Naslov teme: matjaž k. -pomoč-dohod
10530 22.12.2004 - 08:57h / Dohodnina / Avtor: BEBA / 68 / 13
Prosim za pomoč Matjaža K, ki je kot izgleda dober poznavalec obdavčitve fizičnih oseb, seveda pa bom vesela vdakega mnenja.
Imam primer:
1. avtor prejema AH v letnem nivoju 4.200.000, pa še urednik je postal, kar je pogodbeno delo v višini 1.200.000. Kako se lahko registrira za leto 2005 in kaj to pomeni zanj
2. prav tako imamo po podjemni pogodbi prejemnico, ki mesečno dela določen obseg dela /sicer zneskovno zelo malo/ ali se mora prijaviti na DURS /upokojenka/ oz. kakšen status je mogoč?
Imam primer:
1. avtor prejema AH v letnem nivoju 4.200.000, pa še urednik je postal, kar je pogodbeno delo v višini 1.200.000. Kako se lahko registrira za leto 2005 in kaj to pomeni zanj
2. prav tako imamo po podjemni pogodbi prejemnico, ki mesečno dela določen obseg dela /sicer zneskovno zelo malo/ ali se mora prijaviti na DURS /upokojenka/ oz. kakšen status je mogoč?
Matjaž K - 22.12.2004 - 12:09
AH preko vira dohodka iz premoženjskih pravic ali AH kot npr. samosotjni kulturni delavec (vir dohodke iz dejavnosti)?
To morate razlikovati, kajti pravna podlaga avtorske pogodbe ne pomeni nujno, da gre avtomatično za AH v smislu dohodkov iz premožnjskih pravic.
Po novem pa imamo še en dodaten vir-drugo odvisna pogodbeno razmerje v okviru dohodkov iz zaposlitve (sem spadajo stvaritve in izvedbe avtorskih del).
Pogodbeno del - kakšna pogodba: podjemna ali DR (odvisna "podjemna" pogodba ne obstaja).
V glavnem:
zadeva se že komplicira.
Glejte: kar je neodvisno je dejavnost. Dejavnost ki je pogosta pomeni opravljanje dejavnosti => regitsracija za zavezanca za dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti.
Pri dohodku, doseženem z opravljanjem dejavnosti, se k prihodkom prištevajo tudi prihodki, ki niso neposredno povezani z opravljanjem dejavnosti, vendar katerih nastanek je dejavnost omogočila.
Ugotoviti je treba, ali npr. uredništvovanje posredno omogoča nastanek poslov na podlagi avtorske pogodbe.
Sploh pa je dilema, ali je treba zaradi dejastva, da se za potrebe obdavčitve z dohodnino dohodki seštevajo, enako ravnati tudi pri DDV-ju. Tega z vsaj delno govotvostjo noben ne ve (še jaz ne).
Če pa ni odvisno, pa bi v osnovi moralo biti sklenjeno delovno razmerje (pa magari za delovni čas, krajši od polnega). V tme primeru ne bi bilo težav s seštevanjem dohodkov: dohodki iz DR bi bili obdavčeni po viru dohodek iz zaposlitve, dohodki iz AH pa v okviru (pod)vira dohodka iz premoženjskih pravic.
BEBA - 22.12.2004 - 13:28
Ja, pisanje člankov je AH - ni iz premoženskih pravic, po moje je opravljanje dejavnosti, v mislih sem imela registracijo kot fizična oseba, ki opravlja dejavnost in bi urednikovanje bilo povezano s dejavnostjo pisanja ali je tako rekoč obvezno s.p. Res pa je da mora tako dejavnost priglasiti na DURS. In tako ugotavlja prihodke - odhodke kot davčno osnovo. No, potem bi se moral račun glasiti kako? (ali vsebuje bruto znesek in dohdonino odteguje sam, ali jo izplačevakec)?
Matjaž K - 22.12.2004 - 17:09
"Prodajanje" člankov je dohodek iz premoženjskih pravic, Pravna podlaga pa je po vsebini avtorska pogodba.
S.p. ali ne s.p.? Tako bom rekel, davčno zanimajo korektno obračunane dajatve.
Če je nekdo pri Ministrstvu za kulturo registriran kot npr. samostojni novinar, potem ga nobena tržna inšpekcija ne more gnati, da se registrira kot s.p.
Če pa nekdo ni vpisan v noben (statusni) register pa že imam določene pomisleke, kaj bi lahko tržna inšpekcija naredila (primerjajte situacijo nekoga, ki je sp in oddaja nepremičnine v najem in nekoga, ki bo po ZDoh-1 "padel" v dejavnost in oddaja nepremičnine v najem).
