Naslov teme: DDV IN KULTURNA DEJAVNOST
1928 27.06.2001 - 10:55h / DDV / Avtor: RADOVEDNICA / 46 / 4
Prosim za pomoč!
Angleško podjetje izstavi račun slovenskemu podjetju (DDV zavezancu) za glasbenike, ki so imeli koncert v Sloveniji. Zanima me, kako je z DDV, glede na to gre za KULTURNO DEJAVNOST.
Hvala za odgovor!
Angleško podjetje izstavi račun slovenskemu podjetju (DDV zavezancu) za glasbenike, ki so imeli koncert v Sloveniji. Zanima me, kako je z DDV, glede na to gre za KULTURNO DEJAVNOST.
Hvala za odgovor!






Matjaž K - 27.06.2001 - 13:29
Prireditve (tudi kulturne) se obdačujejo po kraju, kjer se prireditev izvede (glejte ZDDV, 17. člen, 2. odstavek, 3. točko)
To pomeni,da bi tuje podjetje moralo obračunati DDV. Ker samo tega ne more (ker ni podjetje iz RS), bi to moralo storiti preko davčnega zastopnika. Če pa tega nima, mora DDV obračunati prejemnik storitve. V zvezi s tem glejte ZDDV 12. člen 2. točko.
Ta DDV je njegov izstopni DDV, pri vstopnem pa je treba paziti, če ZDDV za storitev, od katere je prejemnik obračunal DDV, dovoljuje odbitek vstopnega DDV.
LP
RADOVEDNICA - 27.06.2001 - 17:26
Hvala za odgovore!
Kaj pa če je prejemnik teh storitev, ki jih zaračuna angleško podjetje, DRUŠTVO, ki je nepridobitno in se ukvarja s kulturno dejavnostjo. Ali mora vseeno obračunati DDV od tujčevega računa, čeprav so kulturne storitve oproščene plačila DDV?
Najlepša hvala za pomoč!!
Matjaž K - 28.06.2001 - 12:32
Moje mnenje je:
verjetno mislite oprostitev po 26. členu ZZDV.
Vendar pazite, kulturne storitve, ki so oproščene DDV po tem členu so izrecno naštete v 54.a členu P-ZDDV. Če "vas tam ni noter", potem boste morali obračunati DDV (če ste davčni zavezanec za DDV, kar predpostavljam da ste).
LP
ojoj - 27.06.2001 - 13:54
V TEM PRIMERU GRE VERJETNO ZA PREJEMNIKA BLAGA IN STORITEV, KAR POMENI DA BO DDV OBRAČUNAL IN PLAČAL ORGANIZATOR V SLOVENIJI.
IZSTAVIL SI BO INTERNI RAČUN Z OBRAČUNANIM DDVJEM IN GA VNESEL V IZHODNO DAVČNO KNJIGO (OBVEZNO). ČE JE DAVČNI ZAVEZANEC SI BO LAHKO OBRAČUNAL - POVRNIL TUDI VHOD - ALI V DELEŽU ALI PA V CELOTI. ČE NI DDV ZAVEZANEC, BO DDV SAMO PLAČAL KOT ENKRATNO OBVEZNOST.
VZEL BO VALUTNO VREDNOST IN JO PRERAČUNAL PO SREDNJEM TEČAJU BANKE SLOVENIJE TER OD TE VREDNOSTI OBRAČUNAL DDV V PREDPISANI VIŠINI (ALI 8 ALI 19%). LP