krpan in druščina postani član

Naslov teme: dopolnilna dejavnost na kmetiji

666  15.01.2005 - 13:33h / Ostalo / Avtor: Tadeja I / 173 / 10

Oseba se ukvarja z dopolnilno dejavnostjo na kmetiji - oljarna in se je odločila za vodenje knjig po enostavnem knjigovodstvu.
Zanima me, katere stroške si lahko knjiži (na DURS pravijo, da strošek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ne gre zraven, torej tudi ostali stroški dela verjetno ne, npr. malica). Ostanejo tako samo čisti stroški, povezani s proizvodnjo olja, kateri pa so to?
Ali upoštevate zakonsko določen kriterij glede dohodka na kmetijo? Jaz mislim, da bi ga bilo treba.
Prosim, da mi poveste, kje bi lahko kaj več prebrala na temo stroškov. Sam potek ustanovitve in njeni pogoji mi niso tuji, glede knjiženja pa je malo problem (npr. kako knjižiti prenos oz. nakup buč iz lastne kmetije na dejavnost - zakon namreč določa, koliko lastne proizvodnje mora imeti za dopolnilno dejavnost).

Matjaž K - 15.01.2005 - 13:58

Uhjej, koplicirano.

Prispevki za socialno varnost:
to bi bilo najboljše vprašati na ZPIZ, kajti kmetje oz. družinski člani so lahko zavarovani v okviru zavarovanja "nosilca kmetijske dejavnosti" (če se izrazim na nestrokovni način).

Ali dejstvo, da nekdo opravlja dejavnost v smislu ZDOh-1 pomeni, da bi se moral posebej zavarovati iz tega naslova, tega vam na pamet ne znam povedati.

Stroški:
prehrana med delom bi morala biti upoštevana v skladu in do zneska po Uredbi.
Storški amortizacije, storitev (s tem, da imate tu takoj težave, če je en skupen račun za celotno kemtijsko poslopje, ki služi tako osnovni kmetijski kot dopolnilni dejavnosti).

Prenos buč v dopolnilno dejavnost:
tukaj že škripa. Edina možnost, ki se ponuja je, da nosilec samemu sebi izda račun (čeprav imam glede tega pomisleke, kako lahko sam sebi nekaj zaračunaš in samega sebe terjaš). Na viru osnovne kmetijske dejavnosti mu to ne vpliva (tam je obdavčen po katastrskem dohodku).

Teoretično bolj pravilna bi bila varianta, da preko dopolnilne dejavnosti kupcu zaračuna samo storitev "oplemenitenja" (predelave buč v olje), material (buče) pa zaračunava kmet v okviru osnovne kmetijske dejavnosti (tam pa mu to ne gre v dohodek, ker je dohodke iz osnovne kmetijske dejavnosti obdavčen preko katastrskega dohodka).


Kriterij pa bi bilo treba upoštevati - če je meja povprečnega dohodka na polnoletnega člana družine presežena, bi bilo treba dovoljenje vrniti oz. upravna enota bi ga morala odvzeti. ČE pa bi nekdo vseeno hotel nadaljevati z dejavnostjo, pa bi preostala samo varianta, da dejavnost nadaljuje kot s.p. ali pa gospodarska družba.

LP

Tadeja I - 15.01.2005 - 14:02

G. Matjaž K hvala za pojasnilo. Zanimivo, da si človek predstavlja dopolnilno dejavnost na kmetiji kot nekaj enostavnega, pa se še kako lahko zakomplicira.
LP

srna - 15.01.2005 - 17:00

Lahko povem samo izkušnjo z prispevki, ki jo plačuje zavezanec z registriano dopolnilno dejavnostjo na kmetiji in vodi knjige kot s.p.
Če je sedaj navedeni s.p. osnovno zavarovan kot kmet, potem bo plačeval samo obvezni pavšalni prispevek kot npr. popoldanci, kar je trenutno 610,00 SIT + 5.278,00 SIT.
Pri nas pošilja DURS takšne vrste položnic.
Glede prehrane se strinjam z Matjažem K., pa strošek kilometrine pride v poštev, če se lahko dokazuje in zagovarja.....
Naj še kdo ki ima več izkušenj s podobnim kaj pove

Matjaž K - 15.01.2005 - 17:54

Seveda, pri vsem davčnem bombardiranju, na pavšalne prispevke sploh nisem niti pomislil.

Bom pa (zaradi lastnega firbca) še preštudiral ZPIZ-1-UPB2, ali ima lahko opravljanj dejavnosti vpliv na status zavarovanja, ki izvira iz kmetijske dejavnosti.

polona - 15.01.2005 - 21:17

Pridelava buč je obdavčena po katastrskem dohodku. Ko pa jih predelaš v olje kot dopolniilno dejavnost je, je pa to osnovni material za dejavnost. Mislim, da bi bilo treba narediti obračun po ceni ki jo buče dosegajo na trgu in jih nato prikazati kot porabljena surovina v dodatni dejavnosti na kmetiji. Hkrati pa prikazati pretok sredstev med gospodinjstvom in dopolnilno dejvnostjo. Tako mislim jaz. Prosim za dodatne komentarje

ita - 16.01.2005 - 13:09

Če je kmet zavarovan po 34. členu ne plačuje nobenih prispevkov(kmetijska dejavnost), v kolikor je penzionist oz. ni kmečko zavarovan, je v službi ali pa brezposeln, se plačujejo pavšalni prspevki 610,00 ITD...
Surovine si lahko prizna po tržni vrednosti prenos iz kmetijske osnovne dejavnosti v dopolnilno.Ni obveznosti ampak prenos, npr 310/920.
Amortizacija res vprašljiva, če se stroj opravlja za osnovno kmetijsko in dopolnilno dejavnost,če samo za dopolnilno je ok. Drugače je po moje potreben sklep o razdelitvi amortizacije.To so cvetke dopolnilne dejavnosti, ostalo pa ravnaš enako kot s.p.. Če presežeš pogoje oz. limit, ki ti ga določijo, pa je potrebno zadevo registrirati kot s.p., ali d.o.o. in upoštevati vse pogoje, odločba UE glede izpolnjevanja pogojev ne velja več.
Knjigovodstvo: do 3.900 mio si lahko normiranc-zdaj ne glede na šifro.
Lhko si enostaven ali pa dvostaven - upoštevaš zakonodajo za s.p.
Sem pa mnenja, da če si prvo leto normiranc, nato pa bi vodil knjige, nimaš več možnosti vnosa os v dejavnost, oz. imaš samo da ni učinka na stroškovni ravni.

Matjaž K - 16.01.2005 - 13:47

Odgovor meni zelo všečen (predvsem to z vnosom: čeprav bi jaz knjižil 310/910 in ne 920).

Matjaž K - 16.01.2005 - 16:54

Čeprav, po drugi strani, od 1.1. 2005 vemo, kaj pomeni preensti stvari (stvarno premoženje) v podjetje.

Kolikor je stroška, toliko je "davčnega" prihodka.

Pod črto to pomeni, da je material (buče) dvakrat obdavčen:
enkrat prkeo osnovne kmetijske dejavnosti in enkrat preko dopolnilne.

polona - 16.01.2005 - 21:18

preko osnovne dejavnosti je obdavčen po katastrskem dohodku, iz dopolnilne dejavnosti pa po dohodku iz dejavnosti oz. dohodnine

Matjaž K - 17.01.2005 - 07:38

Že, ampak buče ne zrastejo v dopolnilni dejavnosti.

Po vsebini gre za prenos iz ene poslovne enote v drugo, poslovni enoti pa sta obdavčeni na različen način.