krpan in druščina postani član

Naslov teme: Prevoz na delo in z dela po novi uredbi

193  05.01.2005 - 14:00h / Ostalo / Avtor: Tripikice / 155 / 15

Pozdravljeni!

V novi uredbi navajajo "novi" termin, in sicer "OBIČAJNO" prebivališče. Ali se v ta termin šteje tudi začasno bivališče? Imamo zaposlenega, ki ima od mesta zaposlitve do svojega stalnega bivališča 30 km, v bistvu pa stanuje ves teden pri setri niti kilometer od firme ne vstran in od tam oruhaja vsak dan na delo. A mu lahko še naprej prikazujemo in plačujemo prevoz na delo do stalnega bivališča?

bine - 05.01.2005 - 14:35

Prevoz se plačuje do tam kjer dejansko živi.

Koka - 05.01.2005 - 14:41

Ali ima začasno bivališče pri sestri prijavljeno ali živi na "šverc"?

V kolikor živi na šverc, menim, da mu pripada prevoz na delo
do stalnega bivanja.

Tripikice - 05.01.2005 - 14:53

Hm, vendar je bivališče pri sestri njegovo "običajno" bivališče (tam stanje najmanj 4 dni v tednu), v uredbi pa ne zasledim termina, da mora to bivališče biti prijavljeno.???

Rudolf - 05.01.2005 - 15:12

se strinjam, uredba je ravno povozila vse, ki so bili prijavljani v MS, delali v LJ, dejansko pa živeli v domžalah ali kje blizu
prav jim je
dejansko bivališče je pomembno, ne pa več stalno
sedaj bodo detektivi imeli delo, ko bodo odkrivali zaposlene, kje živijo

MARTIN KRPAN - 05.01.2005 - 19:22

Se strinjam z vami.

Tripikice - 06.01.2005 - 08:40

Ampak jaz vidim tu en problem. Upam, da ne kompliciram, vendar moram narediti plače za naše zaposlene in ne vem kako naj rešim ta prevoz na delo, da bo vsem prav in predvsem pravilno. V obrazcu M-1/M-2 se navede stalno bivališče zaposlenega in pravtako v pogodbi o delovnem razmerju, tako je edini uradno zavedeni podatek stalno bivališče, torej, to, da stanuje na povsem drugem naslovu vesta (zaenkrat) samo zaposleni in delodajalec. Če bom zaposlenemu rekla: "jok, brate, zdaj ti pa prevoz na delo več ne pripada, ker je tvoje običajno bivališče od mesta zaposlitve oddaljeno manj kot 1 km", se mogoče z mano ne bo strinjal, ker kot sem že rekla, nikjer ni navedeno njegovo novo bivališče, samo stalno. In če mu bom obračunala prevoz po "starem" (stalno bivališče-služba) - kaj bo pa s tem počela davčna inšpekcija?

Tripikice - 05.01.2005 - 14:44

A ni bilo "nekoč, nekje" zapisano, da se plačuje od STALNEGA bivališča, tj. od tistega bivališča, ki ga imaš prijavljenega?

Besna - 05.01.2005 - 15:00

Včasih da, sedaj je pa zapisano od njegovega običajnega prebivališča. Če sem se preselila iz dolenjske v MB je lahko vsakemu jasno, da se v MB ne vozim vsak dan. Če pa se tam nisem prijavila, pa to ni stvar delodajalca. On plača samo do stanovanja "na šverc".

baso - 05.01.2005 - 16:47

meni se zdi, da nikoli ni bilo zapisano "stalnega"

