Naslov teme: kdaj moram narediti davčni odtegljaj
7738 10.10.2005 - 11:38h / Ostalo / Avtor: mima / 239 / 8
Ali mi lahko kdo zelo na hitro našteje najbolj tipične primere v katerih moramo v podjetju delati davčne odtegljaje. Sploh ne vem pri kakšni vrsti poslov naj bi to počeli. Ne me napotiti na branje zakona, saj ga sploh ne štekam!!
dolgi - 10.10.2005 - 13:17
Če ga ne štekaš nit v osnovah, boljš da nič ne vprašaš. Bog ne di, da ki delaš v računovodstvu.
Za štart, ker sm dobre vole, preber si 68., 69. in 70. člen ZDDPO-1. Potem pa kar naprej šibi po ZDavP-1 in pravilnkih itd. itd.
Butast vprašanj, butast odgovor. Štekaš?
Matjaž K - 10.10.2005 - 13:39
Dolgi, umirite se.
Ne bog, ne CIA (ne vi in ne jaz) nista (niso) dobri za vse.
Sicer se strinjam, da je vprašanje zeloooo temeljno, ampak dalo bi se tudi lepše "okrcati" (davčni odtegljaj in ZDOH-1 ste v celoti spregledali (akontacija dohodnine pri plačah, najemninah, ... bazira v večini primerov na davčnem odtegljaju)).
Mima:
davčni odtegljaj je tehnika obračuna dajatev. Prej se je imenovala davek po odbitku. ZDavP-1 pa uvaja drugačno sistematiko oz. izraze in sicer:
13. člen ZDavP-1
(izračun davka)
(1) Če ni s tem zakonom ali zakonom o obdavčenju drugače določeno, davčni zavezanec sam!!! izračuna davek, ki ga mora plačati, na podlagi ugotovljene davčne osnove, davčnih olajšav in stopenj.
(2) Obveznost za izračun davka se sme s tem zakonom ali zakonom o obdavčenju prenesti na davčni organ ali na plačnika davka.
(3) Davek se izračuna v obračunu davka!!! ali ugotovi z odločbo!!! o odmeri davka.
(4) Obračun davka zajema davčni obračun, obračun davčnega odtegljaja in obračun prispevkov za socialno varnost.
14. člen
(davčni obračun)
(1) Če je s tem zakonom ali zakonom o obdavčenju določeno, da davčni zavezanec sam izračuna davek, ga izračuna v davčnem obračunu.
18. člen
(obračun davčnega odtegljaja)
(1) Če je s tem zakonom ali zakonom o obdavčenju določeno, da davek za davčnega zavezanca izračuna, odtegne in plača plačnik davka (v nadaljnjem besedilu: davčni odtegljaj), plačnik davka izračuna davčni odtegljaj v obračunu davčnega odtegljaja. Plačnik davka izračuna davek na podlagi ugotovljene davčne osnove, davčnih olajšav in davčne stopnje.
=> imamo dve veliki skupini "tehnik" za iračun davka:
a) davčni obračun
b) odločba
a) pa se deli na:
aa) davčni obračun, ki ga opravi davčni zavezanec sam
ab) obračun davčnega odtegljaja
lp
mima - 10.10.2005 - 15:03
Predvsem me zanimajo licenčnine in najemnine, delo preko avtorskih pogodb. Pri licenčnini v tujino moram namreč menda plačati davčni odtegljaj. Kaj to pomeni? Da plačam dobavitelju samo 75%, ali da na celotno ceno priračunam še 25% gor???
Kaj pa pri pogodbi o delu - podjemni pogodbi? Ali je davčni odtegljaj v bistvu dohodnina ali je to posebni davek (oba sta 25%, samo osnova je različna)? Tako, zdaj so vprašanja konkretnejša!
Majda - 11.10.2005 - 16:28
Postavite si naslednja vprašanja:
Ali vaše plačilo v tujino sploh podleže plačilu davčnega odtegljaja po Zakonu od dohodka pravnih oseb? Licenčnina je zelo širok pojem. Če ste kupili npr. Windowse, je to računalniški program kot izdelek in za to ni treba plačati davčnega odtegljaja. Če ste kupili program kot pravico, da ga dodelujete, potem je to licenčnina, za katero je treba davčni odtegljaj plačati. Če plačujete avtorski honorar fizični osebi, tako ali tako odtegnete dohodnino in to po Zakonu o dohodnini.
Če ste svoj primer prepoznali med obveznostmi plačila davčnega odtegljaja, se morate vprašati naslednje:
Kakšnemu podjetju plačujete? Povezani ali nepovezani osebi? V EU ali v tretjo državo? V državo, ki ima s Slovenijo sklenjen sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju?
Glede bruto ali neto pa to: od fakture odtegnite 25%. Če tuji partner tega ne sprejme, se boste pač pogajali. Odvisno od vaših pogodbenih odnosov.
Rezka - 10.10.2005 - 13:23
Narediš ga pri plačah za vsakega delavca. Vsaj jaz tako delam, ker imam
to v programu plač.
dolgi - 10.10.2005 - 13:54
Viš, Mima, nobedn te ne šteka. Futrajo te s teorijo in ti sam mal servirajo vsebino, ker je vprašanj butast. Čeb te jaz vprašu, kako vozit avto, bi en reku, da vklop motor in šibi. Drug pa bi štartu tko, da bi ti naštel kumplngo, gas, bremzo, žmigavc in tko naprej.
Vprašanje je preširko. Jaz bi štartal tko. Davčne odtegljaje imam na področju davka od dobička pravnih oseb in na področju dohodnine. Pol pa vpraši, kje in kaj te žul.
Matjaž K - 10.10.2005 - 14:02
Vidite da gre.
S tem "Vprašanje je preširko" pa se strinjam. Predpise bo treba v roko vzeti in iskati, kje vse piše "obračuna, odtegne in plača davčni odtegljaj".
lp
skeptik - 11.10.2005 - 12:56
Jes bom pa še mal zakompliciru. A je kdo v vezi z davčnim odteglajem bral direktivo sveta Evrope 2003/49/ES z dne 03.06.03 (za obresti in najemnino). Ta mal podere to kar pišejo naši "umneži" (glej npr. finance z dne 11.10.05)
LP