Naslov teme: bonitete pri dodatnem pokojninskem zavarovanju
4481 16.05.2005 - 10:24h / Ostalo / Avtor: pešec / 371 / 12
Uvedli bomo sistem dodatnega pokojninskega zavarovanja za zaposlene. Delavec bo prispeval iz svojega bruta 5.000 SIT, podjetje bo primaknilo še 5.000 SIT. Kako naj to plačevanje nastavim v obračunu plač (ali gre bruto in vse dajatve s predznakom minus)? Kako to delate drugi?? Ali je potrebno delavcu obračunati kakšno boniteto?
GRAD d.d. - 16.05.2005 - 11:33
Odvisno (meje, minimalna plača, maksimalna premija,..)- berite Zakon PIZ in konec leta morate oddati posebno poročilo dursu.
pešec - 16.05.2005 - 12:02
No pa vendarle, morda kdo že na osnovi mojih podatkov ve povedati ali se delavcem obračunava boniteta????
sonček - 16.05.2005 - 12:55
Če plača delavec iz svojega bruto to ni boniteta, je pa vse odvisno od pokojninskega načrta.Pri nas bruto zmanjšamo za plačilo pokoj.zavaranja.
GRAD d.d. - 16.05.2005 - 13:58
To, da ni boniteta, ni čisto res. Če bo imel delavec s tem plačo pod 170.000, nakazilo pa 10.000, bi bila boniteta. Zato pa pravim, da je potrebno prebrati zakon.
lalika - 16.05.2005 - 14:46
Vplačilo v PDPZ ni boniteta v nobenem primeru. Je davčno nepriznan strošek, ki pa si ga lahko pod zakonsko določenimi pogoji odbijete v davčni bilanci kot olajšavo. Če gre za zneske, ki presegajo limite iz zakona (navzdol ali navzgor) gre za druge prejemke iz DR, ki pa davčno spet niso priznani.
Toliko na kratko, več pa poiščite sami na tej strani. V preteklih letih je bilo mnogo diskusije o tem. V tem smislu priporočam še razmislek o smiselnosti, da delavec prispeva v PDPZ iz svoje plače. O donosih nima smisla izgubljati besed, o dvakrat plačani dohodnini pa kaže razmisliti...
ROVAN - 16.05.2005 - 22:27
Jaz razmišljam tako: Podjetje plača račun družbi pri kateri ste sklenili dodatno pokojninsko zavarovanje in ga knjižite na davčno priznane stroške.
Tisto, kar plačujejo delavci sami pa so odtegljaji in jih delavcem odtegnete od plače kot druge admin.prepovedi. Do zakonsko določene višine dodat.pokoj. zavarovanje ni boniteta. 31.1. poročate tako kot za ostala izplačila fizičnim osebam. Tu nastopi dohodnina delavcem.
ROVAN - 16.05.2005 - 22:27
Jaz razmišljam tako: Podjetje plača račun družbi pri kateri ste sklenili dodatno pokojninsko zavarovanje in ga knjižite na davčno priznane stroške.
Tisto, kar plačujejo delavci sami pa so odtegljaji in jih delavcem odtegnete od plače kot druge admin.prepovedi. Do zakonsko določene višine dodat.pokoj. zavarovanje ni boniteta. 31.1. poročate tako kot za ostala izplačila fizičnim osebam. Tu nastopi dohodnina delavcem.
lalika - 17.05.2005 - 07:20
Ponavljam: VPLAČILA DELODAJALCA V PDPZ NISO DAVČNO PRIZNANI ODHODKI V NOBENEM PRIMERU!!!
saba - 17.05.2005 - 07:35
DPZ je lahko individualno in kolektivno z delodajalcem. Pri individualnem zavarovanju lahko koristite v okviru 5,84% svoje bruto plače olajšavo pri dohodnini.
Pri kolektivnem zavarovanju pa morajo biti izpoljneni določeni pogoji:
1. sprejet mora biti pokojninski načrt družbe s strani vlade, pri kateri se boste zavarovali;
2. sprejeta mora biti pogodba med sindikatom in delodajalcem,
3. vključenih mora biti najmanj 55% vseh zaposlenih (ne vem točno %, ker je bil spremenjen, na začetku je bilo 66%)
4. določena je minimalna in maksimalna premija.
