krpan in druščina postani član

Naslov teme: Plačilo magisterija zaposlenemu direktorju

7107  15.09.2005 - 08:14h / Ostalo / Avtor: Stanko / 62 / 4

Direktor-solastnik družbe je v trejtem letniku (pripravlja magistersko nalogo) magisterija. V družbi se je zaposlil šele v letošnjem letu. Sedaj želi, da mu podjetje plača zagovor magisterske naloge - cca 300.000 SIT. Izobražuje se v zvezi z dejavnostjo družbe v kateri je zaposlen.

Mene pa muči naslednje
1) Ali gre na družbi takšno plačilo lahko v stroške ?
2) Ali je potrebno ta znesek razmejevati ?
3) Ali bi mu bilo možno plačati tudi šolnino za nazaj (za prvi in drugi letnik, ko še ni bil zaposlen v družbi) ?

Anita je nekaj strani nazaj odgovorila "Za nazaj ne - kam pa pridemo! Samo za naprej, po pogodbi o izobraževanju, in seveda gre v stroške."

Mene pa zanima zakaj ne tudi za nazaj ?
+ Ali ostali "solnino" razmejujete po letih, glede na to, da se nanasa vsaj na dve leti ?

lalika - 15.09.2005 - 09:15

Zakaj ne "za nazaj"? Če potrebuje pri delu tudi znanje tujega jezika in se je le-tega pričel učiti že v vrtcu - ali boste tudi to plačali "za nazaj"?

Stanko - 15.09.2005 - 09:44

Razmišljam, da če ima podjetje nekaj od tega, da bi se lahko plačalo tudi za nazaj. V pogodbi o plačilu šolnine zaposlenemu se opredelijo pravice in obveznosti. Ampak bom pustil to...

Malo me muči še to blesavo plačilo zagovora magisterske naloge. Ali gre to lahko v stroške leto, ko se plača, čeprav bo zagovor morda naslednje leto, ko sploh ne bo več vpisan v letniku ?

Marijan - 15.09.2005 - 10:02

Stanko :
-------------------------------
Razmišljam, da če ima podjetje nekaj od tega, da bi se lahko plačalo tudi za nazaj.

V pogodbi o plačilu šolnine zaposlenemu se opredelijo pravice in obveznosti. Ampak bom pustil to...



Če smo realni in objektivni, 90% vseh izobraževanj posameznikov po naravi ne sodi med stroške podjetja. Znanje, ki ga pridobi posameznik je trajno njegovo in ima podjetje od tega korist, ali ne.

Izjema so mogoče kakšna specifična znanja, ki jih posameznik ne more "odnesti s sabo" oziroma niso splošna in uporabna na drugih mestih.

lp

Stanko - 15.09.2005 - 10:32

he, he...bi se dalo filozofirat.

Osebno mislim, da je potrebno gledat bolj ozko, za davčne potrebe je to v smislu, da mora biti vsebina predavanj po vsebini uporabljiva pri delodajalcu, prinaša dohodke, pripomore k ustvarjanju...Pogodba pa definirana v stilu, da ima delavec tudi določene obveznosti v razmerju do delodajlaca (plačnika izobraževanja)

Če gledamo iz stališča, da vsako znanja delavec vzame sabo (npr. ob odpovedi), potem ne bi bilo nič davčno priznano. Vsako znanje pa je možno tudi uporabiti pri drugem delodajalcu. Četudi je še tako specifično ter ozko usmerjenjo.