krpan in druščina postani član

Naslov teme: zapiranje s.p. - bolj kot klepet manj kot nasvet

9133  10.11.2004 - 11:58h / Dohodnina / Avtor: Vita / 69 / 11

Kot vemo nova dohodninska zakonodaja "ureja" zapiranje s.p. in sicer tako, da se kot odtujitev šteje tudi prenos sredstev iz dejavnosti v gospodinjstvo, kar nas doleti če zapiramo s.p.
1. Odtujitev - po SRS se odtujitev knjiži oz. obravnava kot razlika med prodajno(tržno) in knjigovodsko vrednostjo. Zakaj bi se "odtujitev" - prenos sredstev ob zaključku dejavnosti, obravnavala drugače kot to urejajo standardi - torej da se davčna osnova poveča za celotno tržno vrednost sredstev, ki grejo iz "levega v desni žep"? Ali se res samo tako lahko bere nov zakon?
2. V praksi se lahko srečamo s sledečim primerom. Odpreš s.p. začneš s poslovanjem in npr. v prvem letu s prihranki-že obdavčena sredstva) iz preteklih let, ki nimajo veze z dohodki iz dejavnosti, kupiš poslovni prostor. Ker je prost pretok denarnih sredstev, se to izkaže samo v bilanci kot obveznost do lastnika. Po nekaj letih se odločiš, da želiš z dejavnostjo zaključiti in kaj se zgodi? Kot je razumeti zakon se davčna osnova poveča za tržno vrednost sredstev, ki jih imamo ob zaključku dejavnosti, čeprav v tem primeru sploh niso bila pridobljena iz denarja ustvarjenega v dejavnosti? Torej nedvomno dvojna obdavčitev oz čista norost! (jaz ne vidim možnosti zmanjševanja davčne osnove za obveznosti do lastnika izkazane v BS na dan zaključka dejavnost?!)
3. Kot je že g.Matjaž K. pisal je s.p. od vedno v celoti obdavčen po dohodninski zakonodaji in tudi kar tekom opravljanja dejavnosti vlaga v svoj s.p., vlaga iz že obdavčenega denarja (ok.-razen kolikor pač koristi olajšave- ampak v neki meri jih imamo tako vsi)
zaključne misli - nisem prepričana, če je zakonodajalec vedel kaj sploh piše in vsaj kar se obdavčitve dohodkov iz dejavnosti tiče, je natresenih toliko neumnosti, da verjetno ni treba biti prehud optimist, če upravičeno pričakuješ, da v taki obliki pa zakon le ne more iti skoz! če ne drugače pa s pomočjo ustavne presoje!

lojze - 10.11.2004 - 12:15

Še večji problem je v primeru, ko začneš z s.p. dejavnostjo in daš lastni prostor kot delavnico v opredmetena sredstva (torej nisi niti koristil investicijskih olajšav) - dal si lastno fizično premoženje v dejavnost in sedaj naj bi bil še enkrat "udarjen" po glavi na račun nove zakonodaje...dvakratna obdavčitev; in danes so vsi s.p. zbegani, ne vedo ali naj kar zaprejo s.p. in odprejo d.o.o., da lahko naprej poslujejo ali naj to nepremičnino podarijo svojemu otroku in bi ta otrok potem tebi to oddajal...skratka s.p. danes ne ve kaj narediti, ker se mu enostavno zdi neumno plačevati še enkrat dohodnino za nekaj kar je že v preteklosti; lahko se izkaže, da čez leto ali dve bo dejansko zaprl dejavnost, ker ne bi po domače več šlo in če ne bi več šlo iz česa bo potem plačal dohodnino...kaj narediti?

Vita - 10.11.2004 - 12:30

lojze, ne vem če v tem primeru, ki ga navajate vi, ne bi prišel v veljavo 5 odst. 19. člena, ki pravi, da so iz obdavčitve izvzeta sredstva oz. dobički???, ki jih fizična oseba pridobi na podlagi prenosov med gospodinjstvom in podjetjem v katerem opravlja dejavnost?
Ampak žal je vse tako nejasno!!!

lojze - 10.11.2004 - 13:09

Vita :
-------------------------------
lojze, ne vem če v tem primeru, ki ga navajate vi, ne bi prišel v veljavo 5 odst. 19. člena, ki pravi, da so iz obdavčitve izvzeta sredstva oz. dobički???, ki jih fizična oseba pridobi na podlagi prenosov med gospodinjstvom in podjetjem v katerem opravlja dejavnost?


Vita: kateri člen po tej točki 19.člena ZDOH pa je "po poglavju III.2"?

Vita - 10.11.2004 - 13:22

Lojze, ga ni!!! Samo kako ta člen sploh razumeti, razen da zakonodajalec reče ok - fizična oseba ni obdavčena, s.p. pa je? ampak kje je tukaj pamet, da je treba tako formulirat, da ni dvakrat obdavčen, saj je ja jasno, da če se obdavčiš v davčni napovedi dohodkov iz dejavnosti, da ne boš še enkrat tega v drugo rubriko pisal v dohodninsko napoved? A se še da sledit, saj še sama komaj razumem kaj pišem!
Matjaž K. Se vam mogoči ljubi kaj komentirat?