Glede izdajanja račuv in poslovnih knjig pa velja za vse, ki opravljajo dejavnost, pa niso s.p.-ji enako kot za s.p.-je. Izjemica: normirci. Ti imajo posebno obliko vodenja poslovnih knjig (pravilneje: davčnih evidenc) in sicer vodijo (od 1.1. 2005):
- knjigo izdanih računov
- evidenco osnovnih sredstev
(do zdaj so morlai voditi knjigo izdanih in prejetih računov, evidence OS pa ne (ker le-ta ni bila prepdisana)).
Za ostale "hece" pa menim, da tudi za normirce velja vse iz SRS 39 (vsebina računov, popis), da se o pravilih plačilnega prometa ne menimo (ločen TRR za dejavnost, gotovinsko poslovanje).
Akontiranje dohodnine pa je odvisno od tega, ali nekdo uveljavlja dejanske odhodke lai normirane.
Če dejanske, potem akontira enako kot s.p.; med letom predhodne akontacije dohodnine, do 31.3. odda davčni obračun v katerem sam izračuna znesek akontacije dohodnine; razlika med akontacijo in predhodnimi akontacijami pa je zneske za doplačilo oz. vračilo.
Če pa je normirec in dosega dohodke pri:
- plačnikih davka (poenostavljeno rečeno so to pravne osebe-rezidenti RS in zasebniki-rezidentih RS) oni za njega akontirajo
- če dosega dohodke pri občanih in tujih pravnih osebah (pa še neke izjemice) pa sam daje napoved 15. v mesecu za preteklo trimesečje
BEBA - 22.12.2004 - 20:15
Ja, tudi jaz sem istega mnenja kot ste napisali, toda svetovalka GZS je menila, da je potrebno tudi od avtorja, ki preide 5 mio sit in je zavezanec za DDV oz. njegovega AH odtegniti davčni odtegljaj ob izplačilu, zato je nastala ta zmeda.
Pa še to, ali morda že razpolagate s informacijo ali avtorji, ki delajo iz zaposlitve (ne delovnega razmerja) če presegajo 5 mio sit ne postanejo davčni zavezanci. Tu je tudi past, ki lahko pomeni, da bi ga morali že na podlagi vseh dejstev - zaposlitvenih redno zaposliti. Ali imam prav?
Matjaž K - 23.12.2004 - 08:19
Svetovalka GZS je imela srečo v nesreči:
odtegljaj v bistvu je (glejte 54. člen ZDoh-1 v povezavi z ZDDPO-1), čeprav gre za odtegljaj brez REK-a; če pa prejemnik predloži dš, odtegljaja ni (dš pa morajo po ZDavP-1 fizikalci vsi predložiti, drugače ne bi smeli dobiti plačila).
Pravna praksa bo morala "narediti" seznam, kaj je odvisno in kaj ne. Stvaritev in izvedba avtorskih del spada po ZDoh-1 med odvisne dohodke (iz zaposlitve).
Da pa bi za en zakon nekaj bilo odvisno, za drug pa ne, to pa bi bilo malo prehudo.
Glede DR pa tako: informacij nimam, bi se pa strinjal npr. s tezo, da če nekdo konstantno ustvarja in izvaja avtorska dela za istega naročnika, da to že "cika" v smeri elementov delovnega razmerja.
BEBA - 23.12.2004 - 17:03
Čisto dobro ne razumem tiso davčni odtegljaj v bistvu je (54.čl.Zakdoh) brez Rek obrazca. Lahko bolj preciziraš, prosim. Ja, če izstavim račun za AH - recimo članek, ali mora izplačevalec plačati davčni odtegljaj in meni za ta odtegljaj nakazati manj.(to je mislila svetovalka GZS)
lusi - 23.12.2004 - 08:44
> Za ostale "hece" pa menim, da tudi za normirce velja vse iz SRS 39
>(vsebina računov, popis), da se o pravilih plačilnega prometa ne menimo
>(ločen TRR za dejavnost, gotovinsko poslovanje).
Jaz bi rekla, da ninujno sem vpletatse SRS, ker itak opravljajo dejavnost in so mali zavezanci po ZDDV; ve se, kaj mora vsebovati racun malega zavezanca, lahko ga pa izda izplacevalec in je hkrati obvestilo o dohodku (po ZDavP) in racun (po ZDDV). Glede podpisa pa ... praksa podpisovanja je razlicna, menim, da je dovolj, da ga podpise samo tisti, ki je dokument sestavil (v tem primeru izplacevalec)
Matjaž K - 23.12.2004 - 12:01
Preberite PRavilnik o poslovnih knjigah in .. (Ul 3.12.).
1. člen:
glede vodnje aposlovnih knjig, letnih poročil, ... tarlala, se uporablja ZGD v delu ki velja za sp, SRS 39, SRS in PRavilnik.
Potem pa v nadaljevannu piše:
ne glede na 1. člen lahko normirci vodijo evidenco izdanih listin ..
