Naslov teme: boniteta mobitel
8960 04.11.2004 - 17:14h / Dohodnina / Avtor: francka / 150 / 13
V skladu z 30. členom ZDOH je potrebno po novem obračunavati 3000 SIT na mobitel, če ga zaposlena oseba uporablja tudi v privatne namene. Poraja se mi vprašanje: kako davkariji dokazati, da mobitela ne uporabljaš kot zaposleni tudi v privatne namene, da se mi ne bi obračunavala boniteta? Drugič me zanima, če kupim telefon v akciji za 20.000,00 SIT in ta telefon knjižim na drobni inventar s 100% odpisom ali je potrebno tudi obračunavati od teh mobitelov boniteto? ali predstavlja osnovo za obračun bonitete le mobiteli, ki so zavedeni v osnovna sredstva ali tudi tisti, ki jih recimo kupimo za 1000,00 SIT? Če namreč kupiš telefon za 1000 SIT, je nelogično, da mu zaračunavaš boniteto za uporabo telefona po 3000 SIT mesečno, kar na leto znese 36000 SIT. Kaj pa, če ima fizična oseba lastni mobitel, podjetje pa mu plačuje po potrebi telefonsko kartico-včasih po 1000 SIT, včasih več...pač kakor je potreba. Dejansko ne vem kaj naj rečem zaposlenim kaj naj storijo v zvezi s temi mobiteli. Lepo prosim za pomoč, kajti v zakonu ni točno definirano okoli zgoraj navedenih mojih razmišljanj.
TeVe - 04.11.2004 - 19:40
Do konca letošnjega leta mobitel ni boniteta. Po 1.1.2005 pa bo dejansko 3000 sit povečevalo osnovo za davek od osebnih prejemkov in za plačilo prispevkov iz in na. Če delavec mobilnega telefona ne bo uporabljal v privatne namene, tudi ne bo osnove za boniteto.
Davčni organ v primeru kontrole zahteva izpis klicov mobilnega operaterja in pregleduje, kam je bilo klicano.
Boniteta ni vezana na to, ali kupiš sredstvo v akciji ali ne. Pomembno je, da je to ugodnost, ki jo nudi delodajalec delavcu - torej nekaj, kar je delavcu na voljo tudi za njegove privatne potrebe.
Varianta plačila mobi kartice delavcu se mi ne zdi pravilna. Prvič je težko dokazati poslovno potrebnost stroškov, saj bi moral potem delavec v primeru pregleda zahtevati izpisek svojih klicev in dokazovati, da je res telefoniral v službene potrebe za tolikšno vrednost, kot je prejel kartico mobi.
Zaposleni naj podjetje kupi mobitel, če šteje, da je potrebno, da so dosegljivi tudi izven pisarne. Če ne želi, da se opravijo tudi privatni pogovori, je treba to zapisati v interne akte in v pogodbo o uporabi službenega GSM.
Maja - 04.11.2004 - 21:24
5.točka 30čl. ZDOH : Če delodajalec delojemalcu zagotovi mobilni telefon za privatne namene......Mi smo mu zagotovili telefon za službene namene. Jasno je, da privatna uporaba gre v boniteto.
Mija - 05.11.2004 - 07:36
Največ ta forum samo berem, sedaj pa mi žilica ne da več. A tisti butci, ki te zakone pišejo in imajo službene telefone, plačujejo sami cel račun? Ni dolgo nazaj, ko sem v časopisu brala o višini računov ljubljanskih občinskih veljakov. Da te kap.
Lep pozdrav in veliko lepih tem na forumu.
Bodec - 04.11.2004 - 23:24
Nehajte zganjat paniko! Kakšen izpis klicov. Pa ja ne mislite, da bo davčni organ kontroliral vsak klic vseh uporabnikov mobitelov. Ali res nimate kaj drugega za delat?
nini - 05.11.2004 - 07:50
Bodec,
nihče ne zganja panike. Kruta realnost je, da bo dacar res pregledal izpis klicev. In potem naredil štih probe. Štih probe pa bodo delali na klicih v večernih urah.
Lp
Besna - 05.11.2004 - 21:03
Pa ja da za 36 jurjov na leto! Lepo vas prosim, kdaj je pa še dacar delal izven dlovenga časa?! Ja, mogoče telefoniral ljubici s službenega telefona, tak ko cela državna uprava.
krneki - 05.11.2004 - 07:05
A je kdo razmišljal, da v primeru obračunavanja bonitete (ker bo klical tudi v privatne namene), davčna potem to ne bo smatrala kot davčno priznani strošek?
pakajše - 05.11.2004 - 08:00
jasno,da ga ne bo smatrala,kot davčno priznan strošek.
