Naslov teme: Računovodja - VII stopnja izobrazbe ?
4827 24.05.2006 - 13:36h / Ostalo / Avtor: Bikec / 148 / 23
Menda se pripravlja zakon o računovodskih servisih. Ali morda veste kaj več o tem in o morebitni predpisani izobrazbi. Ali je res,da s V stopnjo izobrazbe ne boš več mogel imeti knjigovodskega oz. računovodskega servisa?
Kaj pa tisti računovodje v d.d., ki imajo samo V stopnjo oz. največ VI stopnjo izobrazbe?
Sprašujem tudi glede samozaposlitve - trenutno sem brezposelen (prenehanje iz poslovnih razlogov) z dolgoletno prakso v računovodstvu (vsa področja) in s V stopnjo izobrazbe. Ali se naj podam v odprtje knjigovodskega servisa ali ne? Zaposlitev v moji okolici ni možna, za oddaljenejše delodajalce pa sem prevelik strošek - potni stroški.
Hvala za odgovore!
Kaj pa tisti računovodje v d.d., ki imajo samo V stopnjo oz. največ VI stopnjo izobrazbe?
Sprašujem tudi glede samozaposlitve - trenutno sem brezposelen (prenehanje iz poslovnih razlogov) z dolgoletno prakso v računovodstvu (vsa področja) in s V stopnjo izobrazbe. Ali se naj podam v odprtje knjigovodskega servisa ali ne? Zaposlitev v moji okolici ni možna, za oddaljenejše delodajalce pa sem prevelik strošek - potni stroški.
Hvala za odgovore!
Matjaž K - 24.05.2006 - 13:45
Pozabite na ta zakon.
EU je prepovedala, da se poklicne dejavnosti urejejo s posebnimi zakoni.
lp
ninca - 24.05.2006 - 14:47
Kakšno izobrazbo imaš pa lahko za delo v računovodstvu poklicno??
A se vam ne zdi da je zadnji čas, da se sprejme ta zakon.
sonja - 24.05.2006 - 15:18
Pa ni bil slab tale predlog zakona.......
Bi se vsaj podn spucou.....
p.š. - 24.05.2006 - 15:48
Vsaj to bi lahko uvedli, da bi morali imeti za opravljanje tega tako premalo cenjenega poklica obvezno pridobljeno licenco. Za to se menda računovodje trudijo že nekaj let, pa se zaradi razdora med svetovalci ne morejo dogovoriti. A kdo ve kaj o tem, kam ta usmeritev pelje?
MajaMaja - 24.05.2006 - 19:04
Če želim zaposliti novo računovodkinjo vem, da se lahko na njeno znanje zanesem samo, če ima najmanj pet let delovnih izkušenj in "licenco": ali izpit za vodenje računovodskih servisov na GZS ali pa za potrjenega računovodjo na Inštitutu za revizijo. V ali VII stopnja mi je pa čisto vseeno, ker se je v zadnjih petnajstih letih izkazalo, da ni nikakršne povezave med stopnjo znanja na področju računovodstva in stopnjo uradne izobrazbe.
Z novopečenimi diplomanti ekonomske fakultete si nakopljem samo ogromno dela z učenjem in po enem letu mora še vedno nekdo za njimi preverjati celo tako enostavne stvari kot je obračun potnih nalogov. Nekoliko hitreje se računovodstva naučijo diplomirani politologi - očitno so davčni zakoni napisani bolj po tej logiki, kot po matematični :-)
Matjaž K - 24.05.2006 - 20:09
Pa še to.
Na koncu pa nam bodo tisti, ki na takšnih in druačnih strokovnih in izobraževalnih inštitucijah samo denar služijo pa ne kaj dosti naredijo, pri že tako malo cenjenem poklicu še dodatne gnarce za licence iz žepa vlekli.
Sicer pa smisel licenc ni v tem, da se vsega naućiš, ampak je samo dokaz tega, da imaš zicleder in dovolj trme za delo.
lp
Matjaž K - 24.05.2006 - 20:04
Jaz pa pravim, da se naj najprej stranke "porajtajo"" (kaj bi jaz še mel za stroške; za vrtec pa davčno mi naredite nizek dobiček, za banko pa visok; potni nalog? - kako pa se to izpolni?; račun je treba izdati? - saj kupec še ni plačal; 20.000 SIT za knjigovodstvo - pa kaj ste nori? ipd. izjave)
Tisti ki delajo kvalitetno, tisti imajo tudi dolgoročne stranke, ki jih ne bodo zlahka zapustile.
Pri tistih strankah, ki pa jim je 20.000 SIT preveč, pa nobena licenca ne bo "vžgala".
