krpan in druščina postani član

Naslov teme: Časovne razmejitve

3341  25.03.2005 - 08:01h / Ostalo / Avtor: AnA / 76 / 5

Sem v dilemi, zato prosim za pomoč.

Podjetje je lani podpisalo pogodbo in izdalo predračun znanemu tujemu kupcu. Posel je bil dokončno dogovorjen konec novembra. Kupec mora blago plačati v naprej in ker je le-ta v tujini traja kar nekaj časa. Tako je bilo plačilo izvršeno v letu 05 in takrat opravlje tudi izvoz.

Menim, da bi morali prihodke in odhodke tega izvoza upoštevati že v letu 2004 na razmejitvah. Imam prav??

Matjaž K - 25.03.2005 - 09:10

Bolj ne kot ja.

Ta kdaj se lahko knjiži na 191/76 vam piše v SRS.

AnA - 25.03.2005 - 09:30

Hkrati se razbremenijo tudi zaloge: 630/700 in 700/190

Imam prav??

Na 19 se potem pojavi le razlika v ceni.

Matjaž K - 25.03.2005 - 11:09

Ne.

12.8. Kratkoročno nezaračunani prihodki se pojavijo, če se v poslovnem izidu utemeljeno upoštevajo tudi prihodki, za katere do takrat še ni bilo prejeto plačilo in ki jih tudi ni bilo mogoče nikomur zaračunati.

1. pogoje je torej, da so izpolnjene predpostavke za priznavanje prihodkov, tj. iz SRS 18:

18.18. Prihodki od prodaje proizvodov, trgovskega blaga in materiala se merijo na podlagi prodajnih cen, navedenih v računih ali drugih listinah, zmanjšanih za popuste, odobrene ob prodaji ali kasneje, tudi zaradi zgodnejšega plačila. Izkazujejo se, če a) prodajalec prenese na kupca vsa tveganja in pravice, ki izhajajo iz lastništva; b) ni večje negotovosti glede prejema plačila kupnine; c) ni večje negotovosti glede stroškov, ki se nanašajo na prodane količine; ter č) ni večje negotovosti glede možnosti za vračilo prodanih količin. Prvotno izkazani prihodki se zmanjšajo tudi za vračila prodanih količin.

Pri izdelkih boste predvidoma težko (nemogoče?) izpolnili pogoj a) - prenos lastništva (če bi prenesli lastništvo bi že imeli izdan "normalen" račun).

Pri storitvah je sicer možno pripoznati prihodke tudi če še kupec storitve ni prevzel (za pogoje pri storitvah glejte 18.20), ampak kot pravim, za izdelke so pravila drugačna.

Pod predpostavko, da ste izdelke že izdelali in prodali, računa pa še niste izdali, bi knjižili:

"prodaja" 191/76
odhodki "prodanih" izdelkov: 7/6

Dobiček vam "pade" ven kot razlika med prihodki in odhodki (in ne v saldu na 191).

Ponovno pa poudarjam, da je vaša "prodaja" izdelka vprašljiva. Če je že v 2004 bil izdelek prevzet, potem je 1919 brezpredmeten, če pa ni prevzel, pa je vprašljivo knjiženje 7/6 (če niste izdelka predlai kupcu, potem je fizično na zalogi, in če je na zalogi, kako se lahko potem prenese iz 6 v 7?).

AnA - 25.03.2005 - 12:06

Izdelek je bil v letu 2004 že prodan. Kupec je zahteval izstavitev računa, da ga je lahko plačal. Račun je bil izdan kot predračun, zato ker gre pravi račun šele z izvozom izdelka. Posel je bil dejansko zaključen v letu 2004. Izdelek je bil narejen in na osnovi pogodbe tudi prodan. Fizično pa je našo držvao zapustil šele v tem letu. Tudi denar je na naš konto prišel šele v tem letu.

Razmišljam tudi takole. Izdelek je bil prodan. Nastali so prihodki, ki pa jih zato, ker še nimamo izvoza - ECL ne moremo poknjižiti na osnovi računa.

Na drugi strani so nastali stroški že v letu 2004, ko smo izdelek izdelali. Logično se mi zdi, da se upoštevajo tako prihodki kot odhodki. Res pa je problem v tem, da imamo izdelek še vedno tu na zalogi.Čeprav ga je kupec kot takega že prevzel. Izdelek pa še ni fizično zapustil našega skladišča.

Ne vem, zdi se mi precej zakomplicirano. Sploh pa zato, ker gre za večji znesek, ki se mi zdi, da bi moral bremeniti leto 2004, ker vsa spremljajoča dokumentacija kaže tako. Radi bi naredili prav in brez dvoma.

Hvala za vse odgovore.

Matjaž K - 25.03.2005 - 12:57

ECL nima nič opraviti s prihodki.

Če je kupec izdelek prevzel, ste ga prodali in bi mu morali izdati račun in ne predračun.

Se pa postavlja vprašanje, ali z DDV ali brez. Drugače povedano: izvoz je oproščen obračuna DDV, vendar nikjer ni pojasnjeno, koliko časa je lahko neka prodaja "nepokrita" z ECL-om, ker je pač odprema kasneje kot prenos lastninske pravice (v skladu s pariteto).