krpan in druščina postani član

Naslov teme: PREFAKTURIRANJE

1863  20.06.2001 - 09:29h / DDV / Avtor: SONCE / 57 / 2

Smo upravniki poslovno-stanovanjske stavbe in zato prejemambo račune za različne storitve na naslov podjetja (elektrika, vzdrževanje...). Na predavanju je ga. Zalokar omenila, da je potrebno, da se na skupnih računih navede, da gre naprej za prefakturiranje ker šele v takem primeru ni potrebno knjižiti kot strošek in na drugi strani prihodka iz naslova prefakturiranja. Kljub temu, da na skupnih računih ni napisano, da je to skupni račun za malo morje stanovalcev v našem knjigovodstvu račun ne knjižimo kot strošek podjetja in vhodni DDV ne zahtevamo od države, prav tako izdanih računov ne knjižimo kot prihodek podjetja in ne izkazujemo izhodnega DDV, ker so zneski identični skupnemu računu in ni nobenega zaslužka. Kot prihodek se upošteva le posebej zaračunana usluga vodenja, ki je dejanski prihodek podjetja. Nerealno se mi zdi dejstvo, da bi kot strošek podjetja in prihodek napihovali iz razloga ker na računu ni napisano, da gre za prefakturiranje saj na elektru ne morejo vedeti koliko in za koga. Kaj menite vi????

Pujska - 20.06.2001 - 12:55

Tudi mi smo upravnik. Nekaj o tem piše v zadnjem IXS 8 str.80, sicer skozi najemno razmerje. Delamo isto kot vi, smo pa že nekaj časa na sceni in smo od vseh dobaviteljev zahtevali, da ločijo plačnika storitve, to smo mi in nas navajajo brez davčne številke, ter na drugi strani uporabnika te storitve, to so pa večinoma končni potrošniki. Na računu dobavitelji ne omenjajo prefakturiranja temveč ločijo uporabnika in plačnika. Tako delamo in zaenkrat še nismo imeli težav.

Bee - 21.06.2001 - 07:35

Kot sem jaz razumela, je pri upraviteljih stavbe dovolj, da je navedeno na katere objekte se nanaša. To pa je verjetno napisano, saj če ne ne morete deliti in je potem v redu, da je prejet raćun na razmejitvah in v knjigo DDV in realizacijo poknjižite samo vašo provizijo.