Matjaž K - 10.11.2004 - 15:53

19. člen razumem naslednje:

Po ZDoh-1 je obdavčeno vse, razen tisto, kar je izrecno izvzeto iz obdavčitve.

Prenos se šteje kot transakcija med povezanimi osebami.

Da se ne bi zgodilo, da bi vas za preneseno premoženje tresnili po glavi v okviru vira dohodka iz dejavnosti, potem pa še enkrat v okviru vira drugi dohodki, je oblikovana ta določba 19. člena.

Sicer pa piše:
prejem stvarnega premoženja v gospodinjstvo (torej iz levega v desni žep) ni obdavčen v desnem žepu (gospodinjstvu), vendar ta neobdavčitev v desnem žepu ne vpliva na obdavčitev v levem žepu (podjetju zaavezanca, ki opravlja dejavnost).

Vita - 11.11.2004 - 11:42

Tudi jaz sem to tako napisala in tako razumem, ampak kot pravim, kje je tukaj pamet, da je to sploh treba pisat. Mislim, da je pa ja dovolj jasno, da če je obdavčen "desni žep-dejavnost", da ne more biti še enkrat "levi-gospodinjstvo" in ta 5.točka 19. člena ljudi samo bega in ustvarja zmedo.
Moje mnenje je, da je ta del dohodnine morda celo hujži od pretežnih deležev pri obdavčitvi kapitala, le da gre tam za "vplivne" udeležence, ki imajo več možnosti, da ta del zakona ne bo šel v izvedbo, kot pa s.p.
Zbornica pa kar tiho je bila.....

Matjaž K - 11.11.2004 - 15:14

Glavno, da so ohranili olajšave (tako oni).

Vita - 11.11.2004 - 15:20

Res je, ampak glede na nestimulativnost dohodninske zakonodaje v tem delu, menim, da bodo mnogi izkristili možnost prehoda na d.o.o., po 4. točki 38. člena zakona in bo počasi zmanjkalo članarine!
oz. najkasneje 5 let pred penzijo!!
Lep dan še naprej, nehalo je padat, jaz grem laufat!

Matjaž K - 11.11.2004 - 20:53

To z olajšavami je bilo mišljeno sarkastično.

Ja, prehod v doo 5 let pred penzijo je "obvoznica".

Pohvalno da skrbite za zdravje.

Vita - 16.11.2004 - 12:13

sarkazem je žal pri naši zakonodaji vedno na mestu. odgovarjam v prepričanju, da do tega odgovora ne boste več prišli, ker je žal forum relativno nepregledno urejen in če nadaljuješ staro temo ostane ta tako nazaj skrita, da ne večine ne doseže več! Ampak na to temo sem že nekaj rekla.
Kar se pa teka in zdravja tiče, danes se z davki brez krepke fizične podopre težko dela, zmanjka živcev in kondicije!
Sicer pa kot je že Mravlje rekel: življenje je tek na dolge proge! Se vidimo drugo leto na maratonu!

Matjaž K - 10.11.2004 - 15:48

1.
Vprašanje je, kako obravati odtujitev pri ugotavljanju davčne osnove, če se preneha z dejavnostjo.

Logika višine prihodkov v davčnem obračunu bo:

prihodki po SRS
+ /- popravljalne postavke
= davčni prihodki

temu vzporedite davčne odhodke in olajšave

odhodki po SRS
+ /- popravljalne postavke
= odhodki prihodki

Pri odtujitvi v smislu prodaje drži, da je dobiček po SRS prodajna vrednost - (minus) knjigovodska vrednost. Pri prenehanju poslovanja pa tega dobička ni. Zasebniku enostavno ostane premoženje po knjigovodski vrednost. Saj v zadnjem IPI ne knjižite tega dobička iz odtujitve; posledično se tudi v zadnji BS to premoženje izkazano v knjigovodski vrednosti. Po dnevu BS pa to premoženje enostavno "zdrsne" v gospodinjstvo, ampak to se nikamor ne knjiži, ker pač gospodinjstva ne sestavljajo letnih RV izkazov.

Drugače povedano:
ti "šteje se prihodki" bodo izkazani samo v davčnem obračunu, v poslovnih knjigah pa ne. Mimogrede: to so neke vrste transferni prihodki, za transferne prihodke pa vemo, da se ne knjižijo v poslovne knjige.


2. in 3
Da.
Obdavčitev bo nekje okoli dvojna (odvisno o tega, ali sem kupil iz že obdavačenega denarja ali ne oz. sem imel kakšne olajšave). Je pa gotovo več kot enkratna.

In še to:
namesto da bi (realiziran) dohodek vodil k davku, bo zaradi davka treba prodajati stvari, da se bo dosegel dohodke za poplačilo davka.

V glavnem: v tej točki so GD in zasebniki neenaki.

Drugače pa se strinjam z vami. Tudi jaz bi rad vedel, kdo je "skrpucal" ta del o prenosih med podjetjem in gospodinjstvom.