Joca - 05.01.2005 - 17:09

Jaz pa razmišljam na naslednji način:
Zakon o delovnih razmerjih predvideva kot bistveno sestavino pogodbe o delu tudi NASLOV, OD KODER BO DELAVEC HODIL NA DELO. Ta naslov je podlaga za izplačilo prevoznih stroškov. Za pravilnost podatkov navedenih v pogodbi ne odgovarja delodajalec, pač pa delavec. Če delavec navede napačne podatke in mu jih delodajalec lahko dokaže, je le-ta kazensko odgovoren. V primeru, da davčni organ ugotovi, da so bili prevozni stroški obračunani v previsokem znesku, ima delodajalec pravico od delavca zahtevati odškodnino za stroške, ki mu jih naloži davčni organ.
Če bi bil delavec od delodajalca poučen o gornjem, ne vem če bi mu prišlo na misel, da bi špekuliral z naslovom.
Lahko pa se tudi motim!

lalika - 05.01.2005 - 18:12

Če že, se motiš v oceni, da delavec ne bi špekuliral, če bi vedel... Z vsem drugim se strinjam. Jaz se ne grem detektiva, pa tudi osebne ali kakega drugega dokumenta nimam pravice zahtevati od delavca. Če mu bodo brdavsi dokazali davčno utajo in posledično še meni in podjetju, bo pač nosil vso breme - tako ali drugače...

pol - 06.01.2005 - 07:36

V pogodbo se običajno napiše delavčev naslov - tisti, na katerem je prijavljen, kamor mu prihaja pošta. A vi še posebej pišete v pogodbi naslov (npr. od punce, ker živi), od katerega se vozi v službo.

Če pišete le en naslov, ali delavec ve, da mora potem ta naslov v pogodbi biti tisti od njegove punce, kjer živi in je v primeru, če ga ni tako zapisal odškodninsko odgovoren? To je pa čudno in po moje tega nihče ne piše v pogodbe. Naslov iz pogodbe o delu po moje ne more biti naslov od katerega se plačuje prevoz na delo.

Kakšen poseben obrazec dajmo raje zaposlenemu potrditi, da je to res njegovo najbližje prebivališče oz. če ni najbljižje, naj pojasni, če res najmanj 4x na teden prihaja v službo iz prebivališča, ki ni njegovo njbližje.
cao

jojo - 06.01.2005 - 09:13

oBRAČUNAVA SE OD STALNEGA PERBIVALIŠČA IN NE KJE NA ČRNO ŽIVI. rAZEN V PRIMERU, KO IMA TUDI NA UPRAVNI ENOTI PRIJAVLJENO ZAČASNO BIVALIŠČE TEDAJ PODA IZJAVO O BIVALIŠČU ZA DELODAJALCA. kAKO BI MU SICER OBRAČUNALI PREVOZ. pRAVNO FORMALNO VELJA URADNI DOKUMENT ALI M1. kAJ BO PRINESLA SODNA PRAKSA NA TEM PODROČJU PA ŠE NE VEMO!

Johana - 06.01.2005 - 12:34

Po moje. prevoz na delo in iz dela je povračilo stroškov.
Povračilo stroškov se "vrača" na podlagi predloženega računa.
Torej sledi: za povračilo naj prinese avtobusno karto... oziroma, račun, da je kupil mesečno vozovnico... Sicer (pri meni) neb dobu nič... Res.
Srečno novo leto.

biba - 06.01.2005 - 17:14

Mi smo s tem že lepo zaključili lani poleti. Če ste julija, junija brali finance: tam je lepo v enem članku bilo napisano: "prevoz na delo in z dela se plačuje od kraja od koder se delavec vozi na delovno meso". Zato je vsak v septembru, ko je novo šolsko leto (smo namreč šola) oddal v računovodstvo pisno izjavo, ki smo jo seveda mi pripravili,od kod do kod se vozi in znesek mesečne vozovnice ali posamezne vožnje. Na izjavi je pisalo, da je kazensko in materialno odgovarja za točnost podatkov in se je delavec podpisal. Na osnovi tega dobi prevoz na delo. V koliko pa njegov nadrejeni ve, da je dal lažne podatke, ga lahko ovadi oz. pokliče na odgovornost. Gre za kazenski delikt! Kdor drži vrečo, je ravno toliko kriv, kot tisti, ki noter daje! Je tako?