Naslov teme: Prodaja objekta in njegova cenitev
949 27.03.2001 - 12:56h / DDPO / Avtor: ČRNI OREL / 64 / 7
Družba ima med svojimi osnovnimi sredstvi zaveden objekt, katerega sedanja vrednost je 4 mio. Objekt prodaja po ceni 18 mio. Ima tudi cenitev objakta v višini 18 mio (razlika je pač nastala zaradi njegovega dela, ki ni nikljer evidentirano ter drugih razlogov). Družba bi po cenutvi povečala vrednost objekta 021/79 skozi izredne prihodke. Ker pa ga nato prodaja, bi nastali izredni odhodki. Mislite, da bi šlo skozi?
Ker pa družba ni davčni zavezanec za DDV, bi s tem postala. Vendar v prihodnjosti ne bo imela več kot 5 mio prometa, to bi bilo le enkratno.Kaj storiti?
Ker pa družba ni davčni zavezanec za DDV, bi s tem postala. Vendar v prihodnjosti ne bo imela več kot 5 mio prometa, to bi bilo le enkratno.Kaj storiti?
STRUPEK - 27.03.2001 - 16:39
Črni orel zopet sipa črni strup. V tvojem primeru ne morejo nastati izredni prihodki nato še izredni odhodki, če pa bi naj bil objekt po novem vreden 18 mio. Jaz sploh ne bi delal nekih cenilnih variant, prodal bi objekt za 18 mio, razliko od prodaje pa vrgel med izredne prihodke. Postal bi seveda tudi davčni zavezanec, temu se pač ni moč strupeno izogniti. Noter pa bi ostal tako dolgo, dokler moj promet preteklih 12 mesecev ne bi padel pod 5 mio SIT. Kaj igl, samo vprašanja rukaš, povej še kakšno pametno.
ČRNI OREL - 27.03.2001 - 16:57
Dragi Strupek, nisi bil preveč strupen!!Problem je v tem, da ne želimo plačati davek od dobička, saj bi dobiček znašal 18 mio-4 mio=14 mio x 25%=3,5 mio sit.Seveda če odmislimo ostalo dejavnost.
mp - 27.03.2001 - 21:43
Malce ste se zaplezali, ali ne? Knjiženje cenitve vam vsekakor ne bo znižalo dobička. Knjižili bi cenitev 021/79 (kar je tudi po moje nepotrebno)in pri prodaji sedanjo "veliko" vrednost na 75? Kam ste pa mislili knjižiti izdan račun za prodajno vrednost? Ali pa tudi o kupnini ne bi razlagali?
Nikita - 27.03.2001 - 19:51
Razlika v vrednosti objekta je res velika po cenitvi. Mogoče bi navedel kako je prišlo do take razlike. Je vlagal v objekt lastnik družbe sam svoja sredstva? V tem primeru bi se mogoče dalo kaj izvesti. Če ste ga že prej kaj "srali" bi strupeno upoštevala STRUPEKOV nasvet. Ker se očitno ne boste mogli izogniti plačilu tega davka - na žalost. Ste pa že mogoče prej imeli kakšne koristi. Ne vem, za kakšno drugo rešitev si navedel premalo podatkov.
STARI POŠTAR - 27.03.2001 - 22:59
Če boste prodajali, ni potrebno prevrednotenje na osnovi cenitve.
Trpeli pa boste, če boste prodali bolj pošteno, kot ste objekt pridobili. Kako pa to, da ste kar na enkrat stopili na stran poštenjakov? Razlika me 4 in 18 je 14 milijonov SIT, toliko pa se ne pridela s prekladanjem ceglov.
Finta je torej v omenjenih "drugih razlogih". Razmišljajte, v svojem imenu, ne v imenu podjetja.
Nauk zgodbe:"Mirno spanje ni poceni."
Nauk št. 2 zgodbe:"V podjetništvu ni mogoče dobro jesti in mirno spati."
idea - 27.03.2001 - 23:45
Odlično, Stari poštar, najmehkejša blazina je čista vest. Vendar:
s tem črnemu letečemu piščancu še nismo odgovorili. Mene zanima en detajl, ko "črni" navaja "..del, ki je neevidentiran" in "..iz drugih razlogov".
Prav zaradi takih "neevidentiranih delov" in "drugih razlogov" podjetja
sploh naročajo cenitveno presojo nepremičnin.
Vrednost 4 mio (SIT - predvidevam) je administrativna vrednost.
Že Nikita je nakazala možnost: znižanje osnove za plačilo davka bi lahko
bila lastna vlaganja v objekt (ki je tako pridobil na vrednosti), vendar
jih je potrebno v cenitvi prikazati (in dokazati). Res, skopi podatki...
Povsem se davku na dobiček ne bo moč izogniti, možno pa ga je znižati.
Pozdrav, Id.
ČRNI OREL - 28.03.2001 - 08:00
Torej, zakonodaja ne omogoča drugega, kot plačati davek!