Naslov teme: PRELOG ZAKONA O RAČUNOVODENJU
7695 07.10.2005 - 08:59h / DDPO / Avtor: DDDD / 114 / 21
Na vabilu za 7. kongres ZRS pri GZS, sem opazil da bo predstavljen predlog
Zakona o računovodenju, kateri naj bi omejil nelojalno konkurenco, opredelil materialno in kazensko odgovornost računovodij itn. Baje je predlog že bil predstavljen v javnosti. Ali kdo kaj več ve o tem predlogu zakona?
LP
Zakona o računovodenju, kateri naj bi omejil nelojalno konkurenco, opredelil materialno in kazensko odgovornost računovodij itn. Baje je predlog že bil predstavljen v javnosti. Ali kdo kaj več ve o tem predlogu zakona?
LP
Matjaž K - 07.10.2005 - 09:25
"omejil nelojalno konkurenco"
Zakaj imamo:
Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence (uradno prečiščeno besedilo) /ZPOmK-UPB1/
(Ur.l. RS, št. 99/2004)
4. Zakon o varstvu konkurence /ZVK/
(Ur.l. RS, št. 18/1993, 56/1999, 110/2002)
tržno inšpekcijo in častno razsodišče pri GZS?
"opredelil materialno in kazensko odgovornost računovodij"
Zakaj imamo:
Obligacijski zakonik /OZ/
(Ur.l. RS, št. 83/2001, 32/2004)
Kazenski zakonik (uradno prečiščeno besedilo) /KZ-UPB1/
(Ur.l. RS, št. 95/2004)
Zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja (uradno prečiščeno besedilo) /ZOPOKD-UPB1/
(Ur.l. RS, št. 98/2004)?
Me pa zanima, če v zakonu (predlogu zakona oz. tezah) piše, kdo si bo zakoličil vrtiček za kasiranje v zvezi s podeljevanjem licen?
od - 07.10.2005 - 10:32
Bi lahko malo bolj obrazložili, kaj ste hoteli povedati? Ne razumem dobro.
Matjaž K - 07.10.2005 - 11:51
Da ne rabimo še enega predpisa, s katerim se bo izumljala topla voda.
Če bi ta država bolje funkcionirala oziroma izvajala že obstoječe predpise, ne bi bilo potrbe po izumljanju tolpe vode in takih ali drugačnih zakonih.
od - 07.10.2005 - 12:12
Nekako mi ne gre skupaj. Napisali ste, da ste pokrovitelj kongresa računovodskih servisov, nekdo je napisal, da se tam obravnava predlog zakona o računovodenju, tukaj pa pišete o še enem predpisu, s katerim se bo izumljala topla voda.
Smo tudi taki, ki menimo, da bi moralo biti prostovoljno članstvo v Gospod. zbornici (tam je tudi združenje sevisov).S članarino torej financiramo tudi nekaj(beri pripravo predloga zakona o računovodenju), o čemer imamo različna mnenja in pripombe. In kaj sedaj?
MARTIN KRPAN - 07.10.2005 - 12:57
Matjaž K. ni pokrovitelj kongresa, temveč naše podjetje. Toliko za razumevanje celotnega "procesa". Je pa Matjaž K. avtor knjige, s katero bomo MI pokrovitelji kongresa. Pokroviteljstvo pa pomeni, da nismo donatorji, temveč sponzorji, torej pričakujemo tudi določen marketinško-komercialni in - seveda - tudi finančni učinek.
DDDD - 07.10.2005 - 11:26
To tudi mene zanima kdo bo kasiral s podeljevanjem licenc, glede na to, da je predlagatelj zakona GZS, predvidevam da oni čeprav imam občutek, da Inštitut za revizijo bolje lobira in me nebi presenetilo če bi se oni priborili do tega "privilegija".
njofra - 07.10.2005 - 12:22
A bo že kdo povedal, kje se dobi osnutek tega čuvenega zakona o računovodenju, preden postanem živčen!
Marijan - 07.10.2005 - 18:27
je pravi naziv teme o kateri govorite.
Po tem, kaj piše v vabilu na konferenco in na straneh GZS gre za teze, ki naj bi bile podlaga za morebitno pripravo zakona o računovodski dejavnosti.
Mislim, da je na GZS že enkrat bilo srečanje/debata o tem, ne gre za nobeden predlog zakona, ali kaj podobnega. Tudi nisem zasledil, da bi zadeva bila "predstavljena javnosti".
Zelo se strinjam z odgovori predhodnikov.
Čeprav bi na prvi pogled rekli, da bo "kartelizacija" računovodenja blagodejno vplivala na delo in prihodke marsikaterega računovodje mislim, da gre za preživete zadeve, ki jih bodo javnost in stranke dočakale na nož.
lp
frfa - 08.10.2005 - 10:41
preko GZS je že bil predstavljen javnosti..
Z A K O N O R A Č U N O V O D S K I D E J A V N O S T I
(PREDLOG ZA RAZPRAVO NA RAZŠIRJENI UO ZRS 30.5.2005)
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina zakona)
(1) Ta zakon ureja subjekte in pogoje za opravljanje računovodske dejavnosti, pogoje za opravljanje računovodske dejavnosti oseb iz držav Evropske Unije, evidence ter inšpekcijsko nadzorstvo nad izvajanjem tega zakona.
