krpan in druščina postani član

Naslov teme: Koliko časa moramo v arhivu hraniti potne naloge?

4891  26.05.2006 - 13:04h / Ostalo / Avtor: lea / 861 / 4

V podjetju se "utapljamo" v dokumentaciji preteklih let. Zdaj bomo posizkusili s skeniranjem nekaterih vrst dokumentov. Kaj od starih dokumentov lahko zavržemo - gre za kupe fasciklov potnih nalogov,... Dokumentacijo od plač bomo hranili trajno, prav tako prejete in izdane račune! Kaj pa lahko naredimo z blagajniškimi dokumenti?

nanika - 26.05.2006 - 14:44

PLAČE, gk, bilance-TRAJNO
Račune 10 let
Potne naloge ipd.-kolikor dolgo jih rabite za davčne preglede.

To me je naućil stečajnik.

Novička - 27.05.2006 - 00:40

Potni nalogi - 1 leto !

Bumm - 29.05.2006 - 17:11

Premalo bo 1 leto, če je potni nalog je osnova za obračun potnih stroškov.

Zoris - 28.05.2006 - 08:10

SRS časovno ne določa več hrambe poslovnih listin, temveč napotuje na akt podjetja.
ZGD določa: poslovnih knjig, bilance stanja, izkaze poslovnega izida ter letna in poslovna poročila iz 56. in 60. člena ter prvega odstavka 70. člena tega zakona je treba trajno hraniti. Knjigovodske listine se lahko hranijo samo določeno časovno obdobje.
Nekaj več določa ZDDV v 57. členu: 57. člen ZDDV (hramba dokumentacije)
(1) Davčni zavezanec je dolžan hraniti vso prejeto in izdano dokumentacijo, še posebej pa: prejete in izdane račune, dokumente o popravkih računov, dokumente o opravljenem izvozu in uvozu, finančno dokumentacijo, dokumente, na podlagi katerih je uveljavljal oprostitev DDV, obračune DDV in vse druge knjigovodske listine, ki se kakorkoli nanašajo na promet blaga in storitev oziroma na uvoz blaga in so pomembne za obračunavanje in plačevanje DDV, najmanj deset let po poteku leta, na katero se te listine nanašajo.
(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena je davčni zavezanec dolžan dokumentacijo, ki se nanaša na obdavčevanje nepremičnin po tem zakonu, hraniti najmanj 20 let po poteku leta, na katero se nanaša.
(3) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena so davčni zavezanci iz prvega in drugega odstavka 45. člena tega zakona v obdobju iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena dolžni hraniti vse dokumente, ki so jim bili izdani v povezavi s prometom blaga oziroma storitev, ki jim je bil opravljen ter uvozom blaga.
(4) Davčni zavezanec lahko dokumentacijo iz tega člena hrani tudi v elektronski obliki, če je v obdobju iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena davčnemu organu zagotovljen dostop do tako shranjenih podatkov brez povzročanja neupravičenih dodatnih stroškov in če so izpolnjeni naslednji pogoji:
podatki, vsebovani v elektronskem dokumentu ali zapisu, so dosegljivi in primerni za kasnejšo uporabo, in
podatki so shranjeni v obliki, v kateri so bili oblikovani, poslani ali prejeti, in
iz shranjenega elektronskega sporočila je mogoče ugotoviti, od kod izvira, komu je bilo poslano ter čas in kraj njegovega pošiljanja ali prejema, in
uporabljena tehnologija in postopki v zadostni meri onemogočajo spremembo ali izbris podatkov, oziroma obstaja zanesljivo jamstvo glede nespremenljivosti podatkov oziroma sporočil.
Enako pa tudi določa Zakon o davčnem postopku v 63. členu.
Ne glede na navedeno vam priporočam, da tudi potne naloge hranite 10 let po preteku kolendarskega leta, čeprav pravica do odmere davka zastara v petih letih od dneva, ko bi bilo treba davek napovedati, obračunati ali odtegniti.
Poglejte pa si tudi 59. in 60. člen Zakona o davčnem postopku (pretrganje zastaranje in zastaranje uvedbe postopka za davčni prekršek.
Lp