krpan in druščina postani član

Naslov teme: % amort.programske opreme

3111  19.03.2005 - 11:03h / Ostalo / Avtor: MajaMaja / 84 / 6

Muči me davčno priznana stopnja amortizacije programske opreme (nabave po 1.1.2005):
- so to druga vlaganja (10%)
- ali lahko to amortiziramo v okviru "računalniki in računalniška oprema" - računalniška oprema torej, 50%?

Sicer sem si kot računalniško opremo vedno predstavljala hardware, a ne morem računalnika zamortizirati v dveh letih, windowse pa bom bodisi imela v osnovni sredstvih še nadaljnjih osem let ali pa v primeru odpisa računalnika in nenakupa novega brez windowsov odpisala tudi vrednost nezamortizirane programske opreme, davčno nepriznan strošek.
Logično bi torej morali amortizirati računalnik in programsko opremo v istem časovnem obdobju, kar bi vedno pomenilo davčno nepriznano amortizacijo pri programski opremi. Kar pa spet ni pravilno, saj dobro vemo, da sem Excel kupila izključno za poslovne potrebe in da mi pri kuhanju čisto nič ne pomaga.

Danes mi razmišljanje deluje v krogu, česar še Excel ne dovoljuje. Prosim za vaša mnenja.

Lep pozdrav!

Cenka - 19.03.2005 - 12:00

Glasujem za 50%.
Isti problem smo imeli tudi mi, pa je bila stopnja za druga vlaganja še 20%.

Tina - 19.03.2005 - 16:13

Če kupimo računalnik skupaj z programom (Windovs) potem je to eno osnovno
srestvo, oprema računalnik.
(saj sam računalnik brez osnovnega programa ne funkcionira.

Če pa kupimo nek specialni program, recimo GK ali Plače
pa ga knjižimo na maretialne pravice in 20 % AM.

Matjaž K - 19.03.2005 - 17:14

Se ne strinjam.

Tudi Windows je program, za katerega morate pred uporabo podpisati (oz "OK-irati") licenčni dogovor.

Nenazadnje je na računu ob nakupu ločeno prikazana postavka.

- 21.03.2005 - 08:08

kaj to pomeni, da moramo programe amortizirati še potem, ko je hardware neuporaben???

martina - 21.03.2005 - 12:31

Licenčna pogodba za program je neodvisna od račuunalnika, na keterem je nameščena. Nov računalnik kupite brez nameščenih windowsov, namestite jih s starega CD.ja.

Anka - 22.03.2005 - 10:25

Vse zgoraj napisano je računovodsko pravilno. Ampak... Danes, ko se vse tako hitro spreminja, je praktično nemogoče (pa čeprav vem, da lahko progreme s CD selimo iz enega fuč in zastaranega računalnika na drugega super modernega, ki bo isto zastarel čez npr. štiri leta), torej nemogoče je program dandanašnji uporabljati 10 let, ker nimate več niti podpore niti nadgradnje niti ni kompatibilen z novejšimi niti nič. Pa se je komu zmešalo ali kaj? Se piše leto 2005 ali mogoče 1975, ker takrat bi to še šlo, danes pa ne več. Ta svet se malo bolj hitro vrti ta leta kot pred 30, 40 leti. Nekako se mi dozdeva, da bi radi v naši ljubi nam državi z davčnimi "nespodbudami" malo zaustavili modernizacijo in razvoj, še bolj pa se mi dozdeva, da se nikomur še sanja ne, kaj sprejemajo,ko sprejemajo nek zakon, mi, ki ga moramo izvajati, pa se zaletavomo z glavo ob zid, ker so naši najnovejši davčni zakoni tako nejasni in tako neživljenski, da se prav sploh ne da delati. Dejstvo je, da je povprečen davkoplačevalec pošten in bi imel rad čiste račune. Pa jih ne more imeti, če hoče normalno delati.

Malo sem zabluzila, ampak me resnično zanima, če boste programe res amortizirali po 10 %. Jaz sem do sedaj jih po 20 %, ampak za naprej pa res ne vem, kaj naj naredim. Programe manjše vrednosti je po zdajšnem stanju zakonodaje (tudi glede ODO-1) skoraj bolje kupiti privat na fizično osebo.