(2) S tem zakonom se Gospodarski zbornici Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zbornica) podeljuje javna pooblastila na področju računovodske dejavnosti.
2. člen
(pomen izrazov)
(1) Računovodska dejavnost je dejavnost, ki jo kot pridobitno gospodarsko dejavnost opravljajo gospodarske družbe in samostojni podjetniki posamezniki v skladu s tem zakonom in zakonom, ki ureja gospodarske družbe.
(2) Računovodske storitve so zlasti storitve iz 5. člena zakona.
(3) Računovodska družba je gospodarska družba oziroma samostojni podjetnik posameznik, ki opravlja računovodsko dejavnost.
(4) Strokovni vodja računovodske družbe je fizična oseba s potrdilom o usposobljenosti za strokovnega vodjo računovodskega servisa.
(5) Naročnik storitev je fizična ali pravna oseba, ki z računovodsko družbo sklene pisno pogodbo o opravljanju storitev računovodenja.
(6) Licenca je dovoljenje za opravljanje računovodske dejavnosti na območju Republike Slovenije.
(7) Kodeks računovodskih družb je Kodeks, ki ga sprejme strokovno združenje.
(8) Strokovno združenje je združenje pri Gospodarski zbornici Slovenije, v katerega so vključene računovodske družbe.
(9) Register družb, ki so pridobile licence je seznam, v katerem so vpisane družbe, ki so pridobile licenco.
(10) Imenik vodij računovodskih družb je seznam, v katerem so vpisane osebe, ki so pridobile potrdilo o usposobljenosti za strokovnega vodjo računovodske družbe.
3. člen
(izvajalci računovodskih storitev)
Računovodske storitve lahko pod pogoji, določenimi s tem zakonom in v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, opravljajo gospodarske družbe in samostojni podjetniki posamezniki oziroma samostojne podjetnice posameznice (v nadaljnjem besedilu: samostojni podjetnik posameznik).
4. člen
(tuji izvajalci računovodskih storitev)
Tuje pravne in fizične osebe iz držav, ki niso članice Evropske unije, ki so v matični državi pridobile pravico do opravljanja računovodske dejavnosti, lahko v skladu s tem zakonom opravljajo računovodsko dejavnost v Republiki Sloveniji ob pogoju vzajemnosti.
5. člen
(vrste računovodskih storitev)
(1) Računovodske storitve obsegajo osnovne računovodske storitve, med katere spadajo zlasti storitve knjigovodenja, računovodskega predračunavanja, računovodskega obračunavanja, računovodskega nadziranja ter računovodskega analiziranja. Poleg tega računovodske storitve obsegajo tudi izdelavo davčnih obračunov za naročnika.
(2) V okviru opravljanja računovodske dejavnosti lahko računovodske družbe opravljajo tudi druge storitve, ki so povezane z opravljanjem računovodskih storitev.
II. PRISTOJNI ORGANI
6. člen
(pristojni organi)
(1) Pristojni organi, ki izvajajo naloge v skladu s tem zakonom so:
- ministrstvo, pristojno za gospodarstvo;
- ministrstvo, pristojno za finance;
- ministrstvo, pristojno za delo;
- Gospodarska zbornica Slovenije.
7. člen
(pristojnosti ministrstev)
(1) Ministrstvo, pristojno za gospodarstvo ob soglasju ministrstva pristojnega za finance, opravlja nadzor nad izvajanjem javnega pooblastila in izvajanjem določb tega zakona ter predpisov, izdanimi na njegovi podlagi.
(2) Ministrstvo, pristojno za delo izdaja osebam iz držav članic Evropske unije odločbo o priznanju kvalifikacij.
8. člen
(pristojnosti zbornice)
(1) Zbornica izvaja kot javna pooblastila naslednje naloge:
- podeljuje in odvzema licence za opravljanje računovodske dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: licence);
- vodi register računovodskih družb, ki so pridobile licence za opravljaje dejavnosti;
- izvaja preizkuse usposobljenosti za strokovnega vodjo računovodske družbe;
- vodi imenik oseb, ki so pridobile potrdilo o usposobljenosti za strokovnega vodjo računovodskih družb;
- zagotavlja kadrovske, materialne in prostorske pogoje za vodenje registrov oziroma imenikov;
- izdaja soglasje k opravljanju računovodskih storitev osebam iz držav članic Evropske unije.
(2) Zbornica opravlja tudi naslednje naloge:
- spremlja in obravnava delovanje članov;
- sprejema kodeks etike in ukrepa ob njegovem kršenju;
- zastopa interese članov v postopkih sprejemanja in izvajanja zakonov in drugih splošnih aktov s področja računovodske dejavnosti;
- organizira seminarje, tečaje in druge oblike dopolnilnega strokovnega izobraževanja in usposabljanja;
- organizira strokovne posvete, sejme in druge spremljajoče dejavnosti na področju računovodske dejavnosti;
- spremlja stanje in razmere na področju računovodske dejavnosti in določa razvojne naloge na področju računovodske dejavnosti;
- opravlja druge naloge v skladu s svojim statutom.
