Naslov teme: zaloge in povprečna nab. cena
6390 18.08.2005 - 07:52h / Ostalo / Avtor: maja / 187 / 9
Zaloge v gost. lokalu se vodijo po povprečni nab. ceni, v računovodstvu pa po prejetih računih, ki imajo podlago prevzem v gostinstvu.
Zanima me ali je znan kakšen procent oziroma praksa pri odstopanju pri zalogi v gost.sklad. in računovodstvu zaradi drugačnega vrednotenja zalog.
Prevzemi so vrednostno usklajeni. Kakšna je praksa?
Zanima me ali je znan kakšen procent oziroma praksa pri odstopanju pri zalogi v gost.sklad. in računovodstvu zaradi drugačnega vrednotenja zalog.
Prevzemi so vrednostno usklajeni. Kakšna je praksa?
Matjaž K - 18.08.2005 - 09:29
"... v računovodstvu pa po prejetih računih, ki imajo podlago prevzem v gostinstvu".
To ni nobena metoda evidentiranja porabe. To je metoda izvirnega vrednotenja zalog, tj. po nabavni ceni.
Drugače povedano: ker/če računovodstvo nima podatka o tem, koliko je znašala količinska poraba materiala/surovin, potem ne more voditi analitične evidence materiala/surovin.
Če pa ga ima (ker ga je dobilo "s terena"), potem pa si ne znam predstavljati, zakaj bi nastajale razlike oz. da bi računovodstvo uporabljalo drugačno metodo vrednotenja porabe zalog, kot se uporbalja v analitičnem knjigovodstvu, ki se vodi "na licu mesta".
Kar hočem reči je naslednje:
prevzemi oz. nabava so tako usklajeni (drugače ne more biti - Vn po računu je Vn po računu). Poraba pa naj se v računovodstvu spremlja (vsaj v GK) samo finančno in se naj evidentira na podlagi (mesečenega) zbirnika porabe zalog, katerega podatki temeljijo na podatkih iz analitike.
Morebitne razlike med KV stanjem in stanjem po popisu pa menda ja vemo, kako se "razknjižijo".
lp
maja - 18.08.2005 - 09:37
Bila sem netočna. Zaloga se evidentira ( V GK ) samo finančno, prav tako poraba, ki jo dobimo od gostinstva. Kljub temu da prevzemi finančno ˝štimajo˝z gostinstvom (prav prekljukano vsak prevzem posebaj in preverjeno s fakturno vrednostjo v GK )in se zaloga razbremeni na podlagi izpisa porabe iz gostinstva, zaloga (finančno) ni ista v GK in gostinstvu.
Razlike znamo pokljižiti a vendar ni logično zakaj do njih pride?
Matjaž K - 18.08.2005 - 10:02
Zdaj se že bližamo jedru problema.
Glede na to, da je poraba v GK prevzeta po podatkih iz analitike sta lahko vzroka razlike med GK in analitiko samo dva:
1. razlika v evidentiranem začetnem stanju
2. razlika v evidentiranih nabavah (tukaj sicer pravite,d aimate vse prekljukano, ampak mogoče vseeno kakšna kljukica manjka)
Ne morem vam svetovati kaj drugega kot naslednje:
"zakopati" se bo treba v analitko in primerjati, kaj so tam vse evidnetirali kot nabavo - mogoče so vnesli kaj več (računi, ki niso bili predani v knjiženje za GK)/manj (spregledan račun) kot ste vnesli v GK.
lp
maja - 18.08.2005 - 10:09
Žal, ne manjka nobena kljukica, tudi zač.stanje je enako. Imate pa prav, brez tega, da grem iz računov. v gostinstvo in preverim sama - mogoče pa obstaja več prevzemov ( npr. tisti kar kupujejo z gotovino,pa do mene ne pride-da prilagodijo promet), ne bom prišla do dna. Lažje poti ni. Vseeno hvala.
Matjaž K - 18.08.2005 - 10:45
Ni kaj, dokumente (račune) o nabavi bo treba dati na mizo.
To, da ima vse kar je v GK kljukico še ne pomeni, da v analitiki ni kaj več/manj zaknjiženo (glede na to, da je začetno stanje usklajeno, je lahko samo to vzrok).
lp
p.s.
Tudi to, kar pišete (gotovinski računi) je možno - mogoče je kdo po pomoti v "uradne" evidence vnesel "črne zaloge".
P.S.2
Malo "brezvezna" ideja ampak vseeno preverite - da niso kje v analitiki nabavne vrednosti evidentirali po vrednosti z DDV!?
LARA - 19.08.2005 - 14:44
Razlika lahko nastane tudi zaradi tega, ker je poraba v gostinstvu vrednotena po povprečnih nabavnih cenah.
Najbolja metoda vrednotenja porabe je FIFO.
Ali imam prav?
Matjaž K - 19.08.2005 - 16:41
Metoda ne more biti vzrok - v GK je poraba namreč zaknjižena po (skupni) vrednosti, kot je v analitiki.
Izbira metode vrednotenja porabe zalog pa je "prosta".
Moje osebnomnenje pa je, da je v gostinstvu katerakoli druga metoda kot je tehtana povprečna cena "administrativni" samomor.
Več kot je nabav, večja je verjetnost različnih nabavnih cen, zdaj pa si predstavljate ovrednotenje porabe zalog:
Prvi liter soka soka je po 101, SIT, aja, naslednji liter je po 105, naslednji je 80 (ke rje bilo kupljeno na akciji) ...
Razlika v vrednosti porabe ki nastane zaradi LIFO in tehtanih povprčenih cen pa je 100x odtehtana z administrativnoenostavnostjo metode tehtane povprčenih cen (tukaj se cena za vrednotenje porabe izračuna samo 1x na mesec => tudi knjižba za porabo (posameznega artikla seveda) je samo ena na mesec).
lp
LARA - 22.08.2005 - 14:23
Ali ni po pravilniku, da se poraba in nabava pijač vodi dnevno?
Matjaž K - 23.08.2005 - 09:56
Moje mnenje je, da je s pojmom "poraba" (in nabava) mišljena količinska poraba (nabava).
Utemeljitev: Pravilnik tudi določa, da se stroški evidentirajo v skladu s SRS-ji, ti pa omogočajo tudi npr. tehtane povprečne cene, kjer se vrednotna poraba ne vpisuje dnevno (ker se ne more; najprej je treb apočakati do konca obračunskega obdobja, da s eizračuna tehtana povprečna cena za ovrendotenje porabljenih količin).
Pa tudi same listine ne omogočajo dnevnega vpisovanja vrednostn nabave in porabe (da gostinec za vse nabave tudi isti dan razpolaga z računom je iluzija).