Naslov teme: REGISTRACIJA ZA DDV -MNENJE
5099 09.06.2005 - 11:08h / Ostalo / Avtor: ANICA / 52 / 8
Prosim za vašo pomoč! Med mnenji za DDV iščem mnenje, ki se nanaša na registracijo za DDV. BAje bi naj bilo izdano takoj v začetku sistema DDV.
Gre pa samostojnega podjetnika z registrirano dejavnostjo, ki ima hkrati registrirano dopolnilno dejavnost na kmetiji. Rada bi imela na papirju potrditev, da se promet samostojnega podjetnika z dejavnostjo ne združuje s prometom doseženim na dopolnilni dejavnosti na kmetiji. Samostojni podjetnik je drugače registriran za namene DDV. Mogoče bom kaj na to temo slišala v Ljubljani na seminarju, ampak mi je to malo predolgo.
Gre pa samostojnega podjetnika z registrirano dejavnostjo, ki ima hkrati registrirano dopolnilno dejavnost na kmetiji. Rada bi imela na papirju potrditev, da se promet samostojnega podjetnika z dejavnostjo ne združuje s prometom doseženim na dopolnilni dejavnosti na kmetiji. Samostojni podjetnik je drugače registriran za namene DDV. Mogoče bom kaj na to temo slišala v Ljubljani na seminarju, ampak mi je to malo predolgo.
Matjaž K - 09.06.2005 - 12:09
Uf, teoretično težko vprašanje.
Najprej da razčistimo po ZDOh-1:
po ZDoh-1 je oboje dejavnost, vendar se postavlja v danem primeur vprašanje, ali je lahko en zavezanec z eno davčno številko obdavčen na dveh (statusnih) podlagah: enkrata kot s.p. in enkrat kot "dpolnilec".
Ali to pomeni, da kot sp. oddaja obrčaun, za dopolnilno dejavnost pa ima normirane odhodke (če jih ima; če pa ima, pa posebej obračun)?
Hkrati menim, da se nekdo v DR03 ne more vpisati dvakrat - davčna številka (ki je osnovi identifikator in povezovalec dvačnih evidenc je v tem primeru samo ena).
Da prenesem razmišljanje na DDV:
če boste prišli do zaključka oz. če menite, da se obe dejavnosti obdavčita (seštevata) v okviru enega davčnega obračuna, potem bi moralo enako veljati tudi za DDV (tj. da se prometi seštevajo).
špela - 09.06.2005 - 14:41
Anica okrog nosilcev dopolnilne dejavnosti na kmetiji je ogromno odprtih vprašanj na katera tudi sama ne najdem odgovorov. Ko smo opravljali registracijo za dopolnilno dejavnost na kmetiji so mi sicer nekaj informacij podali tudi na kmetijski zbornici, zato predlagam da se obrnete še nanje... Baje se z vidika ugotavljana davčne osnove osnovna kmetijska ter dopolnilna dejavnost na kmetiji obravnavata kot enotna dejavnost; če pa osnovna dejavnost ni kmetijska, potem pač ne.
Prosim, če mi lahko pomagate in odgovorite kako se obračunava amortizacija pri dopolnilni dejavnosti. Tu seveda ne mislim na stopnje, temveč na pravico do obračuna amortizacije, t.j. ali je za obračun le-te potrebno lastništvo npr. stavb in strojev, ali morda zadostuje, da je lastnik eden izmed članov gospodinjstva, ki sicer ni nosilec dopolnilne dejavnosti.
Hvala in lep pozdrav!
Matjaž K - 09.06.2005 - 15:19
"Baje se z vidika ugotavljana davčne osnove osnovna kmetijska ter dopolnilna dejavnost na kmetiji obravnavata kot enotna dejavnost"
To ne bo držalo.
Osnovna kmetijska/gozdarska dejavnost je dohodninsko obdavčena po viru osnovna kmetijska/gozdarska dejavnost, kjer se dohodek določa po katastrskem dohodku, dopolnilna dejavnost na kmetiji pa je dohodnisko obdavčena po viru dejavnost.
špela - 09.06.2005 - 16:05
Ja, v primeru, da pa gre za priglasitev ugotavljanja dohodka iz osnovne kmetijske dejavnosti na podlagi dejanskih prihodkov in odgodkov... Uradni list RS št. 125/22.11.2004/ stran 15042.
Anico sem razumela, da za osnovno dejavnost vodi knjigovodstvo, kar naj bi pomenilo, da se dohodek ne ugotavlja po katastru, ampak na podlagi dejanskih p. in o.