AA. - 05.11.2004 - 09:03
Zanima me kaj bo s telefoni, ki jih iammo v firmi in jih komercialisti uporabljajo le ko gredo na pot in ali res semjo dacarji kontrolirati kam, koga in kdaj si klical oz. čigava je klicana številka-saj imamo zakon o varovanju osebnih podatkov, kaj pa tisti, ki pri sklenitvi naroč.razmerja niso želeli javne objave kdo so, kako bodo vedeli ali jo to služben ali privaten namen klica???? Ma kaj res nimajo kaj drugega početi kot to!!!
Lipa - 05.11.2004 - 09:44
še nekaj je zanimivo
dikcija tega člena je, Če delodajalec delojemalcu zagotovi mobilni telefon za privatne namene.
To je za razumet da samo za to, da sploh lahko uporablja telefon za priatne namene, mora plačat boniteto, stroški pogovorov pa tukaj nisovšteti ter se morajo obračunati posebej?!?!?
francka - 05.11.2004 - 10:49
Saj v bistvu bi to želela dognati: mobitele podjetje kupuje zaposlenim zato, da ga bodo uporabljali v službene namene; se pa seveda lahko zgodi, da ima ta zaposleni občasno tudi kakšen privatni klic; in če mu bom zaradi tistih nekaj privatnih klicev obračunavala boniteto, bom zagrenila življenje temu zaposlenemu in pa seveda nešteto problemov podjetju; Če pa bi zaposleni imel zelo visoke račune za mobitel, bi imela z njim zelo strog razgovor in prepričana sem, da bi jih omejil ali celo ukinil; Je pa tako v zasebnih podjetjih, da mora biti velikokrat zaposleni dosegljiv delodajalcu tudi v popoldanskih in večernih urah, včasih tudi posle ureja takrat, torej izven delovnega časa, katerega pa nima posebej plačanega - v primeru, če bi gledali izpise telefonskih klicev po delovnem času; ravno včeraj mi je eden rekel, da se naša država čudi, zakaj smo tako nezanimivi s strani tujcev glede vlaganja v naša podjetja: naše davčne obveznosti so nenormalno visoke in nimajo interesa...sami sebe...
Besna - 05.11.2004 - 21:15
Oh, bravo Lipa in Francka. Dognali sta bistvo. Jaz sem naprimer začela tako, da sama pregledam vse klice in označim tiste, ki niso predmet poslovanja. Za te klice obračunam boniteto. Vse ostalo je zame oz. za moje zaposlene poslovno potreben strošek. Tudi to, da pokličem varuško in ji povem, da me zaradi bilance še dve ure ne bo, al pa taščo al pa v vrtec.
Ko govorimo o "delovanju" izven delovnega časa imam dva pomiselka:
1. ali je bilo takrat delavcu obračunano nadurno delo?
2. ali obstaja pravno formalna dokumentacija na firmi, da dejansko obstaja potreba po delu izven delovnega časa (pogodbe, sklepi,...)
Potem so ti klici upravičeni in davčno nesporni. Sicer zopet boniteta, za katero vemo!, da je davčno neprizana, pa še prispevki iz/na tudi.
Srečnga pa zdravga vam želim, ker bomo po 1.1. 2005 samo še štancale prevožene kilometre pa kljukale privatne klice. Efekt bo enormen izplen davkoplačevalskega denarja, izguba časa popolna, tko da res ne bo cajta optimirat davčne obveznosti in kaj pametnega naredit za stranke. Saj sem rekla, tudi Evropa se bo očitno nečesa naučila od nas. Butale iber ales.
Aha, zakaj nismo zanimivi za tuje vlagatelje. Ja komu se pa da jajcat z našo butasto birokracijo, ki je je iz dneva dan več. Vlagaš tam, kjer se kaj obrne, ne pa tem, kjer boš futral reprezentanco neke kvazi državne uprave. Pa ne mislt, da bo zdej kej bolj. Ne bo.
Fata - 15.11.2004 - 14:29
Saj privatno se kliče tudi po stacionarnih telefonih - ali boste tudi to "kljukali"? Mislim, da bi s kljukanjem povzročili toliko stroškov, ki jih trg najbrž ne bo priznal - od tega pa živimo ne? Mi ne nameravamo nič kljukat - ko bi ( če bi ) ugotovili koliko je privatnih klicev, se postavlja vprašanje deleža naročnine, DDV, davčno priznanih ali nepriznanih stroškov - tako nedorečen zakon za davčne zavezance ni "prebavljiv" - menda bodo dali kakšna navodila - sicer pa bo menda nova vlada davčno zakonodajo itak zamrznila.