krpan in druščina postani član

Naslov teme: dnevnica ali nadure

7190  19.09.2005 - 15:23h / Ostalo / Avtor: LIDI / 538 / 9

Vidim, da mi ni jasna razlika?
Ali mi lahko kdo pojasni:
- delavec je na službeni poti 10 ur: to pomeni, da dobi dnevnico in 2 naduri, ali ne?
- delavec je na poti 1 dan in pol: dobi 2 dnevnici, kaj pa nadure???

Moje mišljenje do sedaj je bilo, da je dnevnica nadomestilo za prehrano in plačilo za nadure - nismo izplačevali nadur. Če je kdo želel koristiti nadure- ni dobil dnevnice, ampak smo omračunali prehrano pri plači.

Pa mi res ni jasno. Prosim pomagajte. HVALA.

keka - 19.09.2005 - 15:26

Dnevnica je nadomestilo za prehrano na službeni poti - ko dobiš dnevnico, ne dobiš nadomestila za malico. Nadure pa so nadure - ko delaš preko svojega delovnega časa. Ampak delodajalci ti dajo dnevnico, kot da je za nadure. Pa ni.

Matjaž K - 19.09.2005 - 16:23

Ravno pri večdnevnih potovanjih je "križ".

Primer:

"Odpikate" npr. 1. del dvodnevnega seminarja, potem pa greste popoldne malo v bazen, zvečer v lajf, kjer se ga nacugate, ko pridete v hotel greste spat, zjutraj na zajtrk, potem pa dalje na drugi del seminarja.

Bazen, lajf, cuganje, spanje kot delovni čas? Dvomim. Sicer je nekdo res odsoten po "komandi" odgovorne osebe, ampak vseeno - najamnj kar lahko zaključimo je, da so tukaj so zadeve nedorečene.

lp

Tiče - 19.09.2005 - 21:50

Višina dnevnice je odvisna od časa odsotnosti od odhoda in vrnitve.Nadura pa naj bi veljala za efektivno delo in ne za čas potovanja. Tako je moje mnenje.

Notranja revizorka - 20.09.2005 - 07:40

Se ne morem strinjati!!!! Kaj je potovanje moja privat zadeva?

Matjaž K - 20.09.2005 - 08:03

Ni, ampak da je bazenjenje/lajf/spanje kot normalno delo plačana zadeva, to pa jetudi "tako-tako".

lp

PIKA - 20.09.2005 - 09:47

Poslovna potovanja niso samo "seminarji". Kaj pa delavci , ki so šli v bivše južne republike in še nesli glavo na prodaj za blagor podjetja?

lalika - 20.09.2005 - 10:05

Upam, da to ni vaše profesionalno (revizorsko) stališče, ampak privatno mnenje, do katerega imate pravico, pa čeprav je nesmiselno.

Osebno se strinjam (in uporabljam) stališče ZDS, da se na službeni poti izplačajo nadure v primeru, ko gre za delo preko rednega delovnega časa - za tisto delo, za katerega ima delavec sklenjeno pogodbo o DR. Če v pogodbi ni eksplicitno zapisano, da je njegovo delo tudi to, da se vozi na službeno pot, potem čas, prebit na poti, ne šteje v osnovo za obračun nadur. Temelj za tako trditev najdete v ZDR, kjer je definiran efektivni delovni čas. Podobno potem velja tudi za savnanje, popivanje in druge obvezne aktivnosti v času, ko bi naj bili na seminarjih...

Pa še konkretni primer: delavci se peljejo na delo na terenu s službenim kombijem. Odsotni so npr. 13 ur, od tega so 3 ure porabili za pot, 10 ur pa so delali. Voznik ima v PZ zapisano, da med drugim tudi vozi sodelavce na teren. Vsem se priznata 2 naduri, vozniku pa pripada 5 nadur, saj je opravljal delo po PZ dalj časa, kot ostali. Ostalim za 3 ure vožnje ne pripada nič - niti "ure v dobro", niti kaj drugega. V PZ pa imajo zapisano, da opravljajo delo občasno na terenu in da so v primeru potrebe dolžni delati v podaljšanem delovnem času, ki ga delodajalec odreja v skladu s predpisi...

A. - 20.09.2005 - 10:19

Tiče ima prav. Tudi sama sem bila v dilemi, ali priznati tudi nadure, v primeru, da se službena pot zavleče npr. do večera. Vprašanje sem zastavila na Info piko od GZS in dobila podoben odgovor, da se nadure ne obračunajo, upošteva se efektivni čas, torej 8 ur. Lahko, da imajo nekatera podjetja v svojih pravilih napisano v kakšnih primerih se na službeni poti upošteva nadura, vendar je teh malo. V glavnem efektivni delovni čas po ZDR.
lp

* - 21.09.2005 - 10:42

kako pa je z nadomestilom za ločeno življenje?
npr: greš za 1 mesec na šolanje v tujino

dejstvo je, da si odsoten po komandi delodajalca in to če uživaš v bazenu...ali pa če se zapreš v sobo. nakaj pač moraš početi.
si pa stran od familije.