V glavnem: jaz sem za "nevidno roko" trga.
lp
Marijan - 24.05.2006 - 21:48
Se strinjam. Tisto, kar pri nas manjka, da bi trg deloval pa je ...? :)
lp
Matjaž K - 25.05.2006 - 07:01
20-30 let prakse, pa malo bolj delujoče inšpekcijse in pravna država
lp
sax - 25.05.2006 - 07:21
Nevidna roka trga ja, samo da tu nekaj manjka. Saj verjetno tudi sami poznate kakega srečkoviča, ki se ga davčne inšpekcije leta "izogibajo", on pa dela in dela z občutkom kako obvlada.
Žal trg vsega ne pokaže. Tu ni nezadovoljnih strank (ki bi slabe servise izločile) dokler ni pregleda, pregleda pa ni in ni,... .
črna - 25.05.2006 - 07:46
Da ne govorimo o tem, da računalniška podjetja z računovodskimi programi pod narekovaji nudijo SAME AVTOMATSKE PRENOSE, vsega SRANJA in njihovih materilnih evidenc v GK. Tako fašeš v GK vse njihove napake, vendar kje pa je tu čas ko moraš napake ugotoviti in popraviti? KDO BO PA TO PLAČAL? Računalničarji? Ah, to pa že ne, potem smo mi krivi, ker delamo napačne prenose in smo sigurno od dveh gumbov stisnili tretjega....
Mi sicer ne delamo avtomastkih prenosov razen izdanih računov po 34.členu, dnevnih iztržkov pa ni variante, saj trgovcem ni pomembno katero vsrto plačila zberejo potem pa neštima ne gotovina in ne kartice...
Kako ostali? V našem računovodsekm sersvisu kar stranke prihajajo s temi idejami, kako bi nam olajšali delo.... to so njihove besede.
muha - 25.05.2006 - 10:42
Jaz moram pa priznat, da s programi in računalničarji nimamo problemov. Tudi avtomatski prenosi so taki kot je treba. Je pa res, da damo za mecečno vzdrževanje programov in morebitne nadgradnje kakšnega "jurja" več kot drugi (kolikor sem ugotovila iz pogovorov s kolegicami iz drugih podjetij). Se mi zdi, da je tudi tukaj kvaliteta odvisna (tudi) od cene. Ne me zdaj napast, ampak včasih pišete da nekvalitetni servisi zbijajo cene in cenjenost našega poklica, jaz pa pravim, da je pri računalniških programih tudi tako ali vsaj podobno. Danes se že vsak "mulc" spozna na programiranje, ampak to še ni dovolj za dober finančni program.
Moje mnenje...
njofra - 25.05.2006 - 10:58
Moja izkušnja pa je žal ravno obratna, "mulc" je naredil dosti boljši program v Windowsih za 50 % nižjo ceno, kot računalničarska firma, ki se na veliko hvali, kako da je dobra - pa so ful same težave z njo, za povrh pa prodajajo DOS pod krinko Windowsov, iz uporabnikov pa delajo navadne bedake!
s.p. - 25.05.2006 - 08:18
Sama imam VI stopnjo, pa izpit na GZS pa nenehno izobraževanja. Je pa vedno tako, da eni delajo bolj po domače, po nizki ceni.. Pa ne razumem, da ene to tako moti. Če delaš kvalitetno, pa kljub temu po robu-sicer vsako leto nekaj inšpekcij, me tisti drugi ne motijo. Če bo potrebna VII stopnja, bomo tudi to naredili. Sama nimam časa ocenjevati ostale servise okrog sebe, ki jih ni malo in me to tudi ne zanima. Slovenska zavist je tako ali tako že prevelika.
njofra - 25.05.2006 - 09:36
To glede avtomatskih prenosov se strinjam. Mene so računalničarji dobosedno postavili pred dejstvo, da moram uporabljati avt. prenose. Ko je zadnjič bil po njihovi krivdi(posadabljanje programa) napačen prenos, so mi to hoteli še zaračunati, ko bajagi "nisem indeksiral". Kdaj bo le kdo njim stopil na prste. Nimam več energije, da bi se bodel z njihovimi neumnostmi.
Sara - 25.05.2006 - 10:56
Jaz pa mislim,da si moramo končno priznati v naši ljubi Sloveniji, da fakultetna izobrazba pač pomeni več znanja in da tisti, ki jo delajo ali, ki so jo naredili lahko nudijo strankam veliko več kot pa nekdo s srednjo izobrazbo in s 30 leti izkušenj. Sicer pa se predpisi na področju računovodstva stalno spreminjajo in ti 100 let izkušenj ne pomaga prav dosti.
Pa,da ne bo pomote - tudi na drugih področjih bi se morala končno dati prava vrednost izobraženim ljudem. Pa če je to komu prav ali ne !
Najprej je potrebno dobiti ustrezno izobrazbo, potem pridejo izkušnje - in to je to !!!
Sara - 25.05.2006 - 11:29
Sara :
-------------------------------
Sicer pa se predpisi na področju računovodstva stalno spreminjajo in ti 100 let izkušenj ne pomaga prav dosti.