V kolikor so ti pogoji ustvarjeni, ti stroški niso davčno priznani, ampak ob pozitivni davčni osnovi so v celoti olajšava. V kolikor plačuje delavec in delodajalec, ima delodajalec prednost pri olajšavah, delavec pa samo za razliko do maksimalnega zneska 5,844% bruto plače.
lep pozdrav
jazz - 17.05.2005 - 08:12
V nobenem primeru ne plačaš dvakrat dohodnine, ker:
- če je DPZ sklenjeno individualno, se na koncu celoten znesek uveljavlja kot olajšava in je v tem primeru dohodnina povrnjena (sicer z zamudo, pa vendarle)
- če so ustvarjeni pogoji za kolektivno zavarovanje in če delavec k temu načrtu pristopi pod pogoji, ki jih je firma sklenila s pokojninsko družbo, se mu za njegov prispevek zmanjša bruto, kar pomeni, da se zmanjša tudi osnova za izračun prispevkov in davkov, torej tudi dohodnina. Če razmisliš še širše: v maso torej gredo tudi davki in prispevki, ki bi jih delavec drugače plačal državi.
Pri slednji različici ima tudi delodajalec vse koristi, ki izhajajo iz zmanjšane osnove za obračun davkov in prispevkov.
Delavec začne s plačevanjem dohodnine na te zneske, ko pridobi pravico do pokojnine iz tega naslova, pa še to na izplačila (ne naenkrat, da se ne bi kdo ustrašil, razen, če celoten znesek dvigne naenkrat).
Donosi so zajamčeni in predpisani. Ne vidim, da bi bilo kaj narobe z njimi. Naložba je relativno varna (če se ne zgodi kak Enron tudi pri nas) in kot taka na sploh ugodna. Seveda ob predpostavki, da s sredstvi ne razpolagaš vsaj 10 let.
lp
lalika - 17.05.2005 - 10:02
Glede donosov je tako, da so zares zajamčeni, ampak ne vemo, kako dolgo še. So pa to tako male vrednosti, da so 31 dnevni depoziti pri banki donosnejši...
Če vplača v PDPZ delavec, se to zgodi od njegove neto plače, ki je dejansko ostanek plače od plačanih davkov in prispevkov, torej tudi dohodnine. Le-to pa bo treba plačati še enkrat (ko-če dobiš izplačano penzijo). Dohodninske olajšave je mogoče doseči tudi na druge načine... Neto plača je samo del zneska, ki ga mora za plačo zagotoviti delodajalec (npr 60%), če pa delodajalec plača neposredno v PDPZ, potem je to skoraj 1:1 (zmanjšanje je edino v višini provizije).
Težko me bo kdo prepričal, da če delavcu že ostane kakšen tolar viška ob koncu meseca, ni OGROOOOOMNO boljših možnosti za varčevanje za starost, kot so individualna vplačila v PDPZ (ta možnost je boljša samo od primera, če brezumno zapravljaš). Je pa PDPZ zagotovo zanimiva za delodajalca, saj je to poleg kilometrine in dnevnice praktično edina možnost, da delavec za plačano enoto denarja dobi približno enako vrednost (pri plači je to lahko tudi samo polovica in manj).
jazz - 17.05.2005 - 15:06
Sicer ne mislim polemizirati, tudi sam vem, da obstajajo donosnejša varčevanja.
S svojim prispevkom sem želel le poudariti, da se dohodnina ne plačuje dvakrat. v prvem primeru jo dobiš povrnjeno (od celotnega zneska, ki si ga vplačal v pokojninski načrt, ne glede na ostale olajšave!), slabost je le v tem, da za ta čas kreditiraš državo. V drugem primeru pa dohodnine sploh ne plačaš.
Seveda pa dohodnino plačaš ob penziji oz. dvigu privarčevanega zneska, ampak le enkrat. Torej: kdaj je drugič?
Pa še malo ironije na račun države: Denar, ki ga vežeš na banko je pa neto znesek. Dohodnina je že v proračunu. Po novem ZDoh (čisto hipootetično govorim, samo iz tega naslova še vsaj 5 let ne bom sposoben pridobiti toliko obresti, da bi plačeval dohodnino) bomo dohodnino plačevali tudi od obresti. Torej se s tem splača obremenjevati le še kratko obdobje, pa še to le z denarjem, ki ga sproti porabiš. Kmalu bomo varčevali le še v nogavicah in ga investirali v nelegalne (ampak donosne) kreditne posle (z oderuškimi obrestmi). Sicer je nevarno, je pa donosno. Država pa naj gre po savingse za investments (po tisti znani formuli...) na druga tržišča.