(3) Zbornica je dolžna o izvrševanju javnih pooblastil iz prvega odstavka tega člena pisno poročati ministru, pristojnem za gospodarstvo oziroma ministrici pristojni za gospodarstvo (v nadaljnjem besedilu: minister, pristojen za gospodarstvo) in ministru, pristojnem za finance, oziroma ministrici, pristojni za finance (v nadaljnjem besedilu: minister, pristojen za finance), do 31. marca za preteklo koledarsko leto.
(4) Minister, pristojen za gospodarstvo ob soglasju ministra za finance podrobneje predpiše način opravljanja javnih pooblastil, ter kadrovske in materialne pogoje za izvajanje javnih pooblastil.
9. člen
(tarifa za izvajanje javnega pooblastila )
(1) Minister, pristojen za gospodarstvo ob soglasju ministra za finance, na predlog zbornice predpiše tarifo, s katero določi višino prispevkov za izvajanje javnega pooblastila iz 8. člena tega zakona.
(2) Višina prispevkov iz prejšnjega odstavka se določi s tarifo glede na potrebno pokrivanje stroškov za izvajanje javnega pooblastila.
(3) Višina prispevkov iz prvega odstavka tega člena se spreminja glede na rast cen življenjskih potrebščin v Republiki Sloveniji, ki jo ugotavlja Statistični urad Republike Slovenije. Sprememba višine prispevkov je možna le v primeru, ko rast cen življenjskih potrebščin od uveljavitve višine prispevkov oziroma uveljavitve zadnjega zvišanja znaša več kot 5%.
10. člen
(nadzor nad izvajanjem javnih pooblastil)
(1) Ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, nadzira izvajanje javnih pooblastil po tem zakonu.
(2) Če pri izvajanju nadzora ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, ugotovi, da zbornica ne izpolnjuje več pogojev, določenih s tem zakonom, za izvajanje javnih pooblastil, ali ne izvaja javnih pooblastil na način, določen s tem zakonom in predpisi, izdanimi na njegovi podlagi, določi rok za odpravo ugotovljenih nepravilnosti.
III. POGOJI ZA OPRAVLJANJE RAČUNOVODSKE DEJAVNOSTI IN DOLOČBE O LICENCAH
1. Splošne določbe
11. člen
(vpis v register)
(1) Računovodska družba sme začeti opravljati računovodsko dejavnost z vpisom v register družb, ki so pridobile licence, ki ga vodi zbornica.
(2) Vpis v register se opravi na zahtevo računovodske družbe, ki izpolnjuje pogoje, določene s tem zakonom.
(3) O vpisu v register zbornica izda odločbo v upravnem postopku.
12. člen
(pogoji za začetek opravljanja računovodske dejavnosti)
(1) Imetnik licence lahko začne opravljati računovodsko dejavnost z dnem pridobitve licence.
(2) Imetnik licence mora pred začetkom opravljanja računovodske dejavnosti zagotoviti zavarovanje odgovornosti.
(3) Imetnik licence sklene z naročnikom računovodskih storitev pogodbo v pisni obliki.
13. člen
(postopek za pridobitev licence)
(1) O izdaji in odvzemu licence ter začasni prepovedi opravljanja dejavnosti odloča zbornica.
(1) Pravica za opravljanje računovodske dejavnosti se pridobi z licenco.
(2) Vloga za pridobitev licence se vloži pri zbornici. Vlogi se priložijo pisna dokazila o izpolnjevanju s tem zakonom predpisanih pogojev za podelitev licence, izpisek iz sodnega registra ali dokazilo o priglasitvi pri pristojnem organu.
2. Osebni pogoji
14. člen
(odgovorna oseba)
(1) Oseba, ki je pri imetniku licence odgovorna za opravljanje in/ali nadzor nad opravljanjem računovodskih storitev (v nadaljnjem besedilu: strokovni vodja računovodske družbe mora izpolnjevati naslednje pogoje:
- da ima najmanj visokošolsko izobrazbo;
- da ima veljavno potrdilo o strokovni usposobljenosti;
- da ni bila pravnomočno obsojena za kaznivo dejanje, ki je povezano z opravljanjem računovodske dejavnosti;
- da aktivno obvlada slovenski jezik;
- da ima najmanj pet let delovnih izkušenj na področju računovodenja.
15. člen
(preizkus strokovne usposobljenosti)
(1) Oseba iz 14. člena tega zakona mora pridobiti potrdilo o usposobljenosti, s katerim dokazuje izpopolnjevanja strokovnih znanj in spretnosti na področju računovodske dejavnosti ter sposobnost vodenja računovodske družbe.
(2) Stroške strokovnega izobraževanja in preizkusa usposobljenosti plača imetnik licence oziroma posameznik sam, če z imetnikom licence nima sklenjene pogodbe o zaposlitvi..
(3) Program in način preizkusa usposobljenosti na predlog zbornice potrdi minister, pristojen za gospodarstvo ob soglasju ministra pristojnega za finance.
(4) Preizkus usposobljenosti se opravlja na zbornici.
(5) Zbornica izda osebam iz prvega odstavka tega člena, ki so uspešno opravile preizkus, potrdilo o usposobljenosti za strokovnega vodjo računovodske družbe.