Se strinjam, vendar ti v tem primeru tudi VII. stopnja ne pomaga.
Vam kar povem konkreten primer. Jaz imam V.stopnjo in 8 let delovnih izkušenj in vrh glave ljudi, ki pridejo s VII. stopnjo pa ne vedo niti kako izgleda bančni izpisek, potem pa še reče, da "ona ne bo kucala" beri knjižila, ker ni zato delala faksa...neka znanka mi je celo rekla, da je naredila faks zato, da ji ne bo treba delati...Mislim, da se morajo ljudje, ki pridejo iz fakultete spustiti malo na realna tla, da UČENJA nikakor še ni konec, da o delu sploh ne govorim. Kot stranka bi si želela izkušenega računovodjo s kilometrino ne pa "teoretično VII. stopnjo".
Zato sem za licenco, ki jo pridobiš z zahtevnimi izpiti s področja teorije predvsem pa prakse...
lep pozdrav
LILI - 25.05.2006 - 12:05
Glede licence se res krešejo mnenja. Jaz pa menim, da faks res ni vse. Potrebno je imeti predvsem strokovno znanje (na faksu se dobi sicer nekaj osnove), potem pa je tu še praksa. Jih poznam kar nekaj, ki imajo doktorat, pa jim ne bi dala koz čuvat. Se pa res včasih loti računovodstva tudi takšen, ki niti kontov ne pozna. Sicer pa se glede na spreminjanje naše zakonodaje vsi ves čas izobražujemo (beri na področju računovodstva, pa prava, pa davkov, pa...). Stranka pa bi tako ali tako rada, da si njihov pravnik, računovodja, kadrovnik, kurir in še kaj.
Trg pokaže svoje. In to je edino merilo.
SAXI - 26.05.2006 - 08:52
Tisti, ki pridejo s VII. stopnjo pa ne vedo niti kako izgleda bančni izpisek, to je vendar bilo vedno in bo stvar posameznika (ce). Mislim, da ti da izobraževanje na fakulteti veliko in tisti, ki tega niso nikoli počeli, jim tudi praksa ne more v celoti nadomestiti. Kot stranka bi si želela računovodjo, ki se zna izražati, obvladuje računovodstvo (ne knjigovodstvo), razume in zna govoriti vsaj dva tuja jezika in ima končano vsaj VII. stopnjo ter obvezno licenco. Upam, da se strinjate, da ne moreš zaupati svojih financ in premoženja vsakomur. Še avtomehanik mora opraviti kakšen preizkus znanja, da mu lahko zaupaš svojega "konjička", mar ne?
Ne tolažite se s tem, da izobrazba ni nič, kajti sama menim, da ti da lahko veliko, seveda pa je pri vsaki stvari to posameznik tisti, ki odnese znanje in ga ima, kolikor ga želi. Sama sem preizkusila v življenju z dogodkom v družini, ki ni bil lahek, da ti lahko vse vzamejo, nikoli pa ne znanja (za katerem stoji tudi pridobljen papir).
lep pozdrav
p.š. - 25.05.2006 - 14:28
Seveda imate prav, ko trdite, da izobrazba veliko pomeni, in tudi res je , da licenca drago stane, res pa je tudi , da v praksi največ znanja vendarle pokažejo ljudje z izkušnjami, predvsem pa takšni, ki so dovzetni za spremembe in se povrhu vsega še dodatno izobražujejo ( čeprav je potem 24ur na dan premalo ). Za ohranjanje posla bomo pač morali sprejeti, kar bodo določili na vrhu, pa četudi bo treba zato še malo v šolo.
O tem, da nam računalničarji sive lase povzročajo, pa raje ne bi...
- 25.05.2006 - 12:21
To, o čemer se piše, je hvaležna tema tega foruma in obravnavana že velikokrat,predvsem pa takrat, ko je opazno manj vprašanj in odgovorov. Kar poglejte, več kot 3000 vpogledov je že!
Marko E - 25.05.2006 - 14:58
Predlagam, da davkoplacevalci.com sestavijo nekaksen preizkus za vse testiranja zeljne obiskovalce. Ce zadevo obvladas, dobis "Krpanovo licenco". Stranski ugoden ucinek pa bi bil nekaksen online F.A.Q. iz SRS, davkov ipd. Kaj pravite?
Sara - 26.05.2006 - 08:15
Strinjam se, da samo fakulteta ni dovolj in zato sem tudi napisala, da so poleg izobrazbe potrebne tudi izkušnje. Res je tudi to,da marsikdo s fakulteto še kontov ne pozna, vendar pa je res tudi to,da danes lahko odpre računovodski servis prav vsakdo in da tudi marsikdo od teh ne pozna kontov. Zato mislim,da ne moremo stvari tako posploševati.
Še vedno sem mnenja, da je potrebno najprej dobiti "papir" - potem pa je potrebno svoje znanje stalno dopolnjevati.
Pa lep pozdrav