krpan in druščina postani član

Naslov teme: vkalkulirani prihodki

7878  14.10.2005 - 14:04h / Ostalo / Avtor: Sova / 137 / 4

Kje v končni bilanci se izkazujejo vnaprej vkalkulirani prihodki? Kakšne so posledice v naslednjem poslovnem letu, če so previsoko ali prenizko ocenjeni?
lp

Matjaž K - 14.10.2005 - 17:35

"Kakšne so posledice v naslednjem poslovnem letu, če so previsoko ali prenizko ocenjeni?"

Če so previsoko ocenjeni, potem je treba presežek v naslendjem letu stornirati => dobiček prvega leta je višji kot bi smel biti, v drugem pa nižji kot bi smel biti.

Če so prenizko ocenjeni pa je ravno kontra.

Tipičen primer prehodno nezaračunanih prihodkov (ti se že upoštevajo v izkazu poslovnega izida, kljub temu da še niso bili zaračunani; knjižba 191 /76) pa je npr. prefakturiranje odvisnih stroškov v zvezi z najemom. Ker dobite račune za npr. plin, elektriko, vodo, ipd. komaj v januarju leta X za leto X-1, je račun izdan z datumom januar X. Ker pa je vsebina poslovnega dogodka december X-1, morate te učinke še zaknjižiti v (december). Eni sicer delajo tako, da kar na 120 v december X-1 zaknjižijo račun z datumom januar leta X, ampak po teoriji bi to moralo iti na v letu X-1 na 191 in potem v januarju leta X iz 191 na 120.

lp

Sova - 17.10.2005 - 08:57

Ja, hvala za odgovor, ampak mislila sem na to, da imaš dogovorjeno prodajno provizijo, ki je pa ne dobiš izplačane v tekočem letu, ko si posredoval pri prodaji(znesek namreč ni dogovorjen, ampak piše v pogodbi 1% od čistega prihodka od prodaje vseh projektov, pri katerih ste posredovali). To pa pomeni, da ko po pol leta po podpisu primopredajnega protokola odštejejo tudi stroške garancije za prvih šest mesecev obratovanja, nam od ostanka, ko so od prodajne cene odšteli vse stroške izplačajo ta 1%. Pošljejo mi dopis, da nam odobravajo 15.000€ prodajne provizije za leto 2004 in to dobim v oktobru 2005.
Izstavim račun brez DDV (18.c čl. 2. odst), vendar je bilo delo opravljeno v letu 2004, kaj je z davkom od dobička, ker zneska nisem vkalkulirala v lanskem letu. Če mi lahko odgovorite prosim še na to, kako naj rešim za nazaj in kako v bodoče. lp.

Matjaž K - 17.10.2005 - 10:23

Ja, tujci pa ažurnost.

Skratka:
dejstvo je, da je poleg meril za določanje višine provizije važno predvsem, kako je s pogodbo opredeljen časovni trenutek kdaj se šteje, da je provizija bila dosežena oz. priznana.

Dejstvo je, da vi podatkov o višini prihodkov nimate in da ste posledično odvisni od naročnika.

Če je s pogodbo določeno, da je provizija dosežena (in s tem storitev opravljena) ko si tujec izračuna, koliko je imel čistih prihodkov v določeni zadevi, potem je storitev opravljena ko on to izračuna.

Sicer je kvalitativno res provizija dosežena v 2004, ampak tistega kar ni možno izmeriti se ne more pripoznati v poslovne knjige kot terjatev oz. prihodek.

lp

Sova - 17.10.2005 - 11:32

Najlepša hvala za odgovor, ja denar jim gre res težko od rok. Je pa res, da živijo ti ljudje že leta v pravno-urejenih državah in delajo vse bolj počasi, utečeno, normalno. Pri nas smo pa na žalost še vedno podvrženi bolj politično kot pravno urejeni državi in to je eden od razlogov, da delamo vse na horuk. Najprej nas vržejo v vodo, v kateri se ne da plavati, potem nas pa iz nje rešujejo. lp