(6) Potrdilo o opravljenem preizkusu usposobljenosti velja dve leti z možnostjo podaljšanja ob pogoju, da se oseba iz 14. člena tega zakona dodatno izobražuje s področja opravljanja dejavnosti. Vrste, način in obseg dodatnega izobraževanja ureja Pravilniko ZRS o priznavanju dodatnega izobraževanja.
3. Pogoji za pridobitev licence
16. člen
(licenca za opravljanje računovodske dejavnosti)
Za pridobitev licence za opravljanje računovodske dejavnosti mora gospodarska družba oziroma samostojni podjetnik posameznik izpolnjevati naslednje pogoje:
- da je registriran pri pristojnem sodišču ali drugem organu;
- ima v rednem delovnem razmerju zaposleno najmanj eno osebo, ki izpolnjuje pogoje iz 14. člena tega zakona oziroma je oseba, ki izpolnjuje pogoje 1z 14. člena tega zakona nosilec dejavnosti;
- da je zavarovana za odgovornost za škodo, ki bi lahko nastala pri njenem delu;
- da v ji zadnjih petih letih licenca ni bila odvzeta;
- je podala izjavo, da bo spoštovala kodeks etike računovodskih družb, ki ga sprejme strokovno združenje pri zbornici.
5. Odvzem in prenehanje licence
17. člen
(začasna prepoved opravljanja dejavnosti)
(1) Če zbornica iz okoliščin ugotovi, da je imetnik licence v zadnjem letu več kot dvakrat kršil določbe tega zakona ter predpise s področja preprečevanja dela in zaposlovanja na črno in varstva konkurence in je bilo to ugotovljeno s pravnomočno odločbo pristojnega organa, mu z odločbo izreče začasno prepoved opravljanja dejavnosti.
(2) Postopek v zvezi z začasno prepovedjo opravljanja dejavnosti uvede zbornica po uradni dolžnosti.
(3) Ukrep iz prvega odstavka se lahko izreče v trajanju tri mesece.
Varianti za 4. odstavek:
- (4) Pritožba na odločbo iz prvega odstavka tega člena ne zadrži njene izvršitve.
- (4) Ukrep se izvrši, ko postane pravnomočen
.
18. člen
(odvzem licence)
(1) Zbornica imetniku licence odvzame licenco, če:
- ugotovi, da ne izpolnjuje več z zakonom predpisanih pogojev za opravljanje računovodske dejavnosti;
- mu je opravljanje računovodske dejavnosti prepovedano s pravnomočno sodno odločbo;
- bi mu moral biti izrečen ukrep začasne prepovedi opravljanja dejavnosti, potem, ko mu je bil takšen ukrep začasne prepovedi opravljanja dejavnosti izrečen že dvakrat in so izpolnjeni pogoji za začasno prepoved opravljanja dejavnosti tretjič.
(2) Zbornica imetniku licence ne odvzame, če:
- ugotovi, da je strokovni vodja računovodske družbe umrl
- imetnik licence predloži potrdilo, da strokovni vodja računovodske družbe zaradi nastopa bolezni trajno ni sposoben opravljati svojega dela.
V primerih iz te točke se imetniku licence dovoli opravljati dejavnost nadaljnjih 6 (šest) mesecev, vendar ne več kot do skrajnega roka za oddajo zaključnih letnih poročil svojih naročnikov.
(3) Odvzem licence mora biti javno objavljen na spletnih staneh Gospodarske zbornice Slovenije in v Glasu gospodarstva.
19. člen
(prenehanje licence)
Licenca preneha:
- če imetnik licence v pisni obliki izjavi, da ne želi več opravljati računovodske dejavnosti;
- zaradi prenehanja imetnika licence;
- zaradi odprave ali razveljavitve v skladu z zakonom, ki ureja upravni postopek in upravni spor.
III. ODGOVORNOST ZA ŠKODO IN ZAVAROVANJE ODGOVORNOSTI
20. člen
(1) Imetnik licence je odgovoren za škodo, ki jo povzročijo osebe iz 14. člena tega zakona in druge osebe, ki so zaposlene pri računovodski družbi ali osebe ki v imenu računovodske družbe opravljajo računovodske storitve.
(2) Imetnik licence se mora pred začetkom opravljanja dejavnosti zavarovati pred odgovornostjo za škodo, ki bi utegnila nastati naročniku računovodskih storitev ali tretji osebi v zvezi z opravljanjem računovodske dejavnosti za zavarovalno vsoto, ki ne sme biti nižja od ______________ tolarjev za posamezen zavarovalni primer oziroma od ________________ tolarjev za vse zavarovalne primere v posameznem letu.
(3) Imetnik licence javno objavi sklenitev pogodbe o zavarovanju odgovornosti.
IV. POGOJI ZA OPRAVLJANJE RAČUNOVODSKE DEJAVNOSTI OSEB IZ DRŽAV ČLANIC EVROPSKE UNIJE
21. člen
(opredelitev)
(1) Fizične in pravne osebe iz države članice Evropske unije, ki so v matični državi pridobile pravico do opravljanja računovodske dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: osebe iz držav članic Evropske unije), lahko pod pogoji, ki jih določa ta zakon, opravljajo računovodsko dejavnost v Republiki Sloveniji.
