Naslov teme: javna dela-regres-pravičnost
5746 11.07.2005 - 08:08h / Ostalo / Avtor: srnica / 428 / 6
vedno znova naletim na sočutje do ljudi zaposlenih preko javnih del- prihaja čas dopusta-ljudje odhajajo na zaslužen dopust in k dopustu spada tudi regres. Ta pripada redno zaposlenim - zaposlenim preko javnih del pa ne, čeprav so zaposleni za leto dni in jim pripada celoten dopust(kot redno zaposlenemu) - kje je tukaj pravica? Tudi ti ljudje delajo , včasih še morda bolje kot redno zaposleni pa jim je ta pravica odvzeta! Ali obstaja kakšna možnost, da tudi delavec zaposlen preko javnih del dobi regres?
lalika - 11.07.2005 - 11:36
Na javna dela se ne spoznam, ZDR pa je glede tega v 131. členu povsem jasen:
(1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.
(2) Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega leta.
(3) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.
(4) V primeru, da ima delavec pravico le do sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.
srnica - 11.07.2005 - 13:53
to je vse o.k.-vendar pri javnih delih je malce zakomplicirano, ker nosi stroške dela tudi zavod za zaposlovanje-in tukaj se jaz vprašam ali je mogoče vendarle kje zapisano kako ravnati v primeru javnih del in ali se lahko delodajalec "naredi norega" in reče saj to se me ne tiče, ker ni nikjer nič zapisano in zakonsko določeno ali pa je država enostavno pozabila, da so tudi ti delavci upravičeni do dopusta in s tem do regresa in da se jim na ta način kratijo pravice iz delovnega razmerja. Za nameček tudi v pogodbah o javnem delu ni dorečeno nič v zvezi z regresom, odločbo o dopustu pa izda delodajalec pri katerem se javno delo izvaja
lalika - 11.07.2005 - 14:48
Ponavljam - kar se ZDR tiče, je pravica do regresa vezana na pravico do dopusta in izplačilo je zakonska obveza delodajalca. Če pa on to dobi regresirano od države ali ne, ni stavar ZDR oz. delovnega razmerja.
Delavec naj poskusi z opozorilom delodajalcu o kršenju pravic in če to ne zaleže, bo verjetno zalegel obisk delovnega inšpektorja.
ZASPANKA - 12.07.2005 - 12:09
V pogdbi med izvajalecem javnih del in Zavod za zaposlovanje je natančno opisano kakšne so obveznosti Zavoda in kaj mora izplačati delodajalec delavcemm, ki so vključeni v program javnih del. Tukaj gre namreč za posebno vrsto zaposlitve in se kot taka tudi prijavi na Zavodu za invalidsko in pokojninsko zavarovanje. Tudi mesečna delovna obveznost pri teh delavcih je različna.
srnica - 12.07.2005 - 12:43
vse to kar ste navedli drži in sem že sama v odgovoru laliki povedala, da so pogodbe med zavodom in delodajalcem, kjer ni nič zapisano glede regresa saj ga Zavod ne regresira-sprašujem le ali kljub temu ni delodajalec v prekršku, če ne izplača regresa oz., je delavec oškodovan za znesek regresa, saj odločbo o dopustu izda delodajalec. res je tudi , da so pogodbe individualne in tudi mesečna obveznost je različna in od mesečne oziroma tedenske obveznosti je odvisen dopust (53.čl Zakona o zaposlovanju), namreč delavcu pripadajo štirje tedni dopusta, sorazmerno na delovne dneve v enem tednu - se pravi če delavec dela 4 dni v tednu pomeni to 4dni x 4tedne = 16dni dopusta, pri polnem delovnem času pomeni to 20 dni dopusta itd. - razlaga Zavoda je samo ta, da oni regresa ne regresirajo, po zakonu o del.razmerjih pa jim bi naj pripadal.
ZASPANKA - 12.07.2005 - 14:10
Tudi naša družba ima zaposlene delavce preko javnih del. Že v preteklih letih sem se ubada s tem problemom in so mi na Zavodu za zaposlovanje dali tolmačenje (ustno), da morajo izvajalci javnih del izpolniti obveznosti iz pogodbe in nič drugega. V teh obveznostih pa ni nikjer zapisana obveznost za izplačilo regresa.
Mislim, da delodajalec ni dolžan delavcu iz programa JD izplačati regresa, ker ga pogodba ne zavezuje in gre še enkrat poudarjem za posebno vrsto zaposlitve