Naslov teme: Odgovornost računovodskega servisa
4025 10.04.2006 - 07:14h / Ostalo / Avtor: nova / 280 / 16
Lepo prosim za vaše izkušnje na področju sankcioniranja strank. Včasih je npr. v zakonu o prometnem davku pisalo, da je za pravilno zaračunan pd odgovorna komercialna (direktor) za pravilnost obračuna pa računovodja (računovodski servis). V ZDDV tega ni več. A če smiselno uporabim to določbo za vso odgovornost, potem bi bil npr. za nepravilen obračun ddv odgovoren računovodja. Nepravilen obračun ddv je po mojem mnenju, če komerciala ne zaračuna ddv-ja, ki bi ga morala, računovodja to spregleda ali zaradi drugih vzrokov ne upošteva tega davka med obveznostmi. Do sem imam verjetno prav. Problem nastopi, ker mi je že veliko ljudi reklo, da v tem primeru dajo servisu papir, v katerem prevzamejo odgovornost nase. Je tak papir kaj vreden? A DURS potem kaznuje direktorja ali servisu ta papir služi le kot dokaz, če preko sodišča terja direktorja za povrnitev škode, ki mu je zaradi njega nastala?
Matjaž K - 10.04.2006 - 07:19
Na to temo tudi pravniki na veliko razpravljajo, kdo je odgovorna oseba. Odgovor ni enoznačen.
Osebno sem mnenja, da je v osnovi vedno tisti, ki je "sproduciral" papir, primarno odgovoren. Ostale variacije pa so že siva cona in razglabljanje, "če, potem, vendar, ...".
lp
sax - 10.04.2006 - 08:03
Po ZGD je edina odgovorna oseba direktor in nihče drug. Vse ostalo so potem medsebojne pogodbeno urejene relacije.
nategovalec - 10.04.2006 - 08:36
Torej računovodstvo ni odgovorno za nič, razen da pobere denar in odvede svoje davščine.
sax - 10.04.2006 - 09:24
Sklepate kot politiki ali pa ste bili že prevečkrat nategnjeni. Preberite natančno (očitno niste računovodja ste preveč šlampasti): v razmerju do DURS, CURS,.. in vseh drugih organov je vedno odgovoren direktor družbe. Kako pa ima le-ta urejene pogodbe in v njih navedeno odgovornost za opravljeno delo za storitve, ki jih podjetju opravijo drugi pa je drug problem. Preberite si eno tipsko pogodbo za računovodenje. Zato pa se potem zavaruje odgovornost.
nategovalec - 10.04.2006 - 09:26
Še kaj.
- 10.04.2006 - 09:32
Pogodbe, pogodbe...
Torej, najprej DURS kaznuje direktorja, potem pa moras tožit servis. Povedali ste vse.
Matjaž K - 10.04.2006 - 12:22
Glede zavarovanja odgovornosti:
zavarovanje ne krije kazni (glob), pa strokovnih napak (beri: evidentiranja, ki v skladu s predpisi/SRS-i) tudi ne.
Toliko v razmislek, kaj še potem ostane zavarovano.
lp
sax - 10.04.2006 - 12:25
Tako je: drobni tisk v zav. policah izključuje praktično vse, kar lahko narediš narobe. Zato večina, ki plačuje zavrovanje odgovornosti rač. servisev po mojem meče denar skozi okno.
Anita* - 10.04.2006 - 11:29
Direktor izbere servis, ne izbere servis strank. To tudi pove vse.
JOŽE - 11.04.2006 - 08:00
Glede odgovornosti na to tematiko bi lahko zaključil,da vprašanje izhaja iz slabo postavljene organizacije dela v nekem pravnem subjektu.Res da je direktor odgovoren za zakonitost dela, vendar je treba vedeti, da tudi on ni vsemogočen in ima zato sodelavce, kinosijo soodgovornost za zakonito delo. V kolikor so sodelavci nezanesljivi oz. nesrokovni za obvladovanje nalog, se ve kaj mora storiti direktor.Za vsakim izdelkom mora z odgovornostjo stati tisti, ki ga izdela in konec.