(2) Matična je tista država članica Evropske unije, v kateri so osebe iz prejšnjega odstavka pridobile pravico do opravljanja računovodske dejavnosti po predpisih te države.
(3) Določbe ostalih poglavij tega zakona se za osebe iz držav članic Evropske unije uporabljajo le, če v tem poglavju ni drugače urejeno.
22. člen
(načelo enakopravnosti)
(1) Pravica do opravljanja računovodske dejavnosti za osebe iz držav članic Evropske unije ni vezana na pogoj vzajemnosti.
(2) Osebe iz držav članic Evropske unije so glede pridobitve licence za opravljanje računovodske dejavnosti na ozemlju Republike Slovenije, pod pogoji iz tega poglavja, izenačene z državljani in pravnimi osebami Republike Slovenije, ne glede na to, ali na ozemlju Republike Slovenije ustanovijo pravno osebo ali se priglasijo kot podjetnik posameznik, ki bo opravljal računovodsko dejavnost ali pa bo opravljal računovodske storitve v Republiki Sloveniji s sedežem ali prebivališčem v državi članici Evropske unije.
23. člen
(prepoved obrnjene diskriminacije)
Pod enakimi pogoji, ki veljajo za osebe iz držav članic Evropske unije, in brez diskriminacije se presoja tudi vloga slovenskega državljana, ki je opravljal ali še opravlja računovodsko dejavnost ali je pridobil strokovno ali poklicno kvalifikacijo v kateri izmed držav članic Evropske unije.
24. člen
(priznavanje kvalifikacij osebam iz držav članic Evropske unije)
Ministrstvo, pristojno za delo, izda osebam iz držav članic Evropske unije na njihovo zahtevo odločbo o priznanju njihovih kvalifikacij v skladu z zakonom, ki ureja postopek priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic Evropske unije za opravljanje reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti v Republiki Sloveniji.
25. člen
(uporaba nazivov)
(1) Nazivi kvalifikacij oseb iz držav članic Evropske unije, ki opravljajo računovodsko dejavnost, se lahko uporabljajo na ozemlju Republike Slovenije tudi, če so bili pridobljeni v državah članicah Evropske unije in dokazilo, da imajo v rednem delovnem razmerju zaposleno najmanj eno osebo, ki je pri izdajatelju licenc opravila preizkus iz poznavanja slovenske davčne zakonodaje in slovenskih računovodskih predpisov.
(2) Če oseba iz države članice Evropske unije uporablja naziv, pridobljen v matični državi, mora biti ta izražen v uradnem jeziku ali enem od uradnih jezikov njene matične države.
(3) Če oseba iz države članice Evropske unije izpolnjuje pogoje, določene s tem zakonom oziroma z zakonom, ki ureja postopek priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic Evropske unije za opravljanje reguliranih poklicev oziroma reguliranih poklicnih dejavnosti v Republiki Sloveniji za priznanje določene kvalifikacije, lahko uporablja tudi naziv, ki se za ustrezno kvalifikacijo uporablja v Republiki Sloveniji.
26. člen
(opravljanje računovodskih storitev oseb iz držav članic Evropske unije)
(1) Osebe iz držav članic Evropske unije morajo pred začetkom opravljanja računovodskih storitev pisno obvestiti zbornico. V vlogi za priglasitev opravljanja računovodskih storitev morajo predložiti dokazilo o zavarovanju poklicne odgovornosti, dokazilo o tem, da imajo pravico opravljati računovodske storitve v svoji matični državi in o morebitnem članstvu v zbornici v matični državi ali katerikoli drugi državi.
(2) Osebe iz držav članic Evropske unije so v celoti ali delno oproščene zavarovanja iz prejšnjega odstavka, če so v matični državi glede pogojev in obsega kritja zavarovanja v celoti ali delno enakovredno zavarovane.
(3) Pogoji iz prvega odstavka tega člena se dokazujejo s potrdili, izdanimi po predpisih oseb iz držav članic Evropske unije. Potrdila morajo biti predložena v overjenem prevodu v slovenski jezik.
(4) Zbornica na podlagi obvestila in dokazil iz prvega odstavka tega člena osebam iz držav članic Evropske unije v 30 dneh podeli soglasje k opravljanju računovodskih storitev.
V. INŠPEKCIJSKI NADZOR
27. člen
(pristojnost)
(1) Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem statusnih določb tega zakona in predpisov, izdanimi na njegovi podlagi, opravljajo inšpektorji Tržnega inšpektorata Republike Slovenije.
(2) Statusne zadeve iz prvega odstavka pomenijo zlasti:
- licence za opravljanje računovodske, določene s tem zakonom;
- dokazila o izpolnjevanju pogojev za pridobitev licence za opravljanje računovodske dejavnosti.
(3) Če ni s tem zakonom drugače določeno, se za inšpektorja in za opravljanje inšpekcijskega nadzora uporabljajo določbe zakona, ki ureja inšpekcijski nadzor, in zakona o splošnem upravnem postopku.
VI. EVIDENCE
28. člen
(evidence)
Za izvrševanje v tem zakonu določenih javnih pooblastil zbornica vodi register družb, ki so pridobile licence in imenik vodij računovodskih družb.
