Naslov teme: OBRAČUN DDV PO NOVEM
4458 05.05.2006 - 10:55h / DDV / Avtor: mici / 66 / 5
Smo d.o.o. , ki v 12 mesecih ne bomo dosegli 50 mio prometa. V spremenjenem zakonu o ddv-ju piše, da je bilo potrebno do 15.12.2005 obvestiti davčni organ, da želimo začeti uporabljati posebno ureditev po plačani realizaciji. Ali ni bil računovodja dolžan na to opozoriti. Ali je možno to še spremeniti.
Hvala
Hvala
VALAT - 05.05.2006 - 10:59
Odločitev, ali boste začeli uporabljati posebno ureditev plačila DDV po plačani realizaciji je vaša (poslovna odločitev). Ali vas je računovodja dolžan na to opozoriti ali ne je pa stvar pogodbe med vami in njim (če je to servis). Vsekakor pa se morate zavedati, da so predpisane dodatne evidence. Sicer jih je z nekaj dodatnega dela možno vzpostavljati z ustreznim programom; program pa ni tako enostaven, kot bi nepoučeni mislili - temu primerna je tudi cena le-tega.
Premislite.
Lep pozdrav
p.š. - 05.05.2006 - 11:40
Valatu bi dodala samo še to, da 15.12.2005 ni bil končni datum za oddajo obvestila na DURS, ampak lahko to storite tisti mesec (mislim, da 15 dni pred začetkom uporabe sistema obračuna po plačani realizaciji), ko se boste dejansko odločili za prehod na novi sistem. Sistem pa je po dosedanjih izkušnjah najbolj uporaben v podjetjih, ki imajo na izdanih fakturah daljšo valuto plačila.
Zoja - 05.05.2006 - 11:54
Mici, še to:
če uporabljate posebno ureditev po plačani realizaciji, to velja tudi za vstopni DDV. Ko plačate račun lahko odbijete vstopni DDV...
MARTIN KRPAN - 05.05.2006 - 12:06
Osnoven - dober nasvet: najprej proučite, če se vam sploh "izplača", da stopite v sistem plačane realizacije. Moj odgovor je - vsaj 95% davčnim zavezancem NE, izjeme pa so možne.
Sicer, pa niste zamudili nobenega "vlaka" - v sistem je mogoče stopiti tudi med letom, sistem plačane realizacije pa temelji na "vzajemnosti" tako na vstopni kot izstopni strani (sistem plačane realizacije na vhodu kot izhodu...) itd. itd.
- 06.05.2006 - 09:28
prberite v naslednji temi odgovor, ki ga je podal-a cop. osebno mislim, da tisti, ki vse obveznosti redno poravnava, terjatve pa prejema z zamudo (posebno če je to par mesecev), in še če je 3 ali 6 mesečni zavezanec, da je smoterno preiti na plačano. seveda mora biti vodenje programsko rešeno.
cilj zakonodaje naj bi bil "ko dobiš plačaš in ko plačaš odbiješ". kar je, po mojem skromnem mnenju, pošteno. vendar ga je pisala država za katero velja "plačaj preden dobiš in odbij nikoli". zato je zadevo zakomplicirala.
s servisi pa je tako, da moramo v precej primerih sfehtati tisti drobiž, ki nam ga stranke plačujejo. če se stranki poveča obseg dela, se par mesecev pripravljamo, kako ji bomo povišali pavšal. malo je takih, ki se zaveda, da je storitev narejena in jo je treba plačati. kot pri mehaniku. njemu ni nikomur težko za uro dela plačati 5.500.