DAŠA - 11.04.2006 - 08:08
Ja pa ja da ja za plačo 150.000,00 SIT, dejto no dejte, pa vse direktorske "stroške", pa ideje take in drugačne,....pa opozarjaš in opozarjaš, da tako ne gre da ni v skladu z zakonom ampak oni po svoje jaz bom pa potem odgovoren....
sova - 11.04.2006 - 08:47
Danes sem spet imela čas in sem odprla forum, da malo preletim zadnje aktualnosti, pa vem, da vas bom tiste, ki imate računovodske servise razjezila, ampak ne morem si kaj, da ne bi napisala svoje osebno mnenje, ki je tako: v servisu naj vodi knjige tisto podjetje, ki nima veliko poslovnih dogodkov, ki nima zahtevnih poslovnih dogodkov in, ki ima v podjetju zaposlene ljudi, ki svoje delo opravljajo 100%, ki dobro poznajo zakonodajo, ki imajo zadeve ažurirane in dokumentirane. V nasprotnem primeru bi pa dala prednost računovodji v podjetju, ker pozna poslovne dogodke, ve kaj je ozadje posameznega dogodka, za podjetje skrbi v smislu dobrega gospodarja, skrbi za zakonito delo vseh zaposlenih v podjetju, tudi direktorju pove, kaj se sme in kaj ne. Kljub temu, da ima firma najet računovodski servis za potrebe računovodstva, mora veliko dokumentacije pripraviti sama in voditi sama v podjetju. Kaj je torej moj recept za podjetja z zahtevnim poslovanjem, pa četudi ni ogromno poslovnih dogodkov: računovodja v podjetju, zunaj pa samo davčo svetovanje, za primere, da je nekaj zelo specifičnega, računovodja nikakor ne more biti tudi davčni svetovalec za posebne primere, je neodgovorno. Plača računovodje je hitro pokrita, servis je nekoliko manjši strošek, to je sigurno, toda računovodja naredi poleg čistega računovodskega dela še veliko drugega dela, kot so kompenzacije, izterjave, opomini, usklajevanje saldakontov, plačilni promet in tudi tajnica je občasno, kadar je zatišje in ima malo časa. lp
Milena - 11.04.2006 - 09:01
Sova: se popolnoma strinjam. Sem sicer računovodski servis, ampak mislim, da je tvoje razmišljanje zelo na mestu. Ampak to bi morali vedeti tisti, ki imajo računovodstvo za urejat. Glede odgovornosti in opozarjanja pa tole: nič ne pomaga, če govoriš in govoriš. Jaz se trudim, da vse, kar bi moralo biti spremenjeno ali drugače evidentirano, napišem in pošljem poleg mojega računa za delo. Če plačajo račun, so dobili tudi opozorilo. Od tu naprej je pa res njihova odločitev. Lep dan
beba - 11.04.2006 - 09:25
Me res zanima, kdaj ima računovodja zatišje in malo časa, da je lahko še tajnica. Samo če polovico svojega prostega časa porabi za študiranje novosti. Še dobro da vaš računovodja ne rabi bit tudi čistilka, pa kurir, pa ...če že res ima toliko časa, kot pravite.
Tlačan - 12.04.2006 - 06:29
Sova je že lahko tajnica, toda jaz, jaz pa nisem tajnica,sem namreč moškega spola. Sem računovodja in ne računovodski servis kot Milena. Pa tudi kakšno kompenzacijo speljem, pa tudi davčni svetovalec sem. Kje pa piše da računovodja ne more biti davčni svetovalec? Sem celo mnenja in to na podlagi dolgoletnih izkušenj, da je računovodja lahko celo zelo dober davčni svetovalec. Poglejte si odgovore Matjaža K.! Tudi on je računovodja. Pa preskok na naslovno temo: za svojimi dejanji v računovodstvu tudi pogodbeno stojim in sem za svoje strokovne odločitve odgovoren. Pa še na koncu besedičenja: sem petelin in ne kura!
nova - 12.04.2006 - 07:11
Računovodski servis, če prav razumem, ne dobi kazni, dobi jo direktor, ki lahko terja servis za nastalo škodo, če servis nima "papirja".
Samo potem ni smiselno oz. ne vidim razloga, da bi direktorji podpisovali bilance tam, kjer je predviden podpis računovodje.
Hvala za odgovore!