krpan in druščina postani član

Naslov teme: Parske izravnave in DDV

1563  24.05.2001 - 12:41h / DDV / Avtor: Sova / 243 / 6

Na prejetem računu je znesek za plačilo, ki vsebuje parske izravnave.Glede na program knjižimo bruto znesek (za plačilo),zaradi česar pride do razlik pri osnovi in obračunanem DDV.Menim, da to verjetno ni pravilno,zato prosim za PRVO POMOČ,kako takšen prejeti račun pravilno poknjižiti.

Lep pozdrav !

Živa - 24.05.2001 - 13:10

Sova :
-------------------------------
Na prejetem računu je znesek za plačilo, ki vsebuje parske izravnave.Glede na program knjižimo bruto znesek (za plačilo),zaradi česar pride do razlik pri osnovi in obračunanem DDV.Menim, da to verjetno ni pravilno,zato prosim za PRVO POMOČ,kako takšen prejeti račun pravilno poknjižiti.

Lep pozdrav !

Živa - 24.05.2001 - 13:13

Osnovo za DDV in znesek DDV morate obvezno poknjižiti v tistih zneskih, ki so navedeni na računu.

Mojca - 24.05.2001 - 13:59

Kaj pa, če takšno parsko izravnavno ignoriraš in knjižiš račun v znesku, kot bi bil brez tega, torej osnova in DDV. V končni fazi so te parske izravnave čudna izmišljotina, oziroma so dobrodošle le v primerih, ko gre za gotovinsko plačevanje. V brezgotovinskem plačilnem prometu povzročajo samo veliko problematiko pri knjiženju takšnih računov.

Prav tako pa mislim, da so parske izravnave problematika PLAČIL, zato ne razumem, zakaj bi naj vplivale na knjiženje RAČUNA. Če ste namreč svojo obveznost že delno plačali po predračunu in je to na računu navedeno, boste račun kljub temu knjižili v celotnem znesku. Iz tega bi lahko sledila naslednja logika: račun se knjiži v celotnem znesku (brez izravnav), plačilo se sprovede v znesku, ki je na računu naveden ZA PLAČILO, potem pa se na datum plačila poknjiži še parska izravnava, ki z DDV-jem nima nič skupnega.

Ne trdim, da je to 100% pravilno, prej iščem mnenja o mojem razmišljanju. Vem, da je osnova za DDV vse, kar predstavlja plačilo. Vendar bi pa potem moralo biti tudi navodilo, kaj delati s takšnimi izravnavami na računih.

Iva - 24.05.2001 - 14:44

Vsekakor gredo v knjige DDV zneski iz računov. Mi smo v zaradi izravnav od programerja zahtevali, da je program prilagodil tako, da pri vnosu opozori na izravnave, vendar jih v izpisu ignorira.
Če morate zaradi priprave virmana iz knjige DDV vnašati znesek za plačilo je po mojem mnenju najbolje, da si za izravnave vnesete novo šifro za davek in poknjižite kot neobdavčeno osnovo. Res pa je problem, ker zakon pravi, da je osnova za DDV znesek plačila. Mislim da so na temo izravnav izdali na MF posebno pojasnilo.
LP

DIREKTOR - 24.05.2001 - 16:25

Da, dali so. Znesek za plačilo na računu je lahko zaokrožen, osnova in davek pa ne.

Če vam program ne omogoča različnega zajema podatkov (za plačilo in osnova+davek) pa vpisujte vanj le osnovo in davek. Tisti, ki vam je račun izstavil z zaokrožitvijo vas za razliko ne more terjati.

Stripy - 25.05.2001 - 07:34

Kot programer vam lahko opišem mojo rešitev, ki v praksi deluje brez problemov. Pri vnosu dokumentov se poknjižita oba zneska fakture-zaokroženi in nezaokroženi. V saldakontih se potem zaokroženi znesek uporablja pri plačevanju (izdelava virmanov) in zapiranju fakture, nezaokroženi znesek se pa uporablja v glavni knjigi kot osnova za kontiranje in v knjigi prejetih računov.