29. člen
(register računovodskih družb z licencami)
(1) Register računovodskih družb z licencami obsega za vsakega imetnika licence naslednje skupne podatke:
- registrska številka;
- naziv firme;
- sedež;
- številko vložka sodnega registra oziroma številko priglasitve pri pristojnem davčnem organu;
- matično številko iz sodnega registra;
- šifro dejavnosti;
- osebno ime osebe, pooblaščene za zastopanje;
- številko izdane licence;
- datum izdaje in odvzema vsake licence.
(2) Način vodenja registra računovodskih družb z licencami predpiše zbornica s Pravilnikom o vodenju registra računovodskih družb z licencami.
30. člen
(evidence oseb odgovornih za opravljanje računovodskih storitev)
(1) Imenik strokovnih vodij računovodskih družb vsebuje naslednje skupne podatke:
- osebno ime;
- rojstni podatki (dan, mesec, leto, kraj rojstva) in EMŠO;
- naziv firme imetnika licence, pri katerem je oseba zaposlena;
- državljanstvo;
- stalno oziroma začasno prebivališče;
- šolska izobrazba;
- predpisana dokazila o nekaznovanju;
- datum preizkusa strokovne usposobljenosti;
- datum podelitve potrdila o usposobljenosti;
- fotografija osebe.
(2) Način vodenja registra strokovnih vodij računovodskih družb predpiše zbornica s pravilnikom o vodenju imenika vodij računovodskih družb.
31. člen
(ravnanje s podatki)
(1) Podatke iz 29. in 30. člena tega zakona zbira zbornica neposredno od posameznika, na katerega se nanašajo.
(2) Zbornica zbira, obdeluje, shranjuje, posreduje in uporablja podatke, potrebne za podelitev licenc za opravljanje računovodske dejavnosti
(3) Kadar zbornica zbira podatke o posamezni pravni ali fizični osebi iz že obstoječih zbirk osebnih podatkov, o tem ni dolžna obvestiti tistega, na katerega se podatki nanašajo.
(4) Zbornica izbriše računovodsko družbo, ki je pridobila licenco iz registra iz 28. člena tega zakona, če:
- imetniku licence preneha veljavnost licence za opravljanje računovodske dejavnosti - z dnem prenehanja veljavnosti licence;
- če je imetnik licence izbrisan iz sodnega registra oziroma vpisnika samostojnih podjetnikov posameznikov - z dnem izbrisa.
(5) Podatki iz 29. in 30. člena tega zakona se lahko posredujejo tudi drugim državnim organom, če to zahtevajo in je njihova zahteva povezana izključno z dejavnostjo imetnikov licenc.
32. člen
(poročanje o spremembi podatkov)
Imetnik licence je dolžan vsako spremembo podatkov iz 29. in 30. člena tega zakona pisno sporočiti zbornici, v osmih dneh od nastale spremembe.
33. člen
(stečaj in evidence)
Računovodske evidence niso del stečajne mase računovodske družbe in so last naročnika računovodskih storitev.
VII. KAZENSKE DOLOČBE
34. člen
(1) Z globo od (predlog za razpravo: 1.000.000 do 3.000.000) _______________ tolarjev se za prekršek kaznuje domača ali tuja pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, če:
- opravlja računovodsko dejavnost brez predpisane licence ali v nasprotju z izdano licenco (prvi odstavek 14. člena);
- ne sklene zavarovanja za odgovornost (drugi odstavek 12. člena);
- opravlja računovodsko dejavnost brez pisne pogodbe ali v nasprotju z njo (tretji odstavek 14. člena);
- opravlja računovodsko dejavnost ne da bi imel zaposleno najmanj eno osebo, ki ima pridobljeno potrdilo o usposobljenosti za strokovnega vodjo računovodske družbe (16. člen);
(2) Z globo od (predlog za razpravo: 100.000 do 300.000) _______________ tolarjev se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe oziroma samostojnega podjetnika posameznika, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
35. člen
Z globo od (predlog za razpravo: 100.000 do 200.000 tolarjev) _______________ se kaznuje za prekršek posameznik,
- če opravlja storitve strokovnega vodje računovodske družbe in ne izpolnjuje pogojev, določenih s tem zakonom (15. člen);
- ne sporoči podatkov iz 28. in 29. člena zakona.
36. člen
(1) Z globo od (predlog za razpravo: 1.000.000 do 3.000.000) _______________ tolarjev se za prekršek kaznuje zbornica, če se ugotovi, da ne izvaja na predpisani način posamezne naloge zbornice, za katero je pridobila javno pooblastilo.
(2) Z globo od (predlog za razpravo: 100.000 do 300.000) _______________ tolarjev se kaznuje odgovorna oseba v zbornici, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
37. člen
(rok za izdajo predpisov zbornice)
(1) Zbornica mora sprejeti Pravilnik o vodenju registra računovodskih družb z licencami iz drugega odstavka 30. člena v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona.
(2) Zbornica mora sprejeti pravilnik o vodenju imenika vodij računovodskih družb iz 30. člena v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona.
