krpan in druščina postani član

Naslov teme: davčne neumnosti

217  09.01.2006 - 11:49h / Ostalo / Avtor: igor / 63 / 8

V časopisu Dnevnik bi radi predstavili največje neumnosti nove, pa tudi že prej obstoječe davčne zakonodaje. Prosim, da te neumnosti tudi razložite. Igor

dolgi - 09.01.2006 - 14:30

Za neumnosti nove davčne zakonodaje pokličte Ropa in Mramorja, lahk pa v roke vzamete kar zakon in začnete. Od začetka. Ta nova garnitura so lan le delno zaflikal mnoge bedarije. Preberte spremembe, pa boste vidl bedarije. Vštevši parkinge, mobitele ter bonitete, amortizacija in nakup opreme v tujini in tko naprej.

- 09.01.2006 - 17:01

Najprej očitne neumnosti:

Neumnost št. 1:
---------------
Vsakoletno spreminjanje zakonodaje v zadnjem trenutku. Pravilniki, ki veljajo od 1.1.2006 so bili objavljeni 30.12.2005 popoldan. Lansko leto je bilo približno enako.

Neumnost št. 2:
---------------
Odvzamejo en davek, dodajo drugega. Npr., novi prispevek za zaposlovanje invalidov.

Neumnost št. 3:
---------------
Zastavijo si cilj, da bi 50% davčnih zavezancev oddalo davčno napoved preko eDavkov. Nato pa napovejo, da bodo pošiljali brezplačne dohodninske obrazce. Istočasno podjetjem onemogočijo oddajanje REK obrazcev za obračun plač.

Neumnost št. 4:
---------------
Vsak račun, pa naj bo še tako nizek znesek, mora bi opremljen s popolnim nazivom podjetja in z davčno številko. V praksi to pomeni, da podjetniki po nepotrebnem povzročajo vrste na blagajnah, ko čakajo na "originalne" račune.

Laž št. 5:
----------
Enotna davčna stopnja naj bi bila samo 1% višja, kot na Slovaškem. To ni res, ker pri nas napovedujejo 20% stopnjo pri izplačilu divident IN pri davku na dobiček podjetij. Na Slovaškem pa lastnik plača samo 19% davka na dividende. Razlika torej ni 1% ampak 17%

Nelogičnost št. 6:
------------------
Za podjetja so bonitete davčno nepriznan strošek. To pomeni, da so bonitete dvakrat obdavčene. Najprej plača zaposleni dohodnino, nato pa udarijo še po podjetju. To je nepotrebno kompliciranje. Naj bi bilo ali eno ali drugo.

Neumnost št. 7:
---------------
Davčni odtegljaji. Pri nakupu licenc in pri zakupih v tujini naj bi v skladu z našo zakonodajo *tuji* prodajalec znižal ceno za 25% in odtegnil davek v RS. Seveda tega ne bo naredil noben tujec, ki je pri zdravi pameti. Torej, v primeru zakupa od 1.1.2005 slovenska podjetja plačujejo dodatni davek.

Neumnost št. 8:
---------------
Samostojnim podjetnikom ugotavljajo dobiček na enak način, kot pravnim osebam. Podjetniki morajo torej plačati dohodnino tudi od "prihodkov", ki mogoče sploh še niso plačani.

Neumnost št. 9:
---------------
Prispevki niso navzgor omejeni, pravice, ki izvirajo iz plačevanja prispevkov pa so navzgor omejene. Torej, če sem podjetnik, čemu bi sploh plačeval višje prispevke?

Maksimalna neumnost:
--------------------
Ogromen procent populacije se ukvarja samo s tem kako pravilno obračunavati davke in z odmero ter kontrolo davkov. Podjetniki bodisi delajo maksimalno na črno bodisi se utapljajo v administraciji.

Podjetja propadajo, okolje ni konkurenčno, ljudje ostajajo brez služb država pa brez prihodkov.

Država se bo morala strezniti, kdaj je samo še vprašanje časa.

servis - 09.01.2006 - 18:18

Z zadnjim mnenjem, ki ni podpisan se skoraj v celoti strinjam, ravno danes sem razmišljala koliko proračunskega denarja bo stalo pošiljanje obrazcev za dohodnino, če pa poslušamo kako zelo si želijo oddajanje po e davkih. Ali morda to ne bo letos mogoče, saj tudi rek obrazcev ne bodo poštimali 3 mesece.

MARTIN KRPAN - 10.01.2006 - 07:59

Osebno pozdravljam pošiljanje obrazcev za dohodnino po pošti ne glede na stroške - gre za poizkus širjenja pozitivne davčne kulture države. Ali je to bolj racionalno kot internetna opcija, pa res ni vredno izgubljati besed. Si pa ne predstavljam slovenskih upokojencev, delavcev v proizvodnji, ki bodo pridobili "elektronski podpis" itd. in na ta način to naredili.
Vsekakor je premik v pozitivno smer, za ostalo pa se dajmo presenetiti.
In še nekaj ne pozabite: čeprav je vse daleč absolutno prepozno, smo letos PRVIČ po dolgih letih dobili npr. obrazec za davek od dohodkov pravnih oseb že v decembru (čeprav šele na koncu).
In tudi ne pozabite, kdo je "uštimal" takšne bljuvotine v zakonih - vsekakor prejšnja vlada. Tudi sedanja ga "fiksa", pa vseeno, zaenkrat manj kot prejšnja na tem področju.
Hkrati se vprašajte tudi o institucijah, ki vas zazstopajo: GZS-ji, OZS-ji, društva računovodskih delavcev itd. - kaj so pa oni naredili, da so se oglasili v javnosti!?

Bumm - 10.01.2006 - 08:53

Dragi Dnevnik-ovec, pretekle neumnosti so mimo. Nove se bodo odkrivale skozi leto. tako kot bi iz preteklih lahko naredili Dinastijo, tako boste tudi o bodočih lahko pisali v nedogled. Je pa vprašanje, kaj bodo bralci imeli od tega.

Za začetek: Proučite vprašanje uveljavljanja dejanskih stroškov s strani nerezidentov. Potem pa najdite nerezidenta, ki je tako ravnal, kot predvideva zakon.

Špela - 10.01.2006 - 09:39

Če sami ne znate našteti 50 davčnih neumnosti, raje o njih ne pišite, ker to pomeni, da nimate pojma za kaj gre.

Iva - 10.01.2006 - 11:22

5 mio prometa zadnjih dvanajstih mesecev za zavezanstvo za DDV. Mogoče bi bilo pametno zadnje koledarsko leto, a ne?

Pepelka - 10.01.2006 - 19:58

In še zadnja resnica: če ne bi bilo države in davkov in obveznega vodenja poslovnih knjig, bi danes mogoče še jaz stradala.