krpan in druščina postani član

Naslov teme: grem za poroka posojilojemalcu

8404  18.10.2004 - 13:21h / Ostalo / Avtor: papi / 307 / 12

Eden od sorodnikov me je prosil, če mu grem za poroka pri kreditu, ki ga najema. Vem, da so to spolzka tla, ampak vseeno mu bom naredil uslugo. Zanima pa me, kaj vse to pomeni za mojo kreditno sposobnost? Ali se mi ta zmanjša, oz. se poroštvo upošteva kakor da bi imel ta kredit jaz? Verjetno se mi s tem zmanjša kreditna sposobnost in bom omejen vkolikor bom sam želel najeti kredit?

SABA - 18.10.2004 - 13:25

skoraj vedno moraš pri najemanju kredita nvesti če si že komu porok oz. če že imaš kakšen kredit. To ti zmanjšuje kreditno sposobnost.

Niki - 18.10.2004 - 14:13

Ja res je, ti zmanjšuje kreditno sposobnost. Imaš res veliko srce,vendar je včasih boljša prva zamera kot zadnja.

zali - 18.10.2004 - 14:28

Prej rajši napravi pogodbo za hipoteko pri notarju in potem idi za poroka, nikoli ne veš kaj se zgodi in potem je vso breme na tebi.Dobro premisli res boljše prva zamera.

s.p. - 18.10.2004 - 15:20

Naj kredit zavaruje pri zavarovalnici, kakor da gnjavi sorodnike za svoje dolgove. Mogoče hoče prihraniti strošek zavarovanja, vas pa s tem spravlja v neprijetnosti.

HD - 18.10.2004 - 17:59

Si pa korajžen. Tudi sama sem bila tako "pametna" in bi ga skoraj nadrsala, ko mi je banka po treh letih zatežila, da moram plačati neplačane obroke kredita moje dobre prijateljice. Komaj sem jo pregovorila in naprosila (imam dva srednješolca in preveč svojih stroškov ), da je poravnala svoje zapadle obveznosti.
Sem se skoraj dve leti tresla, kdaj me bo banka spet porufala.
Takrat sem sklenila, da ne grem nikoli in nikomur več za poroka in tega se dosledno držim.
Kot so rekli moji predhodniki, bolje prva kot zadnja zamera. Časi so preveč nepredvidljivi.

Pa lep pozdrav,
Danica

- 18.10.2004 - 22:10

preverite ali njegova banka, daje namesto poroštva še alternativno možnost zavarovanja pri zavarovalnici (posojilojemalci v dirki za "čimcenejše posojilo" spregledajo dejanski oportunitetni učinek posojila, ki je zavarovan pri zavarovalnici, predvsem glede na dobo vračanja posojila in drugih učinkov za poroka, ki so jih našteli že moji predhodniki).

sara - 19.10.2004 - 07:20

raje kot za poroka pri posojilu mu plačajte zavarovanje pri zavarovalnici, kajti če kreditojemalec ne plačuje obrokov, preide v obrestovanje ZAMUDNE obresti (najvišje), ter ga plačujejo poroki.

Koka - 19.10.2004 - 07:20

Pamet v roke in NE pojdite za poroka. Sama še staršem ali otrokom ne
bi šla. Naj se v današnih divjih časih komu kaj zgodi in ne bo mogel
odplačetati kredita,čeprav bi ga rad in je pošten - ga boste potem VI
odplačevali?

bobus - 19.10.2004 - 07:48

Papi, dobrota je sirota. Moj prijatelj je šel za poroka svojemu bratu. Ker brat ni plačal dolgov je moj prijatelj ostal brez hiše, šele sedaj - po 15 letih si je komajda kupil malo stanovanje. Toliko v premislek.