(3) Zbornica mora sprejeti kodeks etike računovodskih družb v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona
38. člen
(rok za izdajo predpisov ministra)
Minister, pristojen za gospodarstvo, najkasneje v 12 mesecih po uveljavitvi tega zakona izda predpise o:
- načinu izvajanja javnih pooblastil, ter o kadrovskih in materialnih pogojih za izvajanje javnih pooblastil (četrti odstavek 8. člena);
- tarifi za izvajanje javnih pooblastil (prvi odstavek 9. člena).
39. člen
(izpolnjevanje pogojev za vpis v register računovodskih družb)
Ne glede na določbe 13. člena tega zakona morajo pravne in fizične osebe, ki na dan uveljavitve tega zakona že opravljajo dejavnost, knjigovodenja, računovodenja, davčnega svetovanja in revizije izpolnjevanje pogojev za opravljanje dejavnosti dokazati najkasneje v 24 mesecih po uveljavitvi tega zakona.
40. člen
(izpolnjevanje pogojev za vpis v imenik vodij računovodske družbe )
Računovodske družbe, ki na dan uveljavitve tega zakona ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev licence morajo dokazati izpolnjevanje pogojev iz določbe 16. člena v dveh letih od začetka uporabe tega zakona.
41. člen
(izpolnjevanje pogojev odgovorne osebe)
Osebe, zaposlene v družbi, ki na dan uveljavitve tega zakona že opravljajo dejavnost in ki ne izpolnjujejo pogoja iz prve alinee prve točke 14. člena, morajo izpolnjevanje tega pogoja dokazati najkasneje v 5 (petih) letih od dneva uveljavitve tega zakona.
Osebe, zaposlene v družbi, ki na dan uveljavitve tega zakona že opravljajo dejavnost in ki ne izpolnjujejo pogoja iz druge alinee prve točke 14. člena morajo izpolnjevanje tega pogoja dokazati najkasneje v 2 (dveh) letih od dneva uveljavitve tega zakona.
42. člen
(uveljavitev zakona)
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Matjaž K - 09.10.2005 - 13:08
Pod črto:
"zakon o tem, kako bo zbornica kasirala izobraževanje in izvajanje sistema licenc".
Zvesta bralka - 10.10.2005 - 09:16
Davčna zakonodaja,zapletenost predpisov, težko razumljive razlage
za izvajanje le-teh je"omogočila" nekateri zvrsti dejavnosti mastne
zaslužke.TU mislim predvsem na posledično izdajanje strokovno literature
kar poglejmo koliko različnih knjig moraš obvezno kupiti,/poleg UR.LISTA/
pa še na seminarje,vse po ceni,ki ni dosegljiva za malega računovodjo.
Vlada je sklenila poenostaviti davčno zakonodajo,razumljivo povprečno
izobraženemu državljanu,posledično manj stresno za računovodje,rezultat
manj nepravilnosti. Morda pa v tem grmu tiči zajec?
Matjaž K - 10.10.2005 - 12:29
"Vlada je sklenila poenostaviti davčno zakonodajo,razumljivo povprečno
izobraženemu državljanu,posledično manj stresno za računovodje,rezultat
manj nepravilnosti"
Ne se hecati. Zaradi teh sprememb zakonodaja ne bo nič manj razumljiva. Vsi problemi pri ugotavljanju davčne osnove ostajajo.
Meta - 10.10.2005 - 16:09
Se pridružujem temu mnenju. Trg deluje po svojih zakonitostih. Podjetniku ne bo noben GZS določal, kdo mu bo izpolnil bilanco, lepo vas prosim. GZS mora biti ustanova, ki dela za podjetja ne proti njih. Taki predpisi samo zvišujejo stroške servisom in posledično podjetnikom. Bull shit. Mene letos na kongresu zaradi tega sranja videli ne bodo.
Neja - 10.10.2005 - 18:34
Sem prebrala že pred časom, ko so pozivali na najrazličnejše predloge in morebitne spremembe. Le teh je bilo veliko, upoštevanih nobenih, saj je predlog v popolnoma enaki obliki, kot je bil pred 5. meseci, kar pomeni ,da jim, kot pravi Matjaž K, dejansko gre samo za kasiranje.
Katastrofalen je že predpis, da mora imeti družba, ki se ukvarja z računovodstvom v rednem delovnem razmerju vsaj eno osebo..... V kakšnem delovnem ali nedelovnem razmerju ima kdo kogarkoli bi morala biti stvar posamezne družbe(in njene poslovne odločitve) in ne predpisa. Še toliko bolj, ker gre za dejavnost, ki obračunava dela na osnovi najrazličnejših pogodb. Da o tem, da bo marsikatero podjetje naenadoma imelo interes zaposliti lastnega računovodjo, sploh ne govorimo. Le tem po predlogu GZS sploh ne bo potrebno imeti nikakršnih licenc. Nonses? Vsekakor.
