Naslov teme: Začetek opravljanja računovodskih storitev
6692 31.08.2005 - 08:09h / Ostalo / Avtor: A / 71 / 13
Zanima me kakšni so pogoji, da lahko začnem opravljati računovodske storitve kot s.p. (začela bi kot dopolnilno dejavnost poleg službe) imam višjo poslovno šolo - finančno računovska smer in 13 let izkušenj v računovodstvu. Kaj še potrebujem?
majak - 31.08.2005 - 08:49
Poslovni prostor, lahko najem oz. lastni (hišo), s tem da mora imeti hiša če je zgrajena po l.1965 uselitveno dovoljenje (ne vem kako se reče temu dovoljenju, ko se vseliš v novo hišo),če pa je pred l.1965 pa samo najemno pogodbo.Izpolnete vlogo na UE, na dursu se zmenite za akont. dohodnine, v registru se registrirate in to je to.
MAJA - 01.09.2005 - 19:57
JAZ NE BI JEMALA A-ji VOLJE DO DELA. MOJA IZKUŠNJA JE SLEDEČA:
IZPOLNILA SEM PRIGLASITVENI LIST, DODALA OVERJENI PODPIS, IZPOLNILA OBRAZCE ZA AJPES, (NOBENE AKONTACIJE DOHODNINE- popoldansko obrt sem odprla 1.1.2005) nihče me ni vprašal ne po izobrazbi, ne po izkušnjah, ne po poslovnem prostoru. Vem, da je to malo smešno, vendar tako je bilo. Ko sem se zanimala, kaj potrebujem mije na GZS odgovoril, da bo potrebno dovoljenje direktorja, kjer sem stalno zaposlena, pa ni bilo. Vprašala sem tudi glede poslovnega prostora, jim obrazložila, da bom dejavnost opravljala na domu,in je odgovoril, da bi bilo dobro, če bi imela ločen vhod, da mi nebi hodili ravno skozi kuhinjo, drugače pa da ni problema.
Po moje je najbolje, da se osebno zglasite na vaši upravi DURS in jih prosite za dokumentacijo, pa vam bodo vse razložili.
Želim vam uspešen pričetek
A - 31.08.2005 - 09:37
Kot sem slišala, se lahko registriram za delo na terenu - pri strankah in ne potrebujem poslovnega prostora. Kako pa je z izpitom za vodje računovodskih servisov na GZS - ali ni potrebno?
A - 31.08.2005 - 09:48
Pa še to - izkušnje imam z d.o.o. Kje bi lahko izvedela več o s.p.?
Mare - 31.08.2005 - 12:02
Kot je meni znano je izpit na GZS (licenca) zaželjena ampak, da zaenkrat še ni obvezna...popravite me , če se motim.
Rčunovodstvo na terenu je možna oblika dejavnosti.
Glede s.p.-jev (enostavcev), najboljša šola je, če poznate kakšnega izkušenega računovodjo, da vam v praksi razloži in pokaže.
Iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da na teh raznoraznih tečajih izveste samo grobo teorijo, praksa pa je potem čisto nekaj drugega.
Mag - 31.08.2005 - 13:24
Pripravljajo pa zakon o računovodenju. Kaj je notri vedo le posvečeni, ki so blizu "politiki" računovodskih servisov, GZS in morda še komu.Menda bo notri tudi to, kdo bo lahko opravljal računovodske storitve.
Matjaž K - 31.08.2005 - 13:29
V kolikor si kakšna instutucija ne bo izobrila "koncesije" za kasiranje izobraževanja in plačevanja opravljanja izpita, ki so ga že žnj-krat prodali v revijah/seminarjih/na faksu, potem načeloma nimam nič proti.
Kar hočem reči je naslednje: če bodo opravljanje dejavnosti pogojevali z licenco, potem naj te podeljuje država - in tudi preverjanje znanja naj se opravlja pod njenim okriljem (brez megalomanskih zneskov plačil za izobraževanje in pristop k opravljanju preizkusa). Drugače povedano: če ima država interes da zagotovi red na podorčju računovodenja, potem se naj to opravi na "stroškovno prijazen" način.
Mag - 31.08.2005 - 16:55
Prav imate, zakon v končni fazi sprejmejo državni organi, predloge pač lahko pripravljajo. G. Matjaž, če ima človek univ. diplomo s področja računovodstva in se je podpisal pod veliko bilanc (brez davčnih ali drugih
kazni) zakaj bi moral še na GZS ali drugam po licenco? In bi mi jo dal nekdo, ki se ni podpisal še pod nobeno? Poznan mi je primer, ko si je nekdo preko ustavnega sodišča izboril, da sme na podlagi pridobljenih 25 letnih izkušenj v svojem poklicu opravljati s.p. In zakaj bi tu moralo biti
drugače?
Matjaž K - 31.08.2005 - 17:43
Strinjam se z argumenti nekaterih, da diploma ni jamstvo za kakovost.
Svoje odigrajo tudi izkušnje, smisel in razumevanje za filozofijo računovodstva/davkov/prava, sposobnost izvedbe teoretičnih rešitev v praksi, dodatno izobraževanje in nenazadnje tudi "zicleder".
To, da bi preizkušanje potekalo pred "paradržavnimi" in zasebnimi institucijami mi je tudi sprejemljivo, ni pa mi sprejemljivo, da bi pogoj za pristop k preizkusu za pridobitev licence bil obvezno "mastno plačano" opravljeno izobraževanje pri teh institucijah. Prav tako se ne strinjam, da bi se za sam izpit plačevalo.
Naj država x krat na leto razpiše izpitne roke; izpite naj ocenjujejo strokovne osebe iz teh "paradržavnih" in zasebnih institucij (npr. na podlagi imenovanja) - plačilo za popravljanje izpitnih nalog naj krije država - če izpit opraviš opraviš, če pa padeš pa bo pač treba študirati (kako, kje, po kakšni ceni pa naj se na podlagi ponudb na trgu odloči oseba, ki ni opravila izpita).
lp
Saja - 01.09.2005 - 11:07
Iz vaših ust v božja ušesa!
Se pa strinjam, da je licenciranje potrebno urediti.
LP
S. - 01.09.2005 - 15:59
Evo, če si zagreta, resna in iz bližine Ljubljane pridi k meni in ti pomagam. Povem kaj rabiš in kako začneš. Potrebovala bi namreč sodelavko.
Če mi zaupaš tvoj mail al pa telefon, se ti javim.
Marijan - 01.09.2005 - 23:26
Velja enako, kot je ponudila ga. S; če si iz Ljubljane, pokliči.
Mogoče se najde boljša rešitev.:)
lp
A - 05.09.2005 - 13:01
Moj mail AndrejEna@volja.net