Suzi - 19.10.2004 - 07:59

Tudi v našem podjetju vidim, da je dobrota sirota - imamo kar nekaj primerov, ko morajo (tudi bratje) kot poroki plačevati kredit drugih.
Prav te dni hodi okoli računovodje eden izmed njih in moleduje, kaj lahko naredi (prej smo ga opozarjali na to, v kaj se dandanes spušča, pa je dejal, da je dobra prijateljica, direktorica - bo pa ja lahko plačevala kredit). Sedaj, pravi, se spomni vsake naše dobronamerne besede, je pa prepozno. Kredita zase ne more dobiti, ker ni več kreditno sposoben. Beda.
Čeprav so stvari ta trenutek vse OK, nikoli ne veš, kaj pride vmes (med drugim je res lahko pošten in želi odplačevati sam svoj kredit, pa pride bolezen, bog ne daj kaj drugega in se lahko kaj hitro vse spremeni).

Mateja - 19.10.2004 - 10:10

Težka odločitev. Nekoč sem bila zaposlena v podjetju, kjer šest mesecev nismo dobili plač. Kasneje je šla družba v stečaj in tega denarja dejansko nismo nikoli dobili.Po enem letu sem končno našla drugo službo, a medtem mi je SKB banka že prekinila pogodbo. Zaradi izpada tolikih plač seveda niti pod razno nisem bila sposobna poravnati vseh obveznosti za nazaj v enem obroku, tako kot je zahtevala ta banka. NLB je bila bolj človeška in zapadle obroke mi je dovolila plačati v enem letu in se je vse lepo rešilo. SKB pa je hotela poroka. Lastna mati mi ni bila pripravljena iti za poroka, drugega pa jaz sama s tem nisem mogla obremenjevati. Kredit je tako takoj zapadel v celoti, na vse so pričele teči zamudne obresti. Po treh ali štirih letih sem potem namesto začtenih 15 tisoč mark morala poravnati 45 tisoč mark. Banka na sodišču ni predložila nikakršnih dokazov, kako je prišla do tega zneska. Samo znesek dolga. Sodišče seveda banki verjame na besedo, meni niti na pisno zahtevo izpiska niso nikoli predložili. Toliko me je torej stalo, ker mi nekdo v določenem trenutku ni hotel pomagati s porošvom in seveda zaradi pravne države, ki bank ne kontrolira, niti zanje ne veljajo določene varovalke v zakonskih določilih, ki regulirajo kreditne odnose.
Po drugi strani pa je mlad fant iz sosednje vasi šel za poroka neki bančni uslužbenki (niti je ni dobro poznal, verjetno se ji ni upal odreči, ni razumel, kaj ta podpis pomeni, se je nadejal kakšne drobne pomoči na banki?). Kmalu je prišlo do tega, da so mu pričeli odtegovati toliko plače, da s preostankom ni mogel preživeti. Kaj šele, da bi si ustvaril dom in družino. Po nekaj letih je verjetno obupal. Že nekaj mesecev je pogrešan. Ker ni vzel s seboj niti osebnih dokumentov, niti avtomobila, ...

- 19.10.2004 - 11:31

Prebrala sem vse odgovore in vsi imajo prav.
Tudi sam sem vzela posojilo, za poroka pa so mi šli starši, predvsem zaradi tega, ker bi zavarovanja plačala cca.100.000 SIT. Res je, da imam sama nekaj privarčevanega (stanovanjska varčevalna shema, ki pa je nisem želela prekinjati, ker imam sklenjeno na 10 let in bi pri tem izgubila precej).
S starši sem dogovorjena, da če se karkoli zgodi prvo prekinem varčevanje in poravnam kredit in to je tudi moj namen (odvisno pa je res od zaupanja).
Prav tako imam rentno zavarovanje, zavarovanje za primer smrti in invalidnosti in upravičenka je moja mama.
Z vsem tem sem seznanila moje starše, ker vem da za njih to ne bi bil majhen znesek. Odkrito sem ji spregovorila kako v primeru, da ostanem brez sredstev (povedala koliko in kje imam) in kako v primeru moje smrti, čeprav o tem nihče ne mara govoriti, samo v tem primeru je treba pomislit tudi na to.
Moj namen je bil "prišparat" 100.000 sit, ne pa oskubit svoje starše, ker so mi že velikokrat pomagali in verjamem da mi še bodo.
V glavnem meni, ki sta mi starša šla za poroka, se zdi fer za si za to vzamete neko garancijo, in to pač vašemu sorodniku ne bi smelo biti sporno, če mu delate uslugo.
Taka je moja izkušnja. lp