Naslov teme: znižanje prispevkov / s.p.
6868 07.09.2005 - 08:49h / Dohodnina / Avtor: majsin / 63 / 5
Ker smo izgubili velik posel, ne moremo več plačevati prispevkov, kot nam je bilo naloženo.
Kaj lahko storimo?
Prosim nekoga, ki je v kratkem vlagal prošnjo za znižanje prispevkov, če mi lahko obrazloži postopek.
Kaj lahko storimo?
Prosim nekoga, ki je v kratkem vlagal prošnjo za znižanje prispevkov, če mi lahko obrazloži postopek.
Mare - 07.09.2005 - 10:34
Napišete prošnjo za zniženje prispevkov (čim bolj obširno) in jo nesete na DURS. Potem pa vam oni pošljejo listo z dodatnimi zahtevami. Obvezen je pregled knjig....
Naj pa vam povem, da postopek traja kar nekaj časa in da država zelo težko pristane na znižanje prispevkov.
Za eno od naših strank smo na koncu obupali, tako, da smo potem rajši ustanovili d.o.o. , s.p. pa enostavno zaprli.
Pa veliko sreče. LP!
Matjaž K - 07.09.2005 - 13:25
O znižanju prispevkov ne odloča DURS.
Ker so vsi prispevki vezani na zavarovalno osnovo, ki se določa za prispevke za PIZ je najbolje "ciljati" na znižanje te osnove - vloga se poda na ZPIZ in je zelo obsežna.
->
Znižanje zavarovalne osnove je urejeno »dvotirno« in sicer:
Pravilnikom o določanju zavarovalnih osnov in postopku za razvrščanje v zavarovalne osnove (Ur.l. RS, št. 45/2000, 19/2002, 112/2002 Skl.US: U-I-307/98-38) – ta ima podlago v 8. odstavku 209. člena ZPIZ-1-UPB2
Sklepom o kriterijih in merilih za znižanje zavarovalne osnove za plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Ur.l. RS, št. 58/2002) – ta ima podlago v 266. členu ZPIZ-1-UPB2.
Kar je »zanimivo« je, da Pravilnik in Sklep oba določata, kaj je treba priložiti vlogi - zahtevku za znižanje zavarovalne osnove, s tem da:
- je v Pravilniku izrecno našteto (v smislu vrste listin), kaj je treba vlogi priložiti (13. člen Pravilnika)
- v Sklepu ni izrecno našteto (v smislu vrste listin), kaj je treba vlogi priložiti, temveč je samo splošno (opisno) določeno, kaj se vlogi priloži,
- Sklep, za razliko od Pravilnika, vsebuje tudi določbe o pogojih, kdaj oz. v katerih primerih lahko zavezanec vlogo poda, medtem ko Pravilnik določb o pogojih ne vsebuje.
V zasnovi si Sklep in Pravilnik ne nasprotujeta, temveč (prej) dopolnjujeta (Sklep ureja pogoje, kdaj je možno vlogo podati, Pravilnik pa natančno opredeljuje, katere listine je treba predložiti) iz česar bi izhajalo, da je v postopku podaje vloge za znižanje zavarovalne osnove oba podzakonska predpisa treba brati in upoštevati komplementarno.
V glavnem obsega papirologija naslednje:
Pravilnik 13. člen
V zahtevi iz prejšnjega člena mora zavarovanec predložiti podatke, ki dokazujejo spremembo v pričakovanem poslovnem izidu in ogroženost njegovega nadaljnjega poslovanja, in sicer:
– davčni obračun oziroma davčno napoved za preteklo leto,
– enake podatke kot po prvi alinei tudi za obdobje tekočega leta do vložitve zahteve skupaj s primerljivimi podatki za enako obdobje preteklega leta,
– oceno poslovnega izida za tekoče leto oziroma dokazilo o spremembi katastrskega dohodka v tekočem letu,
– zadnjo odmerno odločbo in zadnjo odločbo o odmeri dohodnine,
– zadnji obračun prispevkov, ki ga je potrdil davčni organ,
– dokazila o ogroženosti njegovega nadaljnjega poslovanja zaradi plačevanja prispevkov od določene osnove.
Kar pa JE problem pa je naslednje:
Ogroženost je po Sklepu podana samo, če:
Sklep 6. člen
Ogroženost nadaljnjega poslovanja zavarovanca zaradi plačevanja prispevkov od predpisane zavarovalne osnove se presoja po naslednjih merilih:
– negativen tekoči in pričakovani poslovni izid;
– odhodki dolgoročno !!! presegajo prihodke!! najmanj za znesek razlike med prispevkom od predpisane zavarovalne osnove in prispevkom od nižje zavarovalne osnove.
Če bo o vlogiodločal kakšen formalist, bo vlogo zavrnil, v kolikor v medletnem izkazu poslovnega izida oz. prognozi za tekoče leto ne bo videl negativnega poslovnega izida.
Paula - 07.09.2005 - 11:31
Vlogo oz. zahtevo za znižanje zavarovalne osnove dvignete na ZPIZ-u in tam je vse našteto, kaj potrebujete. Je pa res problem karkoli doseči, ker so kriteriji katastrofalni (glejte Sklep o kriterijih - Ur.l.RS št. 58/2002). Mi smo trenutno v fazi pritožbe na odločbo, v kateri so nam zavrnili zahtevo. Veliko uspeha!
LP
Matjaž K - 07.09.2005 - 13:26
Drži, katastrofalni pogoji (imeti moraš izgubo).
Anita* - 08.09.2005 - 15:47
...in, ko enkrat uspeš, je nova osnova šele od naslednjega meseca dalje, postopek pa je tako dolg, da ti pride v poštev samo kake štiri mesece. Vzemite kredit za prispevke, nekoč boste imeli fino penzijo!!