in ste posledično penalizirani z višjim DDPO).

V RS pač še nismo tako daleč, da bi "vozili" vzporedno posebej AM za DDPo in posebej za IPI, razlike pa bi vplivale na odložene davke (tax-credits ali tax-debits).

Glede dileme: SRS ali DDPO pa naslednja razmišljanja:
- če podlegate reviziji naj vam je SRS glavna stvar. Če bo DDPO previsok za lastnike, bodo že ti dali poslovodstvu ukaz za pobasanje kufrov;

- prva tri leta boste isto DDPO plačali če amortizirate po 33,3% in 13,3% izločite ali amortizirate po 20% in nič ne izločite. Še lastniki bodo veseli, ker bo hitro na razpolago dobiček za delitev. Cash flow pa bo tako enak. Pazite samo, da vas kakšen posojilodejalec ne bo začel zafrkavati, če boste izbrali prenizko AMs (vprašanje akumulacije!! za nove filme; in če je akomuluacija prenizka je dobiček višji, in če je dobiček višji si ga lastniki izplačajo, podjetje pa ostane brez akoumulacije - iz tega je razvidno, da ni AM vse, tudi politika delitve dobička ima vlogo).