krpan in druščina postani član

Naslov teme: Mercator rač. brez ddv

6158  26.07.2006 - 15:32h / Ostalo / Avtor: nanika / 272 / 13

Poslovni sistem Mercator izdaja račune davčnim zavezancem brez ID DDV kupca-sklicijejo se na 34. člen ZDDV, da od.1.1.2004 ni potrebno navajati ddv kupca. Jaz ta člen berem drugače-kaj menite?

34. člen(copy-paste)

(podatki na računu, ki je izdan davčnemu zavezancu ali pravni osebi, ki ni davčni zavezanec)

(1) Davčni zavezanec, ki izda račun davčnemu zavezancu ali pravni osebi, ki ni davčni zavezanec, mora na računu navesti naslednje podatke:
1. datum izdaje;
2. zaporedno številko, ki omogoča identifikacijo računa;
3. identifikacijsko številko za DDV, pod katero davčni zavezanec opravi dobavo blaga ali storitev;
4. identifikacijsko številko za DDV naročnika oziroma kupca, če je naročnik oziroma kupec plačnik DDV za nabavljeno blago oziroma storitve ali če mu je dobavljeno blago v skladu z 31.a členom tega zakona;
5. ime in naslov davčnega zavezanca in njegovega naročnika;
6. količino in vrsto dobavljenega blaga oziroma obseg in vrsto opravljenih storitev;
7. datum opravljene dobave blaga oziroma datum, ko je bila storitev opravljena oziroma končana oziroma datum prejetega predplačila, če se ta datum lahko določi in je različen od datuma izdaje računa;
8. davčno osnovo, od katere se obračunava DDV po posamezni stopnji ali na katero se nanaša posamezna oprostitev, ceno na enoto blaga ali storitve brez DDV, in kakršnakoli znižanja cen in popuste, ki niso vključeni v ceno na enoto;
9. uporabljeno stopnjo DDV;
10. znesek DDV, razen če je s tem zakonom ali predpisom, izdanim na njegovi podlagi, drugače določeno.
(2) Če davčni zavezanec opravi dobavo blaga oziroma storitev, za katero je predpisana oprostitev plačila DDV, mora biti na računu navedena določba tega zakona, ki določa oprostitev.
(3) Če davčni zavezanec opravi dobavo blaga oziroma storitev, za katero je predpisano, da je plačnik DDV naročnik, mora biti na računu navedena določba tega zakona, na podlagi katere je plačnik DDV naročnik.
(4) Davčni zavezanec, ki obračunava DDV od dosežene razlike v ceni, mora na računu navesti določbo tega zakona, na podlagi katere obračunava DDV od razlike v ceni.
(5) Če je plačnik DDV davčni zastopnik v smislu drugega odstavka 12. člena tega zakona, mora izdajatelj računa na računu navesti njegovo identifikacijsko številko za DDV ter njegovo ime in naslov.

p.š. - 26.07.2006 - 16:08

" 4. identifikacijsko številko za DDV naročnika oziroma kupca, če je naročnik oziroma kupec plačnik DDV za nabavljeno blago oziroma storitve ali če mu je dobavljeno blago v skladu z 31.a členom tega zakona;"

pomeni, da na izdanem računu mora biti navedena ID za DDV v primeru, če DDV odvaja naročnik/kupec ( in ne izdajatelj računa ) ali ko je treba v skladu za navedenim členom izvajati samoobdavčitev :

Mercator in vsi, ki jih ne navajajo ,imajo prav - ni jim treba navajati ID, ker njihovi kupci ne odvajajo obračunani DDV zanje, ampak si ga poračunavanjo kot vstopni DDV.

Navesti bi ga pa morali tudi v primeru dobave v EU kupcu z ID št.zavezanca v drugi državi članici.

lp

Marijan - 26.07.2006 - 19:15

Je pa zanimivo in, ker poznate vas prosim za mnenje, kaj je narobe, če vseeno navedete ID številko kupca ? Jasno, če jo imate in/ali vas to posebno ne obremenjuje.

lp.m

p.š. - 26.07.2006 - 20:12

Ne,ne, g.Marijan, saj ne trdim, da je kaj narobe , če je ID navedena ( v zakonu nikjer ne piše, da je navajanje kaznivo ) samo to, da je točno določeno,kdaj se navaja (ko je kupec plačnik davka) - v ostalih primerih je pač ni potrebno zapisati.
To je ena od "cvetk" v ZDDV, s katero sem se srečala že zelo kmalu po vstopu v EU, ko smo se tudi mi "bodli" z dobavitelji, ki so že takoj povzeli spremembo zakona v smislu: na račune navajati samo kar je nujno potrebno in niti pikice več. Počasi se ta princip širi, nas je pa še ogromno, ki navajamo na račune več kot preveč ( zaradi programov,strahu, da si bo nekoč zakonodajalec izmislil spet kakšno novo/staro cvetko ...).

