Naslov teme: nakup zemljišča
1313 26.04.2001 - 11:02h / Ostalo / Avtor: neznalica / 41 / 6
Kupiti nameravam zemljišče katerega del je zazidljiv. Del stavbe, ki bo na njem zgrajena bo namenjen poslovnim prostorom za mojo storitveno dejavnost (s.p.) Kako naj zadevo pravilno knjižim sedaj in v prihodnosti, kako je z olajšavami pri napovedi za plačilo davka od dobička, katere listine so nujno potrebne. Vsak nasvet v tej zvezi je več kot dobrodošel. Vedeti želim v kaj se spuščam, ko je potrebno oddati napovedi je že dolgo prepozno .
Paula - 26.04.2001 - 20:49
Če si prebral v enem zadnjih Obrtnikov o "najnovejšem izumu davčne uprave", ki se nanaša prav na tvoj problem, je vsak nasvet odveč. Davčna izkorišča slabe davčne predpise v svojo korist, pri tem ji pa pomaga naša nepravna država, ko skoraj vsak prej obupa ali "crkne", ki se bori proti njej.
Torej, če si poročen, pripada polovica tvojih investicij v nepremičnine tudi ženi (tako davčna) in torej lahko uveljavljaš le 50% amortizacije, olajšav,..., ostalih 50% pa gre ženi lepo v dohodnino.
Vse skupaj je ena velika neumnost, toda kako se zaščititi pred njo? Nadaljevanje drugič...
Prijetne praznike.
Tiče - 26.04.2001 - 21:14
Potrebna so predpisana dovoljenja. Glede razmejitve med poslovno in zasebno gradnjo pa bi predlagal, da imajo vsa dovoljenja že ustrezen naslov, npr.Stanovanjsko poslovna stavba.Ko bo objekt dograjen, se da oceniti vrednost dela stavbe, ki je za poslovno dejavnost , se vpiše v register in v davčni napovedi upošteva olajšavo za vlaganja. Tako sem že večkrat svetoval in ni bilo težav.
tipka - 26.04.2001 - 21:32
je mogoče že kdo kdaj slišal, da je davčna ravnala v korist davkoplačevalca ?????????
Dragica - 26.04.2001 - 22:17
vsa dokumentacija in potem vsi računi v zvezi z investicijo naj bodo
izstavljeni posebej za stanovanjski in posebej za poslovni del.
Cenitve pri že delujočem s.p. niso priznane, prinesle pa bi tudi izredne
prihodke.
Ali - 27.04.2001 - 20:39
Tiče je dal uporaben nasvet. Morda le bolj podrobna razdelitev stroškov na poslovni in neposlovni del. Ne vidim razloga, zakaj davkarija ne bi priznala cenitve licenciranega strokovnjaka, pa tudi izredne prihodke je moč znižati za lastna vlaganja (malo domišljije...) Pozdrav, Ali
Matjaž K - 03.05.2001 - 08:55
Nekaj bi rad dodal na temo cenitve.
Ne vem, zakaj se vsi strinjate s tem, da je naknadni vnos OS po ocenjeni vrednosti treba knjižiti med izredne prihodke (o bi bil primer, če bi se OS podarilo neposredno s.p.p.-ju).
Če pride do dokapitalizacije npr. d.o.o. s stvarnim vložkom po ocenjeni vrednosti, to primarno vpliva le na sredstva in kapital, ne pa na prihodke. Ne vem, zakaj bi pri s.p.p. to bilo drugače, saj je s.p.p.-jev kapitalski račun vsebinsko kapital, pa tudi enak dogodek ne more biti pri dveh različnih statusnih oblikah različno obravnavan.
LP