krpan in druščina postani član

Naslov teme: Zaposlitev 6 + 6 + 6 mes. - je to že za NEDOLOČEN

903  23.03.2001 - 08:34h / Ostalo / Avtor: Martinka / 63 / 10

Pri podjetju je ena oseba zaposlena po pogodbi za 6 mesecev. Podaljšavanje traja že 4 leta. Med različnimi pogodbami, zaposleni ni bil doma niti en dan. Ali je to že zaposlitev za nedoločen čas? Kakšen zakon to določa? Kje se lahko zglasi (DURS; OBČINA; SINDAKAT), da dobi AS za pristopit do delodajalca, v primiru, ko ga odpust?, Brez odpovednega roka?

Hvala za odgovore in lep sončen vikend!!!!

Martinka

Nina - 23.03.2001 - 09:07

Mislim, da mešate dva instituta in sicer pogodbo o delu in zaposlitev za določen čas. Zato ne morem odgovorit.

LP.Nina

Miros - 23.03.2001 - 11:44

Delovno razmerje lahko podaljšate za določen čas samo enkrat. Delavec Vas lahko toži (če seveda to ve on ali njegov odvetnik) takoj po naslednjem podaljšanju za določen čas. Po zakonu se namreč smatra, da je delavec takoj, ko mu poteče prvič podaljšan določen delovni čas zaposlen za nedoločen čas in mu pripadajo vse pravice iz tega naslova. Res je, da to malo kdo ve, vendar je tukaj potrebno zelo paziti. Za nedoločen čas je zaposlen tudi že, če mu v roku petnajst dni pred iztekom delovnega časa za določen čas, niste pisno predali obvestila, da mu čez petnajst dni poteče delovno razmerje (tako piše v zakonu in v primeru tožbe v vsakem primeru delavec le-to dobi, če ni bilo vse po reglcih).
Pozdrav Miro

Nina - 23.03.2001 - 14:46

In kdo pravi, da gre v tem primeru za delovno razmerje? Pa tudi, če gre, je to zelo poenostavljen odgovor.

LP.

Telebajsek - 23.03.2001 - 16:15

V kolikor jaz poznam zakon se delovno razmerje za določen čas lahko sklene največ trikrat oz. tretja pogodba za določen čas je ob poznavanju zakona že pogodba za nedoločen čas in če delavec kadarkoli ugotovi, da je šlo za tri takšne pogodbe vas gre lahko tožit in bo tožbo tudi dobil. Problem je v tem, da se lahko to zgodi v 5 letih po prenehanju pogodbe, če mu seveda preneha delovno razmerje zato, ker se mu je stekla takšna pogodba. Paziti morate tudi, da kadarkoli je delavec zaposlen za določen čas, mu morate do najkasneje zadnjega delovnega dne izdati sklep o prenehanju razmerja. Če se delavec naredi "neumnega" in pride naslednji dan na delo, vi pa ste mu pozabili izdati sklep ga morate zaposliti za nedoločen čas.....To so samo nekatere posebnosti... Na vsezadnje pa je zakon, ki ureja te stvari še od naše YUGE in je zelo star.

Tiče - 23.03.2001 - 21:02

Ne vem, če zgolj podaljšanje pogodbe o zaposlitvi spremeni delovno razmerje v nedoločen čas.Kateri členi ZDR to določajo ? Za sedaj število podaljšan ni omejeno. Po novem zakonu se sindikati prizadevajo, da bi to trajalo največ 3 leta, delodajalci pa vstrajajo pri 5 letih. Sklepa ali kakega obvestila, da se delavcu izteče čas pogodbe o zaposlitvi, ni treba v naprej izdati. Pri Merkatorju v NM so trgovke delale do zadnjega dne minulega leta in na koncu "šihta" so jim povedali, da jim pogodbe ne bodo obnovili. Resnično kruto !

Telebajsek - 25.03.2001 - 10:45

Ja Tiče, to se dogaja v praksi, ampak, če bodo šle te delavke Merkur tožit jih bodo morali vzeti nazaj v delovno razmerje. Ker tožbe na delovnem sodišču trajajo od 5 - 7 let, lahko to Merkur stane cca 200-250 000 DEM na delavca. Če sklepa o dokončni odpovedi delovnega razmerja niso prejele, lahko v roku 5 let vložijo tožbo.

Cvetka - 24.03.2001 - 10:52

Tole pa mislim, da ne more drzati. Kje to pise - 15 dni ..... Kaj ce je delavec na dolgi bolniski, pa clovek ne ve kdaj se bo vrnil? Bolnisko mu komisija podaljsuje iz meseca v mesec. Ti pa imas zaposlenega za dolocen cas zaradi nadomescanja zacasno odsotnega delavca. Po vasi razlagi mu enkrat podaljsas potem pa ga ali zaposlis za stalno (in imas na delovnem mestu dva delavca - eden na bolniski) ali pa mu delovno razmerje ne podaljsas in na delovnem mestu nimas nikogar, ker je eden se vedno na bolniski.
Predlagam, da na taksna vprasanja odgovarjajo samo tisti, ki zatrdno vedo kaj govorijo.
LP

Rolf - 25.03.2001 - 11:53

Se popolnoma strinjam s Cvetko. Če prebereta ZDR, omejitve glede števila podaljševanj ni, je pa res, da je delovno razmerje lahko samo "izjemoma" za določen čas. Dejstvo je, če vas obišče delovni inšpektor oz. če pride do tožbe zaradi npr. 10 podaljšanj, bo inšpektor z odločbo oz. sodišče s sodbo naložilo, da gre za nedvomno delovno razmrje za nedoločen čas. To je obvezujoče, do takrat pa....

Martinka - 26.03.2001 - 09:53

Pri nas se je zgodilo, da na po končanem 6 mesečnem razmerju smo hoteli zaposliti še za ponolnih 6 mesecev, a na občini so rekli da to je avtomatsko za nedoločen čas.

Zdaj pa ne vem.

Hvala za odgovore.

golobica - 27.03.2001 - 07:42

če je delovno razmerje sklenjeno za določen čas, delodajalec ni dolžan izdati še posebnega sklepa o prenehanju delovnega razmerja /zaposlitev od do/. Delovno razmerje za določen čas se po "mojih izkušnjah" lahko podaljšuje toliko časa, dokler ne greš na višjo instanco, prvo ti je to sindikat /res pa je, da tega ponavadi ne vemo/. Točno se ve, po kakšnih "pogojih" lahko razpišeš delo za določen čas - 17.člen ZDR.Poznam primere, ko so delavci zaposleni tudi od 5 do 10 let za določen čas.