Naslov teme: Prenehanje s.p.
7112 15.09.2005 - 10:02h / Dohodnina / Avtor: CILKA / 83 / 9
Imam s.p. in bom prenehal z dejavnostjo. Dejavnosti ne bom prenesel na nikogar. Na s.p.-ju imam osnovna sredstva. Ali se vrednost teh sredstev evidentira kot prihodek v zaključni bilanci, ki jo moram narediti?
Matjaž K - 15.09.2005 - 10:14
V izkazu poslovnega izida ni prihodek.
Je pa prihodek v davčnem obračunu dohodka iz dejavnosti (s tem da se ti davčni prihodki izračunajo kot razlika med primelrjivo tržno in knjigovodsko vrednostjo sredstev).
Obrazca davčnega obračuna pa še ni.
lp
CILKA - 15.09.2005 - 10:41
Hvala za odgovor. Vprašal bi še, kje piše, da se davčni prihodki izračunajo kot razlika med primerljivo tržno in knjigovodsko vrednostjo sredstev.
Lp
Matjaž K - 15.09.2005 - 11:27
V ZDOH-1 to ne piše, je pa DURS izdal takšno pojasnilo.
Ugotavljanje davčne osnove pri odtujitvi sredstev
Pojasnilo DURS, št. 42401-89/2005, 21. 1. 2005
Zakon o dohodnini (Uradni list RS, št. 54/04, 56/04 - popr., 62/04 - popr., 63/04 - popr., 80/04 in 139/04), v nadaljevanju: ZDoh-1, v prvem odstavku 38. člena določa, da kot odtujitev sredstev pri ugotavljanju davčne osnove po tem poglavju zakona (poglavje 2.1) velja tudi prenehanje opravljanja dejavnosti.
Slovenski računovodski standardi določajo, da se pri odtujitvi sredstev razlika med čisto prodajno vrednostjo in knjigovodsko vrednostjo odtujenega sredstva prenese med prevrednotovalne poslovne prihodke (če je čista prodajna vrednost višja od knjigovodske) oziroma med prevrednotovalne poslovne odhodke (če je knjigovodska vrednost višja od čiste prodajne).
Glede na določbo prvega odstavka 38. člena ZDoh-1 se pravilo iz slovenskih računovodskih standardov smiselno upošteva pri obravnavi sredstev ob prenehanju opravljanja dejavnosti.
CILKA - 15.09.2005 - 12:48
Najlepša hvala za odgovor.
Še eno vprašanje: npr., da bi dejavnost prenesel na naslednika in ne bi izpolnjeval pogojev, ki jih določa 38. člen. Tako bi se najprej pri mojem zaključnem davčnem obračunu evidentirala razlika med čisto prodajno vrednostjo in knjigovodsko vrednostjo odtujenega sredstva med prihodki. Nato pa bi se tudi pri nasledniku, ki bi prevzel dejavnost, tržna vrednost osnovnih sredstev evidentirala kot prihodek.
Ali razmišljam pravilno?
Matjaž K - 15.09.2005 - 13:10
Glede davčnih prihodkov pri vas: drži.
Glede prihodkov pri prevzemniku:
Glede tega primera sem mnenja, da je zadeva v ZDOH-1 delno nedorečena.
2. odst. 38. člena ZDOH-1 določa naslednje:
(2) Kot pridobitev sredstev se pri ugotavljanju davčne osnove po tem poglavju zakona šteje tudi pridobitev sredstev ob prevzemu nadaljevanja opravljanja dejavnosti. Prihodki se upoštevajo v skladu z računovodskimi standardi.
V primeru, ko bi nekdo prevzel dejavnost zatem, ko se je registriral, potem mora za vrednost teh sredstev v svoji pasivi izkazati dolgoročne rezervacije prihodkov, katere nato razrešuje glede na znesek obračunane amortizacije. Da je temu tako izhaja že is SRS (osebno ne vem, zakaj je to še enkrat zapisano v ZDOH-1).
Vendar takšna rešitev ne pride v poštev, če nekdo sredstva pridobi pred !!registracijo. Osebe ki (še) ne opravljajo dejavnosti namreč ne vodijo knjigovodstva in posledično ne morejo izkazovati dolgoročnih rezervacij prihodkov (in je posledično ta drugi odstavek brezpredmeten). Ko pa se registrira pa gre za vnos sredstev ob pričetku opravljanja dejavnosti.
Čisto na koncu pa še naslednje:
tudi če se dejavnost prenese na drugega (že registriranega) zasebnika pod pogoji iz 4. odst. 38. člena je ta prenos vsaj iz njegovega vidika en velik uzakonjen "švingl" (v korist države). Kot sem že napisal: oblikovati mora rezervacije prihodkov in jih razreševati skladno s pojavljanjem amortizacije teh sredstev => efekt = + / - = 0,00.
lp
Liza - 15.09.2005 - 13:38
Zanima me,
- kako se določi primerjljiva tržna vrednost sredstev za osnovna sredstva?
- če je sredstvo že v celoti odpisano - nima knjižne vrednosti, in se po prenehanju s.p. dejansko ne bo več uporabljalo (nima niti tržne vrednosti) - kako se to dokazuje, da je za dacarje vredu?
- ali lahko da s.p. družbi , katere lastnik je, osnovno sredstvo v brezplačen najem (povezani osebi)?
Že v naprej hvala za odgovore,
Matjaž K - 15.09.2005 - 14:00
"- kako se določi primerjljiva tržna vrednost sredstev za osnovna sredstva?"
a) cenilec
b) v lastni "režiji" (s pomočjo katalogov, cenikov, ponudb v oglasnikih)
"- če je sredstvo že v celoti odpisano - nima knjižne vrednosti, in se po prenehanju s.p. dejansko ne bo več uporabljalo (nima niti tržne vrednosti) - kako se to dokazuje, da je za dacarje vredu? "
a) cenilec
b) v lastni "režiji" (s pomočjo katalogov, cenikov, ponudb v oglasnikih)
"- ali lahko da s.p. družbi , katere lastnik je, osnovno sredstvo v brezplačen najem (povezani osebi)?"
Brezplačenega najema ni - pojem najemne pogodbe vsebuje tudi pojem plačila. Obstaja po psoja oz. posodbena pogodba.
Lahko da, ampak (mislim da je Boris JJ nekaj tem prej to že napisal), lahko nastanejo težave zaradi transfernih cen - pri posoji cene iscer ni, ampak brdavs lahko tudi izpodija samo vsebino pogodbe oz. gre dokazovati, da v primeru posla med nepovezanimi osebami do sklenitve posodbene pogobe ne bi prišlo.
lp
mati: - 16.09.2005 - 13:20
Spoštovani Matjaž,
občudujem vašo nesebičnost. Mislim, da brez vas ta forum ne bi bil tako berljiv in živ.
Hvala in lep vikend
Liza - 16.09.2005 - 07:15
Hvala lepa za odgovore g. Matjaž,
pa lep in uspešen dan !!!