krpan in druščina postani član

Naslov teme: Boniteta GSM po novem ZDoh-1

9957  03.12.2004 - 14:30h / Dohodnina / Avtor: praslovan / 108 / 16

Nadimek je iz Predinovega komada, ker bodo po vseh predpisih zajebali vse, kar se bo zajebat dalo.......

Le ena od cvetk, ki me morijo, pa si jih še ne znam razložiti: ni mi jasno in na DURS-u mi tudi še nič nočejo povedati, zato sprašujem malo vas za mnenja. Gre za to, da se v naši firmi uporabljajo GSM telefoni tudi v privatne namene in se tudi bodo. Direktor, to je OK, boniteta. Nosi ga tudi domov in tu ni nič spornega. Kaj pa serviserji? Ker je zaradi dela samega (servis kontaktira s strankami, a ne?) nemogoče blokirati odhodne klice, ne moremo preprečiti zlorab, je pa res, da fantje vedo, da morajo biti stalno dosegljivi in po pravilniku imajo določene odgovornosti. Po ZDoh-1 pa moramo obračunavati boniteto za uporabo službenega GSM-a v privatne namene. storitev je organizirana tako, da je ekipa dosegljiva 24 ur na dan, seveda na GSM in, če izhajamo iz tega, je aparat stalno v službi in so vsi klici službeni. Ker pa vemo, tudi če si zatiskamo oči, da fantje kličejo domov, punce, gostilne in kaj jaz vem kam še, bi po logiki dacarjev morali obračunavati boniteto vsem. Seveda fantje tega nočejo in dam jim prav, tako kot jim dam prav, da se ustavijo doma in gredo tam na WC, če se že peljejo "mimo" s službenim kombijem. Ali kdo ve, kakšno bo uradno mnenje DURS-a?

Valen - 03.12.2004 - 14:40

niti durs ne ve kakšno bo njegovo uradno mnenje
jaz bi rekel, da ga uporabljajo le za službene potrebe
če bo pa kdo šel gledat izpisek klicev pa bo verjetno problem
ali lahko dacar zahteva izpisek klicev brez sodne odlločbe???

marjana - 03.12.2004 - 14:45

Izpisek klicev zahteva od vas, ker morate upravičiti stroške.

Besna - 03.12.2004 - 15:30

Za opravičit stroške je dovolj račun! Zelo dobro vprašanje, sodni zahtevek, čeprav brez večjih težav naročimo seznam opravljenih klicev.

Bojča - 03.12.2004 - 15:41

Predlagam sklep, da določen znesek krijete, ostalo naj plača vsak sam,
ali naj dokaže upravičenost pogovora, izpis ni problem, kaj pa tisti,
ki anormno trošijo?

RINA - 03.12.2004 - 16:50

Me pa zanima kdo bo kontroliral izpiske, če bo to davčni inšpektor, potem pa res nimajo dovolj dela.

Car - 03.12.2004 - 17:58

Pa obrnite zadevo pa naj privatne GS nucajo za službo pa jim povrnite znesek službenega dela klicev (5.tč. 1. odst. 31. člena ZDoh-1).


5. nadomestilo za uporabo lastnega orodja, naprav in predmetov (razen osebnih vozil), potrebnih za opravljanje dela na delovnem mestu, pod pogojem, da so določena s posebnimi predpisi ali na podlagi kolektivne pogodbe oziroma notranjega akta delodajalca, da gre za sredstva, ki so značilna, nujna in običajna za opravljanje določenega dela, in pod pogojem, da je delodajalec določil navedeno nadomestilo na podlagi izračuna realnih stroškov in zato le-ta predstavlja utemeljen in razumen znesek – do višine 2% mesečne plače delojemalca, vendar ne več kot do višine 2% povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji;

lalika - 03.12.2004 - 18:19

Ja, tako je! Jaz že lep čas tožim nad tem, ker so opustili inkvizicijo. Vse kaže, da jim je morala neka coprnica uiti in se sedaj njena potomka izživlja nad nami. Grmada je zanjo premila kazen! Seštevali bomo telefonske minute in pisali referate o "poslovno potrebnih klicih" etc... SRAMOTA! Oni sami, pa delajo z našim denarjem kot svinja z mehom. Več 10 tisoč SIT mesečnih stroškov pridelajo z mobiči praviloma tisti, ki so privezani k državnim jaslim. In če bo kak inšpektor nergal nad takim početjem - v najslabšem primeru bo tudi kazen plačana iz našega žepa...

In to počne država, ki nas vodi v "informacijsko družbo"!? Lepo vas prosim - s paketom davčne zakonodaje nas pelje še dalje nazaj, kot je bila kamena doba... Delavec ne sme imeti službene obleke - ja kako pa potem rečemo delovni halji? Vsak mehanik rabi "ibercug" - pa bo to sedaj boniteta? Preštejte parkirišča, ki so v lasti gospodarske družbe! Če jih nimate toliko, kot je zaposlenih, vam naj toliko delavcev podpiše, da se ne vozi v službo z avtom, kot vam manjka parkirišč! Bog ne daj, da bi na takem parkirišču parkirali v nedeljo! Vas bodo kar "obonitetili". Kaj pa če se bodo zmenili, da parkira en teden Francka, drugi teden pa Micka? Komu gre boniteta? Jooooooooj!!!!