Meta - 10.10.2005 - 23:14
Meni se je porodilo eno vprašanje. Zakaj bi potem morala imeti zavarovanje odgovornosti, če imam licenco. Če imam licenco, pomeni, da obvladam, torej ne potrebujem zavarovanja. Zavarovanje plačuje tisti, ki želi ščititi stranko pred morebitnimi napakami. Mislim, če je fora v dvigovanju kvalitete storitev. Me zanima če bo zbornica uvedla Zakon o predavateljih, pa bo moral vsak, ki bo šel predavat Feng Shui imet licenco iz retorike. Pa recimo Zakon o mesarjih, če bo hotel mesar pujsa v klobase zbasat, bo moral imet licenco za zakol prašičev. A imajo davčni svetovalci slučajno licenco pri GZS. Najboljše bi bilo da število licenc omejijo in tako omogočijo točno določenim zaslužek, mi vsi ostali, bomo pa lahko njihovi sužnji. Dragi moji, grem kufer kupit. Ker imam stare že polne, pa treba bo v tujino spokat.
- 11.10.2005 - 08:09
Še nekaj za razmislek - licenca za računovodje se pridobi tudi na Inštitutu za revizijo, torej bi to bila že bila druga licenca, pa še katera bi se našla. Zanimivo bi bilo slišati, kaj pravi Zveza na množico licenc. Kaj sploh dela Zveza, torej tudi ona nima javnih pooblastil za izdajanje licenc? Ne kličem jih na pomoč, samo razmišljam. Gospa Meta v vsem imate prav. Le kdo želijo biti te računovodske elite in kdo je pripravil ta osnutek?
Petra - 11.10.2005 - 12:46
Ej nej se nehajo zezat z nami, lepo vas prosim, pa kakšna GZS, 15 let zezanja in študiranja davkov, stalno se vse spreminja, zdej pa bom SPET plačevala neko licenco.
Res je vse skupaj TU MAČ!!!!!!!!!!!!!!
Meta - 11.10.2005 - 14:17
Če se ne motim je osuntek pripavila GZS, očitno pa je, da se za tem nekaj oz. nekdo skriva, ki bo imel koristi.
Ma s tem zakonom je tako kot s prenovo avtobusnih postaj v Ljubljani. Kot posledica zadnjih vzdihljajev odhajajoče vlade, so v Ljubljani čez noč začeli prenavljati mestna avtobusna postajališča. Na njih so obestili svetlobne table z namenom "dviga ravni bralne kulture v Sloveniji". Sedaj so na njih samo reklame za cigarete!!! in kozmetiko. O pisani besedi, razen prvega plakata, ni sledu. Kljub silnemu trudu najti objavo razpisa v uradnem listu ne najdem virov. Eto, tako se dela pri nas in točno v to smer pes taco moli.
MajaMaja - 11.10.2005 - 22:52
Vidim, da GZS želi le uzakoniti že obstoječe postopke. Ko sem se izobraževala, so mi obljubili, da bom na koncu dobila licenco. Tik pred zdajci pa so to preimenovali v certifikat za vodenje računovodskih servisov. Vse ostalo (da sem računovodski servis lahko vpisala v register preverjenih računovodskih servisov na GZS) pa je bilo enako, kot opisuje ta osnutek. Vključno z zavarovanjem odgovornosti, delovnimi izkušnjami in vsemi potrebnimi prilogami.
Ko sem vse to uredila, pa so mi kolegi razložili, da to pravzaprav ni to. Edino pravo da je izobraževanje za Potrjenega računovodjo na Inštitutu za revizijo.
Tako sem ugotovila, da Inštitut ne priznava "licence" na GZS, GZS pa noče nič slišati za vzporedni program na Inštitutu za revizijo.
Zato bo glede tega zakona zagotovo kaj rekel tudi Inštitut.
Med nami, ki smo te licence pridobili še v času, ko so se imenovale še certifikati, pa jih veliko nima visoke izobrazbe. Povprečen vzorec bo verjetno pokazal take z visoko izobrazbo, brez obveznih petih let izkušenj v računovodstvu in brez tega izpita in take z izpitom, izkušnjami in brez visoke izobrazbe. Bojim se, da bo tistih, ki bi zadostili obema pogojema, premalo.
Se pa načeloma s tem osnutkom strinjam. Mislim, da je kombinacija visoke izobrazbe ustrezne smeri, petih let delovnih izkušenj v računovodstvu (pa ne samo na saldakontih seveda) in še opravljeno enoletno specialistično izobraževanje z izpitom za vodje računovodskih servisov nekako že dovolj resno zagotovilo, da bo država svoje davke pravilno pobrala. To bo ceneje (kaj ceneje, zastonj), kot plačevati po enega davčnega inšpektorja na eno podjetje. Pa ne le, da bo ta računovodja zares znal pobrati davke; ker se bo bal za izgubo licence, tudi ne bo popuščal pod pritiski direktorjev, ki oholo zahtevajo, da se njim pa že ne bo obračunala boniteta za najnovejši športni avto in podobno.
Jaz bi rada še Zakon o direktorjih: pogoj prav tako visoka izobrazba ustrezne smeri in poznavanje vsaj kezenskih določb vseh zakonov, katere mora poznati računovodja sicer v celoti.
Neja - 12.10.2005 - 12:40
Na kakšen način pa naj bi se dokazovalo teh 5 let delovnih izkušenj? Recimo, da si bil 10 let zaposlen pri d.o.o. kot računovodja, podjetje propade in se zapre, ti pa imaš v delovni knjižici zapisano le delovno dobo.
- 12.10.2005 - 13:21
S Pogodbo o zaposlitvi v vašem primeru!