Naslov teme: PREHRANA IN PREVOZ ZA S.P.
8576 15.11.2005 - 15:40h / Ostalo / Avtor: Sara / 136 / 8
Dobila sem informacijo, da se prehrana za s.p. lahko obračuna,
prevoz pa ne, kar mi je izredno čudno. Razmišljam, da je
mogoče izjema, če je sedež
na isti lokaciji, kot je stanovanje. Prosim za mnenja. Lp
prevoz pa ne, kar mi je izredno čudno. Razmišljam, da je
mogoče izjema, če je sedež
na isti lokaciji, kot je stanovanje. Prosim za mnenja. Lp
Matjaž K - 15.11.2005 - 15:45
Obračuna se lahko tako ali tako kar se "če", drugo pa vprašanje, koliko od tega je davčno priznano.
Načeloma sta po ZDOH-1 prevoz na delo in prehrana za zasebnika davčno priznana odhodek - glede priznavanja višine tega stroška se smiselno uporabljajo določila Uredbe o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo
(Ur.l. RS, št. 142/2004, 7/2005, 60/2005).
So pa tudi specifike glede prevoza na delo: enega ste že omenili, drugi pa je naslednji (In izhaja iz URedbe): če ima zasebnik med OS tudi osebno motorno vozilo in ga uporablja v zasebne namene, se strošek prevoza na delo in z dela ne prizna.
lp
M.a.r.i.a - 15.11.2005 - 16:24
še moje razmišljanje v zvezi s prevozom na delo za s.p-ja:
Prevoz na delo je pravica iz naslova povračila stroškov v zvezi z delom in je privatnega značaja...hočem reči vezana za tistega,ki prihaja na delo.Če zasebnik prihaja na delo z vozilom, ki ga ima med osnovnimi sredstvi,je po moje dolžan te kilometre evidentirati kot osebno rabo in kot taki znižujejo odstotek prevoženih kilometrov za potrebe dejavnosti.Po tem % potem zniža tudi vse stroške v zvezi z dotičnim vozilom in na ta način torej prevažanje na delo izloči iz stroškov dejavnosti.Ostaja pa vprašanje, ali mu sedaj zaradi tega,ker je to vozilo zavedeno kot OS, ne pripada prevoz na delo v višini 31,00 sit za kilometer. Po moje da mu, saj je sicer v diskriminiranem položaju napram ostalim,ki si prevoz na delo obračunajo.
Matjaž K - 15.11.2005 - 18:08
Nimate prav.
Glede stroškov prevoza na delo se tudi pri zasebniku smiselno uporabljajo določila Uredbe. In ta določa, da kolikor lahko zaposleni (smiselno: zasebnik) vozilo uporablja tudi za privatne namene, potem strošek oz. povračilo prevoza na delo ni davčno priznan odhodek.
Strinjam se, da je to nepravično ipd. ampak tudi pri zaposlenih je ista štorija: če zaposleni vozilo uporablja v zasebne namene vožnje domov in v službo niso davčno priznane, niti ni priznano morebitno povračilo prevoza na delo.
lp
kocka - 16.11.2005 - 07:36
Vozilo je last fizične osebe. Vsak dan se S.P. vozi iz Nove Gorice v Palmanovo. Mi mu na podlagi potnega naloga obračunamo kilometrino in jo knjižimo kot strošek. Če prav razumen, ga pošteno lomimo. Kaj bi vi naredili?
M.a.r.i.a - 16.11.2005 - 08:27
kilometrine jaz ne poračunam nikomur....za prevoz na delo mislim.Prevoz na delo je v višini 31,00 sit za km....ga pa kot kaže tudi jaz lomim pri s.p., ki ima avto v OS, na delo pa se vsak dan vozi 48 km na eno stran in mu jaz veselo obračunam prevoz na delo. Hehehe popravljal bomo, ni kaj.
Dobro jutro (pri nas se je naredil čudovit dan)
Matjaž K - 16.11.2005 - 13:49
Načeloma ga še niste (davčno) polomili. Kot sem že napisal v odogovru kocki:
kilometrino imate lahko knjiženo, samo v davčnem obračunu je ne smete uveljavljati.
Matjaž K - 16.11.2005 - 13:47
Če to vozilo ni OS s.p.-ja, potem je kilometrina (načeloma) OK.
Ne vem pa, ali je relacija NG-Palmanova za tega s.p.-ja službena pot ali pot na delo. Če je pot na delo, potem je davčin priznana samo kilometrina v višini 31 SIT/km (pa še tu mora biti nek utemeljen razlog, zakaj se obrčaunava "znižana" kilometrina).
Pa še nekaj: kilometrino za pot na delo in z dela lahko knjižite "magari" "miljavžnt" SIT za km, ampak v davčnem obračunu pa smete prikazati samo 31 SIT/km.
Če pa je vozilo OS tega s.p.-ja, pa ima tako ali tako samo dejanske stroške (s tem da se pot na delo ne všteva v % službenih poti).
lp
- 16.11.2005 - 10:51
In kaj je sedaj pravilno????????