krpan in druščina postani član

Naslov teme: Izracun odbitnega deleža

508  18.02.2001 - 13:37h / Ostalo / Avtor: Zelenc / 70 / 1

Ugotovili smo, da bi morali racunati odbitni delez ze v letu 2000 in moramo narediti popravek za nazaj. Zanima me ali je moje razmisljanje pravilno:
V imenovalec vstejem poleg obdavcljivega prometa brez DDV še prih.od avista obresti, prih.od obresti za dana posojila zaposl., realizirani dobiček od vrednostnih papirjev - konto 7840 (kako je z realizirano izgubo - 7440?). Prih.od teč.razlik in prih.od dividend pa se ne vštevajo.
Zanima me se ali lahko DDV, ki ga bom zracunal z odbitnim delezem in si ga ne bom smel odbijati, knjizim na izredne odhodke ali moram povecati stroske po skupinah in tudi vred.osnovnih sred.
Ali odbitni delez, ki ga bom izracunal uporabim za celo leto 2000 in še za januar 2001, od februarja dalje pa uporabljam novega?
Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore! Obupani.

MARTIN KRPAN - 18.02.2001 - 20:43

V nedeljo zvečer je težko razmišljati, mogoče pa bo le kaj pomagalo. Delež DDV, ki si ga ne odbijate, morate poknjižiti na stroške, investicije itd., torej na osnovi "predmet" računa, kamor ste stvar zaknjižili.
Drugo vprašanje je malo bolj zanimivo, saj še ni posebne prakse (letos je prvič ta problem), bom pa skušal o njem spregovoriti na seminarju. Sam vsekakor zagovarjam stališče, da se odbitni delež ddv-ja računa po istem ključu za tiste račune, ki se nanašajo na določeno poslovno leto in jih tudi v tistem poslovnem letu upoštevamo. To stvar sicer zelo zakomplicira, še posebej pri prejetih računih v januarju, ki se nanašajo na december, vendar se mi zdi stvar tako logična. Davčne prakse brdavsov še ne poznamo.