krpan in druščina postani član

Naslov teme: pomoč fizični osebi

8053  23.10.2005 - 23:39h / Ostalo / Avtor: miška / 73 / 11

D.o.o. bi želela nakazati fizični osebi(mož od naše poslovne partnerke )300.000, za zdravila iz ZDA, ker ima neozdravljivo bolezen.Ali ima kdo izkušnje, kakšno pogodbo naj sestavimo in kaj iz tega sledi Hvala

Matjaž K - 24.10.2005 - 08:13

Za podejtje je to donacija; za prejemnika je to drug dohodek iz 98. člena ZDOH-1.

Te donacije ne morete uveljavljati kot olajšavo za donacijo iz ZDDPO-1 (niso izpolnjeni pogoji).

lp

miška - 24.10.2005 - 08:20

Matjaž, hvala, kaj bi brez vas.Priporočam II del knjige iz najpolj pogostih praktičnih vprašanj

large - 24.10.2005 - 08:26

Tudi donacija to ni ampak poslovno nepotreben strosek in je potrebno obracunati vse dajatve, kot da gre za izplacilo pogodbenega dela. Oseba pac ni zaposlena v firmi.
Preberite zakon.

Matjaž K - 24.10.2005 - 09:05

Zakone berem, zato vem, da:

a) je to donacija (darilo) (po domače; nakj dam, pa nič ne dobim).

b) Donacije v skladu z 21. členom ZDDPO-1 v nobenem!! primeru niso davčno priznan odhodek!!, so pa, pod določenimi pogoji, lahko olajšava. V danem primeru ti pogoji niso izpolnjeni, tako da te donacije ne bo možno uveljavljati kot "davčno olajšavo".

c) gre po ZDOH-1 za drugi dohodek, kajti pogodbeno delo to ni, saj ta oseba za podjetje ni opravila nobene storitve (po podjemni pogodbi).


lp

large - 25.10.2005 - 08:40

Pardon, res sem napisal lapsus, ni pogodbeno delo ampak drug dohodek. Iz lastnih izkusenj vemo (odlocba) da to ni donacija. Je poslovno nepotreben strosek. Naredili smo podobno in smo imeli tezave. Za prave donacije se upostevajo samo tiste, ki so dane za to ustanovljenim osebam. Ne pa fizicni osebi. In izplacilo fizicni osebi v tem primeru tudi ni poslovno priznan strosek in vam inspektor popravi osnovo za dobicek. Pa se fizicna oseba mora dati v dohodninsko napoved. Ta nacin je standardna napaka mnogih podjetij, namesto da bi pomoc taksni osebi sprovedli preko ustrezne organizacije in bi bil ucinek sredstev vecji pa se plusi bi bili na obeh straneh: v podjetju in pri prejemniku.

Matjaž K - 25.10.2005 - 12:02

To z ustrezno organizacijo se strinjam.

Sem pa še vedno mnenja, da je to donacija - donacije pa po 21. členu ZDDPO-1 tako ali tako v nobenem primeru niso davčno priznan odhodek (so lahko samo olajšava, pa še to ob izpolnjevanju predpisanih pogojev).

V glavnem: "pod črto" se strinjava, da se tak znesek izloči iz Obr-DDPO.

lp

Majda - 25.10.2005 - 15:38

Ne pozabite na akontacijo dohodnine.
Ste že pomislili, da bi donacijo sprovedli preko kake registrirane organizacije, npr. Rdečega križa, Karitas ipd.? V tem primeru ne bi bilo dohodnine, pa še olajšavo bi lahko uveljavljali, če ne presega 0,3% prihodkov.

large - 25.10.2005 - 16:13

Z Matjazem se strinjam. In sem tudi sam napisal, da se vecji ucinek pomoci doseze, ce se pomoc izvrsi preko ustrezne dobrodelne organizacije. Vendar pa ostaja vprasanje, ali tudi za to prejeto pomoc prejemnik ne placa dohodnine. Ni logicno, vendar se v nasi drzavi nikoli ne ve.???? Sedajle sicer pred seboj nimam zakona, vendar kolikor se spomnim pise, da se v dohodninsko osnovo ne stejejo pomoci, ki jih posamezniki prejmejo od ustanov, ki so..... Vendar so ustanove po nasem zakonu samo ustanove po zakonu o ustanovah oziroma fundacije. In ne drustva ali zveze drustev. Sedaj pa ali so narobe napisali zakon oziroma so ga namerno tako napisali, da spet nastane problem. Ker ustanov je cca okrog 150, medtem ko je drustev kar cez 15000. Sicer niso vsa dobrodelna a jih je veliko in se ocitno bojijo, da se te stvari ne bi razpasle.

Matjaž K - 25.10.2005 - 18:17

"Ni logicno, vendar se v nasi drzavi nikoli ne ve.???? "

Ja, se strinjam. "Sovražnik" leži v 7. členu ZDavP-1 (najbolj v 5. odstavku).

Glede ustanov (sem odprl ZDOH-1 in "plonkam"):

ni nujno da gre pomoč preko dobrodelnih ustanov, katerih ustanovitev in poslovanje je v skladu z zakonom, ki ureja ustanov (oprostitev po 27. tč. 20. člena ZDOH-1); na "razpolago" je tudi 26. tč. 20. člena ZDOH-1
->
26. pomoči, ki jih socialno ali drugače ogrožene osebe prejmejo od organizacij, ki imajo v skladu z zakonom, ki ureja humanitarne organizacije, status humanitarne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju socialnega ali zdravstvenega varstva, in od organizacij, ki imajo v skladu z zakonom, ki ureja invalidske organizacije, status invalidske organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju invalidskega varstva;

Je pa res, da mora potem npr. društvo imeti tak status po zakonu, ki ureja humanitarne organizacije; samo v statutu zapisan humanitarni namen ni dovolj.

lp

large - 26.10.2005 - 08:32

Mislim, da smo obdelali vecino zadev s tega podrocja. Mogoce bi se naslo se kaj. In v opozorilo vsem. Tudi pri tem je potrebna previdnost in izbira pravega nacina. Saj, ce ze nameravate pomagati je pricakovano za obe strani, darovalca in obdarovanega, da je pomoc cimbolj fektivna in da je cimmanj davcno obremenjena oziroma sploh ne. V Sloveniji je kar veliko organizacij /majhnih in malo manj vidnih kot te velike z ogromnim aparatom usluzbencev/, ki delo opravijo profesionalno, tako, da ste kot darovalec zadovoljni in je zadovoljen tudi prejemnik pomoci. Poiscite jih. Ta forum pa ni namenjen za reklamiranje.
Se en dokaz, da je ta forum potreben in da vec glav vec ve. Pa lep se mejte.

Matjaž K - 26.10.2005 - 12:20

Enako.

lp