Naslov teme: Odvisno razmerje in DDV
6399 18.08.2005 - 10:14h / Ostalo / Avtor: Boris JJ / 64 / 8
oseba A, ki dela po pogodbah o delu (in tudi avtorskih pogodbah) se odloči, da se prostovoljno registrira za namene DDV, vse pogodbe o delu pa so glede na merila v 18. členu ZDoh-1 odvisne.
Rešitev: oseba A izda fakturo (neto + DDV). ali se plačajo posebni davek, dohodnina in ostali prispevki, in če, kdo jih plača ter od kakšne osnove(menim, da bi moral naročnik od neta na računu odtegovati zneske)?!do tega problema pride zaradi nekonsistentnosti davčnih predpisov.
Rešitev: oseba A izda fakturo (neto + DDV). ali se plačajo posebni davek, dohodnina in ostali prispevki, in če, kdo jih plača ter od kakšne osnove(menim, da bi moral naročnik od neta na računu odtegovati zneske)?!do tega problema pride zaradi nekonsistentnosti davčnih predpisov.
Matjaž K - 18.08.2005 - 10:40
Če je odvisno potem se DDV ne bi smel zaračunati.
Boris JJ - 18.08.2005 - 10:47
lahko se, če ga želi, da si bo lahko odbijal tudi vstopnega.
pa še eno vprašanje: opraviš samostojen posel (torej tudi neodvisen) za 10 mio. kako z DDV? ali se z vidika DDV samostojen neodvisen posel smatra za dejavnost?
Matjaž K - 18.08.2005 - 10:56
Črn scenarij (na hitro):
Vstopni DDV je tisti DDV, ki ga zaračunavajo na računih davčni zavezanci, ki so identificirani za DDV.
DZ je oseba, ki neodvisno! opravlja dejavnost. Če je nekdo od odvisne dejavnosti zaračunal DDV, potem ga ni zaračunal v vlogi zavezanca.
=> odbitek DDV "adijos".
Za neodvisni enkratni posel menim, da ni (opravljanje) dejavnost(i).
Dejavnost je nekaj, kar se dela na daljši rok/večkrat. Merila za večkrat so "tako-tako" - spomnite se, ko smo imeli male davčne zavezance in se je tudi dajanje nepremičnin v najem pod 5 mio štelo za dejavnost in se je moralo evidentirati v P-RAČ in so morale te osebe izdajati račune (s klavzulo 1. odst 45. člena). Na temo se je DURS takrat "izkajšljal", da je dejavnost podana, če nekdo nekaj dela kontinuirano več! kot 12 mesecev.
Primer:
če nekajkrat na leto vsakoleto kupite in prodate nekaj stanovanj in to delate redno in neodvisno, potem je to dejavnost. (pri stanovanjih ne rbim poudarjati, da ste "v šubu" čez 5 mio).
Če pa enkrat (neodvisno seveda) prodate stanovanje za 10 mio, potem pa to ni dejavnost.
lp
Boris JJ - 18.08.2005 - 11:06
tako na pamet: ali ne obstaja neka določba, na podlagi katere lahko postaneš prostovoljno zavezanec za DDV (ali pa to morda velja samo za male DZ,ki ne dosegajo 5 mio)??
MARTIN KRPAN - 18.08.2005 - 11:11
Zadeva je zelo zapletena, zato je ne bi komentiral. Oba imata delno prav, nekonsistentnost davčnih zakonov je katastrofalna (eni kriteriji za odvisnost po ZDOH-1, drugi za ZDDV oz. jih sploh ni, kaj je redno opravljanje dejavnosti itd. itd.
Boris JJ - 18.08.2005 - 11:18
kriteriji bi naj bili popolnoma enaki, kot pojasnjuje eno izmed mnenj DURS-a (mislim, da iz leta 2004), tako da glede tega naj ne bi bilo problemov. drug problem pa je, ali je pogoj neodvisno opravljanje dejavnosti, da postaneš zavezanec za DDV in ali se lahko pravnoformalno registrira tudi nekdo, ki opravlja odvisno "dejavnost". glede tega se namreč z Matjažem strinjam, da v kolikor davčna sprejema nepravilne registracije in podeljuje "odvisnežem" status DDV identifikanta, se dejansko lahko pojavi problem pri odbitku. na predstavljen način je veljavnost takšne registracije vprašljiva in menim, da sploh nima učinka.
DIREKTOR - 18.08.2005 - 16:43
Res je, da je zakonodaja nejasna. V opisanem primeru pa se bolj nagibam k komentarjem Matjaža K.
Če bi za odvisno razmerje davčni zavezanec lahko (moral) obračunavati DDV, potem bi ga moral tudi, ko pri svojem delodajalcu prejema plačo, saj tudi le-to prejema v odvisnem razmerju.
Za DDV pa se lahko registrira vsak (prostovoljno), tudi če ne bo "nikoli" nič opravljal.
Boris JJ - 19.08.2005 - 08:39
dejansko se pojavi problem, ker je opredelitev odvisnosti (in s tem odločitev) pri prijavljanju v sistem DDV povsem v rokah posameznika. če oseba meni, da gre za odvisno razmerje, se sploh ne bi smela registrirati, oziroma bi bilo najbolj prav, da davčna takšne prijave ne bi sprejela.
zelo neverjetna varianta: prijaviš se v sistem DDV, ker misliš, da opravljaš neodvisno dejavnost in izstavljaš račune z ddv. pride davčna in ugotovi, da gre za odvisno razmerje in da nisi upravičen zaračunavati ddv. tvoje stranke, ki so si ddv odbijale tako niso imele pravice le tega odbijati.
skratka, načelo pravne varnosti je zaradi takšnih situacij zelo zapostavljeno in zadeva še zdaleč ni črno-bela ampak prej "mavričasta".