In tu je treba narediti stop. Lahko vodijo evidenco, ne piše pa, ker vodijo evidenco ne velja tudi vse ostalo iz 1. člena.
Glede izdajanja računov s strani kupca: po ZDDV ja, kaj pa po SRS? DDV je DDV, SRS je SRS, banana republika je banana republika.
Igor - 23.12.2004 - 13:28
Matjaž, pozdravljeni. V vašem odgovoru ste med drugim zapisali: "Dejavnost, ki je pogosta, pomeni opravljanje dejavnosti => registracija za zavezanca za dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti." Jaz sem honorarec in že nekaj let tudi zavezanec za DDV. Doslej je fizična oseba lahko opravljala dejavnost, nikjer pa nisem zasledil, da bi se bilo treba zdaj registrirati kot davčni zavezanec. Mi lahko poveste, kje so objavljene te navedbe?
Hvala in lep pozdrav,
Igor
Matjaž K - 23.12.2004 - 14:48
ZDoh-1
33. člen
(dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti)
Za dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti, se šteje dohodek, dosežen z neodvisnim samostojnim opravljanjem dejavnosti, ne glede na namen in rezultat opravljanja dejavnosti. Opravljanje dejavnosti pomeni opravljanje vsake podjetniške, kmetijske ali gozdarske ter z njima povezane dejavnosti, poklicne dejavnosti ali druge neodvisne samostojne dejavnosti, vključno z izkoriščanjem premoženja in PREMOŽENJSKIH PRAVIC.
34. člen
(izključitev iz dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti)
...
(2) Ne glede na 33. člen tega zakona, se za dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti, ne šteje dohodek iz oddajanja premoženja v najem in dohodek iz prenosa premoženjskih pravic, če:
1. za opravljanje dejavnosti ni potrebna registracija,
2. zavezanec v skladu s predpisi o davku na dodano vrednost ni dolžan obračunavati davka na dodano vrednost oziroma se ni prostovoljno odločil za obračunavanje davka na dodano vrednost, in
3. se oddajanje v najem ali prenos premoženjskih pravic ne opravlja poleg druge dejavnosti, razen poleg osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, katere dohodek se obdavčuje po poglavju III.3.
Iz tega sledi, da če:
izkoriščate premoženjske pravice
obenem pa ne izpolnjujete "DDV-pogoja" za izključitev iz dohodkov iz dejavnosti t.j. da ne rabite obračunavati DDV
da ste obvezno obdavčeni po viru dohodka iz dejavnosti.
LP
Igor - 23.12.2004 - 15:46
Hvala, Matjaž. Vmes sem na Dursovi spletni strani našel tudi register davčnih zavezancev, ki ga omenjate. Pred dnevi sem šel na matično davčno upravo oziroma podružnico, da bi mi davčni referenti natančno povedali, kaj mi je storiti. Davčna referentka, ki obdeluje tiste zavezance, ki imajo registrirano kakršno koli dejavnost, mi je rekla, da ker jaz pač ne opravljam nobene dejavnosti, ne spadam v njihovo pristojnost in da naj obračunavam 10% normirane stroške. Na koncu je pa še dodala, da bomo sami v svojem cehu verjetno pridobili bolj pravilne informacije, da se oni še lovijo in da jim še marsikaj ni jasno. Skratka - popolna zmeda.
Igor
Matjaž K - 23.12.2004 - 18:31
Podvprašanje:
Ste vpisani mogoče v visnik samostojnih novinarjev ali pa mogoče samostojnih kulturnih delavcev, ali pa res niste vpisano v nobeno evidenco?
To je pomemben podatek, saj Zakon o davčni službi (ZDS-1) načeloma res določa, da se v davčni register vpišejo samo tiste fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, ki so vpisane v kakšen register ali drugo evidenco.
Vendar ZDoh-izrecno 1 določa, da se ne glede na vpis v kakršnikoli register po viru dohodka iz dejavnosti obdavčujejo dohodki iz premoženjskih pravic, če oseba npr. obračunava DDV.
To z referentko DURS-a ne bom rekel da je tipično, saj je zadeva v bistvu žalostna, da organu, ki vse skupaj izvaja, ministrstvo še ni "podarilo" vseh izvedbenih oz. podzakonskih predpisov.
Če bodo še kakšne težave, odprite temo na formumu, bova dalje podebatirala.
LP
Igor - 23.12.2004 - 22:34
Ne, nisem vpisan v noben razvid. Sem bil, pa sem se izpisal, ker so mi naračunali preveč prispevkov. Jutri odhajam in me ni do torka, potem pa prav rad sprejmem vašo ponudbo za temo na forumu.
Še enkrat hvala za prijeten klepet :-)
Igor