Lep dan,
Špela
ANICA - 09.06.2005 - 19:35
Zahvaljujem se Matjažz K in Špela za odziv, za njuna razmišljanja. Sama sem pred velikim problemom. Ta moj samost. podjetnik ima slabi dve leti registrirano dopolnilno dejavnost na kmetiji. Tako v letu 2003, kakor tudi v letu 2004 je imel izredno "malo prihodkov" iz dopoln.dejav. Ker se ni odločil za sistem normiranih odhodkov, smo jih v teh dveh letih kar priključili ostali dejavnosti, torej na podlagi dejanskih prih. in odh. Problem se pojavlja sedaj, ker je ta isti gospod kot fizična oseba prenavljal hišo, baje dobil povrnjena sredstva za adaptacijo,.... Podatke o tem je skrbno varoval, sedaj pa mu naj Anica reši, kako naj sedaj iz dopolnilne dejavnosti izdaja račune, ali z DDV ali brez.
Kot je Matjaž K že omenil in kar sev tudi sama sprašujem, ali mi dopolnilna dejavnost zapade ali ne zapade pod obračun DDV, saj je podjetnik oddajal samo eno napoved davka iz dejavnosti, in bo enako tudi v bodoče, saj nima priglašenih normiranih odhodkov. Do sedaj imam s svetovalcem na davčnem uradu samo ustno potrdilo, da s.p. ni združljiv z dopolnilno dejavnostjo, kar se nanaša na doseganje prometa za DDV. Rada bi imela papir v rokah.
Kar pa se tiče osn. sred. jih v preteklosti ni bilo, bili so samo materialni str. - vseh prih v obeh letih je bilo cca 350.000,00. Za osn. sred. bo problem v bodoče, če se sploh vnašajo in na kakšen način. Tega tudi sama ne vem. Samo ta informacija mi je bila posredovana, če je to dopolnilna dejavnost na kmetiji, ni potrebno vnašati osn. sred. saj so tako ali tako last fizične osebe in v tem primeru promet baje da ni podvržen obračunu DDV (do 5 mio). Pa sem spet tam! Nimam nič napisano, sama tipam in sprašujem. Hvaležna bom vsaki vaši informaciji!
Matjaž K - 10.06.2005 - 09:28
Enkrat je bilo pojasnilo, da se dohodki iz dejavnosti in drugih (neodvisni) različnih dohodninskih virov ne seštevajo.
Če to obrnete na glavo dobite trditev, da se dohodki dejavnosti seštevajo.
Drži, da je glede samega sistema oziroma tehnike obdavčevanja v ZDoh-1 tukaj "sivina".
Osebno sem mnenja, da bi bilo treba:
voditi ločene poslovne knjige, oddajati pa en obračun davka od dohodka iz dejavnosti in tudi DDV.
Glede na to, da ima na obeh dejavnosti dejanske odhodke, to zadevo poenostavi.
Drugo pa je, če bi imel na dopolnilni dejavnosti normirane odhodke. V takem primeru sem mnenja, da taka dvotirnost ne more obstajati - če bi, bi to pomenilo nižjo osnovo za prispevke in tudi drugačo dohodninsko obveznost.
Pa še nekaj:
podobne primere srečamo tudi na podorčju DDV-ja, npr. ali je možno, da si na osnovni kmetijski dejavnosti "DDV pavšalist", na dopolnilni pa ID zavezanec (osebno menim, da ne).
lp
lusi - 10.06.2005 - 10:25
1. pojasnilo za DDV, ki sem ga nasla, govori pa o ne-sestevanju s.p. in najemnin- ce kaj pomaga; objavljeno je v Denarju 8/2003, pravijo pa, da ce imas ene dohodke kot s.p. in druge kot fizicna oseba, se ne sestevajo za DDV, ce pri obeh dejavnostih presezes 5 mio (tj. pri vsaki posebej), pa oddajas samo en DDV-O
2. ZDoh-1 in praksa: imam SKD "na knjigah", ki tudi oddaja sobo studentu in je v tem delu normiranec (25%) in to na istem DURS; tako se da tudi tolmaciti njihovo pojasnilo, da se vodijo evidence oz. knjige posebej, za namene obdavcitve z doh pa bo to na letnem nivoju padlo v isti zakelj dohodka iz dejavnosti
Mislim, da se da to se toliko bolj uporabiti za s.p., ki ima kmetijsko dejavnost.
Pomislekov v zvezi z razumevanjem zakonov je pa ogromno - v tem delu se strinjam z Matjazem, ene prave logikepri vsem skupaj ni
Matjaž K - 11.06.2005 - 18:03
Ja, dohodki iz premoženja ki se pištevajo k dejavnosti je velik problem.
Iz vidika dajatev je dvotirnost (del dejavnosti po dejanskih, del pa po NO) ugodnejši, ampak če malo osvetlimo nelogičnosti in komplikacije:
a) dve izjavi o vodenju poslovnih knjig (ena za dejanske odhodke in ena za NO)
b) osnova, na podlagi katere se določa zavarovalna osnova za prispevke je pocenjena (dvomim, da so dejanski stroški pri oddjanju v najem > 25%; AM je itak priznana max 5%, stroške pa s etako prevali na najemnika)
c) dohodninska osnova je podcenjena (enaka utemeljitev kot pod b)
lp