HBDJP - grem na pivo v neomejenih količinah v upanju, da pozabim na milojko in njeno brezvezno kliko...

Car - 04.12.2004 - 12:42

To s podpisovanjem o tem, da nimajo avta ne "pali".
V ZDoh-1 piše: dostopni vsem delavcem in ne dostopni vsem delavcem, ki imajo avto in vozniško.

Ančka - 05.12.2004 - 19:57

Carjeva ideja je zelo sprejemljiva. Delavci naj dokažejo, da so uporabljali svoj telefon za službene namene, pa jim lahko povrnemo, pa še delež naročnine. Če jim delavci hočejo službeni telefon, češ "da ga koristijo le v službene namene", jim ne obračunamo bonitete, vendar naj podpišejo izjavo, da oni nosijo finančne posledice, če dacar odkrije, da so delavci koristili službeni telefon (brez bonitete) tudi v privat namene.

dan - 06.12.2004 - 06:47

Ali se boniteta racuna tudi s.p.- ta namrec nima place ampak zavarovalno osnovo.

praslovan - 06.12.2004 - 07:51

Vsem se zahvaljujem za mnenja. Upal sem, da mi bo kaj koristilo, pa je DURS močnejši.
K morebitnemu širjenju debate bi rad dodatno pojasnil nekaj stvari:
1. delavci ne morejo uporabljati svoj GSM, ker je storitev vezana na javno objavljeno službeno številko (klic za servis!), prevezave bi bile brezvezne, ker bi s službenega telefona bil klic preusmerjen na privatno številko. V tem primeru bi bil uporabljen "v privatne namene za službene potrebe". Kako bi to opravičeval in dokazoval?
2. delavci kličejo stranke (naslov, pomoč pri iskanju lokacije, ipd...) v službene namene.
3. če bi plačevali prekomerno uporabo telefona jim to ne pomaga pri boniteti, ker se v tem primeru ne zmanjšuje (30. čl.)
4. navezovanje na 2. točko: kdo lahko izlušči med vsemi številkami (stranke so občani in gre za servis toplovodnih napeljav) tiste klice, ki so bili službeno upravičeni in tiste, ki to niso bili. Kaj pa če kliče za servis prijatelj ali žlahta našega delavca, pa mu ta vrne klic, da se dogovorita za termin? Naj pripenjamo k telefonskim računom tudi delovne naloge?
5. koga bremeniti za boniteto, če pa je telefon 24 ur na dan vezan na servis v katerem je zaposlenih več delavcev. Gre za dosegljivost za nujne primerere!
6. Imamo pravilnik, ki ureja uporabo službenih GSM aparatov, v njem so opredeljena pravila uporabe tako za direktorja (ta plačuje prekomerno uporabo) in za ta telefon, za katerega zdaj sprašujem.

Te točke so le kratek povzetek vsega razmišljanja, ki me muči za ušive 3 jurje v vsakem primeru. Mislim, da se jim je na DURS-u dobesedno trgalo in da nimajo pojma kaj so naredili. Milojka je le ena od krivcev. Po eni strani se mi zdi, da če nje ne bi bilo, bi imeli pa še hujše sranje. Se vsaj trudi, pa čeprav dela narobe.

Anica - 06.12.2004 - 10:08


Lepo prosim,povejte mi,kje si lahko preberem oz, prepišem Pavilnik o
uporabi službenega mobitela za direktorje oz podjetnike s.p.


HVALA,lep pozdrav vsem.

Matjaž K - 06.12.2004 - 15:03

Pravilnik o uporabi službenega aparata za mobilno telefonijo (GSM aparata).

1. člen
Noben ne sme uporabljati službenega GSM aparata v zasebne namene.

2.
Če kdorkoli uporablja službeni mobitel v nasprotju z določili člena 1., je zavezan poravnati vse morebitne davčne obveznosti, ki se obračunajo na podlagi oziroma zaradi kršitve 1. člena tega Pravilnika.

moja - 06.12.2004 - 15:18

Torej je predlog izogiba obračuna bonitete itd, to da ima vsaka firma tak krajši pravilnik?


-------------------------------
Pravilnik o uporabi službenega aparata za mobilno telefonijo (GSM aparata).

1. člen
Noben ne sme uporabljati službenega GSM aparata v zasebne namene.

2.
Če kdorkoli uporablja službeni mobitel v nasprotju z določili člena 1., je zavezan poravnati vse morebitne davčne obveznosti, ki se obračunajo na podlagi oziroma zaradi kršitve 1. člena tega Pravilnika.

Matjaž K - 06.12.2004 - 16:58

Ta Pravilnik ničesar ne rešuje.

Še vedno lahko "gor dvignete" če vam dokažejo neobračun bonitete.

Pa še davčno nepriznani so taki stroški naknadno odmerjenega davka, morebitne zneske, ki jih uspete izterjati na podlagi Pravilnika pa bo država hvaležno "popapala" kot prihodek.

moja - 06.12.2004 - 18:42

torej nič ne rešimo nikakor; upam, da bo kakšna sprememba glede tega mobitela, ker je vse skupaj noro: nikjer v uniji nimajo tega - vsaj jaz ne vem;