lp

Marijan - 26.07.2006 - 21:02

Hvala. Nisem razumel, da vi trdite kako je prepovedano navajati...dobro sem vas razumel; le sprašujem zato, ker sem pogosto doživel, da ljudje stojijo na okopih in pišejo gor samo tisto, kar morajo in vztrajno odklanjajo vse kar bi lahko, pa ni zapovedano. Skratka, eni se bojimo lastne sence, po drugi strani pa...
Tudi program sem po naročilu stranke moral tako naštimati, da piše samo takrat, ko je nujno. :)

Skratka, tudi Mercator bi lahko pisal na vse račune, če ima podatke in mu to ni problem, vsaj pojasnjevanju bi se izognil, se strinjate ?

lp

p.š. - 26.07.2006 - 21:40

Seveda se strinjam, a žal tistih, ki se držijo navajanja samo nujnih podatkov , ne moremo prisiliti, da nam ustrežejo ( nimamo osnove ). Tako ostajamo vsak na svojem bregu, vsak ima svoj prav in vse je urejeno po zakonu.
Stranke ( dobre )so pa itak carji, vse naredimo ( včasih tudi v svojo škodo ), da jih obdržimo.

lp

nanika - 26.07.2006 - 17:00

Hvala za tole razlago, danes je že tako, da mora že vsak ki bere zakone imeti tudi ustrezno podlago, da jihsploh lahko razume.Jaz sem si tale člen razlagala po domače: ko kupm blago, plačam tudi ddv in sem torej plačnik ddv-si ga pač odbijem. če si ga lahko-kaj pa če si ga ne smem odbiti(npr.če kupim osebni avto)?

p.š. - 26.07.2006 - 17:06

Saj tudi jaz marsičesa ne razumem - a v DDV-ju sem najbolj "doma", kje pa je še vse ostalo.....

Pa še odgovor:
Vseeno niste vi plačnik obveznosti DDV s strani izdajatelja računa - vi samo po zakonu nimate pravice do vhodnega.

lp

pupa - 27.07.2006 - 08:32

Zakaj bi delali enostavno, če lahko kompliciramo....

japam - 27.07.2006 - 08:59

V knjigo izdanih računov pa je potrebno napisati davčno številko. Mnogokrat so problemi, če ni davčne številke, ker moraš pa itak vsakega preverit ali za zavezanec ali ni. Tukaj pa nekaj ne štima v zakonodaji.

Matjaž K - 27.07.2006 - 09:04

Samo pri kupcih, ki so plačniki davka.

P-ZDDV

169. člen
(knjiga izdanih računov)
(1) V knjigo izdanih računov (I-RAČ) se vpisujejo podatki, kot sledi:
...
– v stolpec 6 se vpiše identifikacijska številka za DDV kupca oziroma prejemnika blaga oziroma storitev, !!!če je ta v skladu s !!!4. točko!!! prvega odstavka 34. člena ZDDV izkazana na računu;!!!

p.š. - 27.07.2006 - 09:18

Mi ID št. v I-RAČ vseeno vpisujemo ( pravzaprav je programsko tako rešeno, da se podatki o kupcu prenesejo v izpis ). Ob pregledih zaenkrat ni bilo drugih pripomb razen opozorila, da je podatek nepotreben.

lp

Matjaž K - 27.07.2006 - 09:47

"pravzaprav je programsko tako rešeno, da se podatki o kupcu prenesejo v izpis"

Enako.

Ni pa mi to všeč, kajti (poklicna paranoja pač) navajanje ID v I-RAČ, kadar ga ne bi bilo treba je formalno gledano napaka pri vodenju I-RAČ in je hujši davčni prekršek. Sicer bi se v takem primeru 99,9% izmazal z opominom (ni posledic - vpliva na plačan davek), ampak vseeno.

lp

p.š. - 27.07.2006 - 10:16

Opozorilo je več kot korektno - enkrat bo treba "prebrazdati" programe, a najbrž se s tem še ne obremenjujemo, ker smo doslej ( morda tudi zaradi " človeških " inšpektorjev ) preglede "zvozili" le z opozorilom, pa še to ni šlo v zapisnik .

lp