Naslov teme: Storitve prevajanja
7502 29.09.2005 - 13:05h / DDV / Avtor: Prevajalka / 75 / 4
Muči me naslednje vprašanje. Sem zavezanka za DDV in opravljam storitve prevajanja za podjetje v Nemčiji, ki pa ni davčni zavezanec (nima ID številke). Zanima me, če moram obračunati DDV za prevajalske storitve podjetju iz Nemčije, ki ni davčni zavezanec. Za pomoč se najlepše zahvaljujem.
TeVe - 29.09.2005 - 21:41
17. člen ZDDV (kraj opravljanja storitev)
(3) Ne glede na prvi odstavek tega člena se pri storitvah:
3. svetovalcev, inženirjev, odvetnikov in notarjev, revizorjev in računovodij, tolmačev, prevajalcev in podobnih storitvah, storitvah računalništva in dajanja informacij;
za kraj opravljanja storitev šteje kraj, kjer ima naročnik sedež ali stalno poslovno enoto, za katero je storitev opravljena, oziroma če takega kraja ni, kraj, kjer ima stalno prebivališče ali običajno prebiva, če so storitve opravljene za naročnika s sedežem izven Skupnosti ali za davčnega zavezanca s sedežem v drugi državi članici.
(4) Za kraj opravljanja storitev iz 11. točke tretjega odstavka tega člena, ki jih davčni zavezanec, ki ima sedež ali stalno poslovno enoto, iz katere je opravljena storitev, izven Skupnosti, oziroma če takega kraja ni, kraj, kjer ima stalno prebivališče ali običajno prebiva izven Skupnosti, opravi osebi, ki ni davčni zavezanec, ima pa sedež oziroma stalno prebivališče ali običajno prebiva v državi članici, se šteje kraj, kjer ima oseba, ki ni davčni zavezanec, sedež, stalno prebivališče ali kjer običajno prebiva.
Torej - DDV je v Sloveniji.
mateja - 30.09.2005 - 08:47
TeVe, ne vem, na podlagi česa ste prišli do zaključka, da se DDV obračuna v Sloveniji. Po tem, kar ste napisali, jasno sledi, da je kraj obdavčitve Nemčija. Vprašanje je le, ali se mora naša prevajalka tam registrirati kot davčni zavezanec.
V praktikumu 1 (str.48)pa je za tak primer napisano, da mora MALI davčni zavezanec (v našem primeru Nemec)obračunati in plačati DDV od vrednosti prejetega računa, nima pa pravice do odbitka vstopnega DDV. Meni osebno se zdi ta trditev sporna.
Matjaž K - 30.09.2005 - 10:03
Sem hotel podobno napisati.
V 17. členu je uporabljen izraz davčni zavezanec in ne DZ identificiran za namene DDV. Upam, da ločujete oba pojma (definicija DZ je v 13. členu ZDDV).
Glede samoobdavčitve tega "malega nemškega DZ": iz analogije, kako je ta stvar urejena v RS (npr. mali DZ prejme račun za odvetniške storitve iz Nemčije - obrčaunati in plačati mora DDV; pravice do vstopnega DDV pa nima) se mi zdi rešitev iz Praktikuma korektna.
Je pa res, da je "hec" pri izdaji računa in izpolnjevanju I-RAČ. Tu se zahteva navedba nemške ID za DDV, ki pa je mali nemški DZ nima (podobna "blesarija" je, če npr. opravite storitve iz 3. odst. 17. člena ZDDV DZ, ki ima sedež izven EU npr. Hrvatu - oni tudi nimajo ID za DDV).
lp
Prevajalka - 30.09.2005 - 13:39
Vsem hvala za trud, toda žal vidim, da enostavnega odgovora ni. Ali moram ali mi ni potrebno obračunati DDV, ali se moram v Nemčiji registrirati kot zavezanec za DDV ali ne. Verjetno pa je edina zanesljiva stvar ta, da obračunavam DDV, ki mi ga nemci ne bojo priznali in mi bodo plačevali neto zneske po izstavljenih računih.